Choroba kamicy moczowej

 

Kamica moczowa (kamica moczowa) w tradycyjnej medycynie jest chorobą związaną z tworzeniem się kamieni w nerkach i / lub innych narządach układu moczowego. Na kamicę nerkową mogą cierpieć wszystkie grupy wiekowe, od noworodków po osoby starsze. Rodzaj kamienia moczowego zwykle zależy od wieku pacjenta. U osób starszych przeważają kamienie moczowe. Kamienie białkowe tworzą się znacznie rzadziej. Należy zauważyć, że ponad 60% kamieni jest wymieszanych w składzie. Kamienie moczowe prawie zawsze tworzą się w nerkach, w moczowodzie i z reguły w pęcherzu moczowym mają charakter wtórny, tj. pochodzą z nerki. Kamienie mogą być małe (do 3 mm - piasek w nerkach) i duże (do 15 cm), opisano obserwacje kamieni, które ważyły kilka kilogramów.

Przyczyny kamicy moczowej

Skąd wiemy, że pojawia się piasek w nerkach. Objawy są różne, ale najczęściej pojawia się ostry ból. Główną przyczyną powstawania kamieni nerkowych są zaburzenia metaboliczne, zwłaszcza zmiany w wodno-solnej i chemicznej krwi. Jednak kamica nie rozwinie się bez obecności czynników predysponujących:

  • dziedziczna predyspozycja;
  • przewlekłe choroby przewodu żołądkowo-jelitowego (zapalenie żołądka, zapalenie jelita grubego, wrzód trawienny itp.) I narządy układu moczowo-płciowego (odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie gruczołu krokowego, gruczolak prostaty, zapalenie pęcherza itp.);
  • dysfunkcja przytarczyc;
  • zapalenie kości i szpiku, osteoporoza, inne choroby lub urazy kości;
  • przedłużone odwodnienie organizmu z powodu zatrucia lub choroby zakaźnej;
  • brak witamin w organizmie, zwłaszcza grupa D;
  • ciągłe nadużywanie pokarmów, które zwiększają kwasowość moczu (ostry, kwaśny, słony);

Kamienie można zlokalizować w dowolnej części dróg moczowych. Najczęściej kamienie są zlokalizowane w nerkach, moczowodach i pęcherzu. Więcej na ten temat tutaj https://www.dbajonerki.pl/schorzenia-nerek/kamica-nerkowa

Objawy kamicy nerkowej

Z reguły kamica nerkowa nie pozostaje niezauważona przez pacjenta. Jednak w niektórych przypadkach przebieg choroby może okazać się ukryty i zostanie wykryty podczas badania ciała, jeśli podejrzewasz obecność innych chorób. Pojawia się tępy, wyniszczający ból po jednej stronie (lub obustronnie), który nasila się podczas ćwiczeń lub po prostu przy zmianie pozycji ciała. To jeden z najczęstszych objawów kamicy moczowej. Kiedy kamień dostanie się do moczowodu z nerki, odczuwa się ból w dolnej części brzucha, pachwinie, narządach płciowych, a nawet może promieniować do nogi. Po silnym napadzie bólu kamienie mogą przechodzić z moczem. Pojawia się też ból podczas oddawania moczu, zwiększone oddawanie moczu. Taki ból wskazuje na obecność kamieni w pęcherzu lub moczowodzie. Podczas oddawania moczu strumień moczu może zostać przerwany, chociaż pacjent czuje, że pęcherz nie został opróżniony. To jest tak zwany syndrom utknięcia; oddawanie moczu będzie kontynuowane, jeśli pozycja ciała zostanie zmieniona.