Our Classroom Website

سخنرانی آسانسوری (انگلیسی: Elevator pitch) یا معرفی آسانسوری یا معرفی سریع یا ارائه آسانسوری نمای کلی از یک ایده، محصول، سرویس، پروژه، یا راه حل بهتری برای یک مسئله است و فقط برای شروع یک گفتگو طراحی می‌شود. معرفی آسانسوری، برای جلب توجه سریع مخاطبین طراحی می‌شود تا آنها را متقاعد کنید که به آنچه می‌خواهید بگویید توجه نمایند و بخواهند بیشتر در این مورد بشنوند. معمولاً زمان برای یک سخنرانی آسانسوری را بین ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه در نظر می‌گیرند. 

روایت‌های متعددی برای دلیل نام‌گذاری این نوع ارائه وجود دارد که یکی از معتبرترین‌هایش به زمان محدود سخنران یا ایده‌پرداز اشاره دارد که به دلیل مشغله کاری مدیران اجرایی و صاحبان شرکت‌ها، زمانی برای برگزاری جلسه بازاریابان یا ایده‌پردازان ندارند و معمولاً ایده‌پردازان و بازاریابان تلاش می‌کنند در آسانسور مدت زمانی که مدیر اجرایی یا صاحب شرکت از طبقه پارکینگ یا همکف به آخرین طبقه که دفترش است می‌رود ایده‌شان را مطرح کنند.

به دلیل محدودیت زمان اینگونه ارائه تکنیک‌های خاص خود را دارد. ایده‌پرداز باید به نحوی موضوع را مطرح کند که در کمترین زمان ممکن کلیت ایده را به صورت ساده و همه فهم، مطرح کرده باشد و مخاطب جذب محصول یا ایده شود و برای دریافت جزئیات بیشتر قرار ملاقاتی با ایده‌پرداز تنظیم کند. 

منبع: ویکی پدیا