Coraz wiecej osób szuka mieszkan pod klucz

Tradycją tak zwanych demoludów, czyli krajów z doświadczeniami związanymi z gospodarką centralnie planowaną, jest kupowanie nieruchomości w stanie surowym zamkniętym lub nieruchomości w stanie deweloperskim. Tego typu zakupy są na Zachodzie bardzo mało popularne. U nas kiedyś miało to uzasadnienie praktyczne, ponieważ znalezienie wszelkiego rodzaju materiałów wykończeniowych było bardzo trudne. Dzisiaj jest to praktycznie tylko efekt przyzwyczajenia. Chociaż przyzwyczajenia są drugą naturą człowieka, coraz więcej ludzi zaczyna się decydować na mieszkania deweloperskie we Wrocławiu, które są w pełni wykończone.

Stan deweloperski kontra stan pod klucz

Wielki wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, iż stan deweloperski nie jest w żaden konkretny sposób usadowiony w przepisach prawa. Nowe mieszkania we Wrocławiu, które są określone jako mieszkania w stanie deweloperskim, mogą wyglądać bardzo różnie. Nie można nawet podać tutaj żadnego standardu rynkowego, ponieważ takiego nie ma. Każdy deweloper sam ustala, co nowe mieszkania we Wrocławiu wprowadzane przez niego na rynek posiadają, a co musi jeszcze zostać zrobione. W efekcie tego wielu kupujących było nieprzyjemnie zaskoczonych stanem kupowanych mieszkań, ponieważ oczekiwali, że różne prace zostaną wykonane, a tak się nie stało. W efekcie tego wielu deweloperów postanowiło zrezygnować nawet z określenia „stan deweloperski”, ponieważ mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu oznaczone w ten sposób były traktowane jako propozycje o bardzo niskim poziomie wykończenia, niższym niż zazwyczaj deweloper to gwarantował. Stan pod klucz oznacza zawsze pełne wykończenie wszystkich powierzchni i instalacji.

Kwestia ceny

Panuje przekonanie, że stan pod klucz jest droższy od zakupu mieszkania w stanie deweloperskim i wykończenie go na własną rękę. W rzeczywistości nie ma tutaj twardych reguł, ponieważ deweloper korzystający z efektów skali może przygotować mieszkania stosunkowo niskim kosztem, ale są też deweloperzy, którzy traktują wykończenie jako usługę luksusową.

Zobacz też: https://promenadywroclawskie.pl/opis/opis.html