cripto

Bunun ilgili (ama kısmen farklı) bir kavram da piyasa likiditesidir. Likit bir piyasa, varlıkları adil bir değer üzerinden kolayca alabileceğiniz ve satabileceğiniz bir yerdir.

 

 likit olmayan piyasalarda alış satış farkı genellikle daha yüksektir.

 

Borsalar, raflara ürün koymaları karşılığında müşterilerinden komisyon talep eden marketler gibidir ve siz de bu durumda kendi ürünlerinizi raflara eklemiş olursunuz.

 

Büyük alım satımlar yapan kişilerin ve şirketlerin (yüksek hızlı alım satımda uzmanlaşmış olanlar gibi) piyasa yapıcı rolünü üstlenmesine sıkça rastlanır. Buna alternatif olarak, küçük alım satımlar yapanlar da hemen gerçekleşmeyecek emir türlerini kullanarak piyasa yapıcı olabilir.

 

                                                                                    PİYASA EMİRLERİ

Piyasa emirleri hemen uygulamaya alındığı için piyasa emriniz emir defterindeki en ucuz limit satış emriyle eşleşecek. Aşağıdaki örnekte 2 BNB için  BNB başına 5.2052 USDT olarak alım yapılacak. 

Piyasa Emri nedir?

Ama diyelim ki mevcut piyasa fiyatından 500 BNB almak istiyorsunuz. Mevcut en ucuz limit satış emri tüm piyasa alım emrinizi karşılamaya yetmeyecektir, bu yüzden emriniz otomatik olarak sıradaki limit satış emirleriyle eşleşecek ve sizin talep ettiğiniz miktar tamamlanana kadar emir defterinde yukarı ilerlemeye devam edecektir. Buna slipaj denir ve daha yüksek fiyatlar ve daha yüksek komisyon ödemenizin sebebi budur (piyasa alıcı olarak hareket ettiğiniz için). 

 

amount miktarına dikkat et!!

Piyasa Emri nedir?

 

                                                                                           LİMİT EMİRLERİ

Limit emirleri daha iyi alım ve satım fiyatları elde etmenizi sağlar ve genellikle başlıca destek ve direnç seviyelerine yerleştirilir.

 

Buna ek olarak, alım/satım emirlerini birçok küçük limit emrine bölebilir ve bu sayede masraf ortalaması etkisi elde edebilirsiniz.