?? ?????? ?????? ???? ???? ?? ???? ??? ?????? ???? ????.

انتخاب رشته دبیرستان

 

مقطع دبیرستان یکی از مهم ترین مقطع تحصیلی محسوب میشود که تاثیر بسزایی در آینده دانش آموزان خواهد داشت. دوره دبیرستان که در نظام جدید به دوره های مقطع تحصیلی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم خطاب میشود.

دراصل پایه های سرنوشت سازدانش آموزان است دوره ای که طیف وسیعی است که دوران نوجوانی را در برمیگیرد که آخر این دوره به جوانی منتهی میشود.

دوره متوسط در سرتاسر جهان دوره است که استعدادهای اختصاصی هر نوجوانی بروز میکند و قدرت یادگیری افزایش و کنجکاوی بیش از حد برای کسب دانش دارند در ادامه به تاثیر انتخاب رشته ، والدین و مشاوران تحصیلی بر آینده نوجوانان و همینطور به دو اصطلاح بسیار مهم یعنی هدایت تحصیلی و تحمیلی میپردازیم.

در دوره متوسطه مسائلی همچون انتخاب رشته دبیرستان ، انتخاب حرفه و شغل، اداره خانواده و گرایش به مسلک برای آنها معنی پیدا میکند به همین دلیل است که این دوره در سر تا سر جهان از اهمیت زیادی برخوردار است.

یکی از مهم ترین تصمیماتی که افراد در این پایه تحصیلی میگیرند، تصمیم انتخاب رشته است که تاثیر مستقیم بر آینده شغلی و جایگاه اجتماعی آنها دارد که در این زمان باید بهترین تصمیم با توجه به شخصیت، روحیه و انگیزه دانش آموز گرفته شود.

بهتر است در این دوره از پایه تحصیلی از مشاوره تحصیلی دبیرستان جهت اخذ بهترین تصمیم کمک بگیرید. البته نقش والدین در این انتخاب هم بسیار موثر است.

اما شاید تعریف مشاوران تحصیلی در مورد انتخاب رشته اختصاصی تر و جزئی تر باشد با توجه به اینکه این افراد با افراد با ویژگی های گوناگون سروکار دارند و کامل در جریان روحیات و استعداد افراد نوجوان هستند.

پس علاوه بر والدین، مشاوران تحصیلی هم تاثیر هنگفتی برا انتخاب رشته و ساختن آینده فرزندانمان دارند.

مشاوران تحصیلی چهارتا از مهم ترین مولفه های انتخاب رشته یعنی علاقه مندی، استعداد و نیاز استان و کشور را در نظر میگیریند و چون آنها دید فراتری نسبت به بقیه افراد دارند میتوانند راحت تر راهنمایی کنند.

آنها دانش آموزان را در سه شاخه رشته نحصیلی میتوانند راهنمایی کنند و سه شاخه عبارت اند از : کارو دانش، فنی و حرفه ای و نظری که رشته نظری چهار رشته تجربی، ریاضی، انسانی و معارف انسانی را شامل میشود.

همانطور که در جریانید هر ساله در اوایل سال تحصیلی پایه نهم، دو آزمون رغبت و استعداد از طرف آموزش و پرورش از دانش آموزان پایه نهم گرفته میشود که دانش آموزان را مورد سنجش قرار میدهند که هر آزمون 15 امتیاز دارد که مجموع امتیاز دو آزمون 30 نمره است.

با توجه به اینکه درباره انتخاب رشته و تاثیر آن در آینده دانش آموزان و همینطور تاثیر باورنکردنی مشاوران تحصیلی بهتر است به دو عبارت مهم در این مبحث بپردازیم هدایت تحصیلی یا تحمیلی؟

شاید در نگاه اول این دو عبارت برای والدین چندان مورد تجه قرار نگیرد اما وقتی عمیق تر به موضوع نگاه میکنیم و واژه تحمیلی را بررسی میکنیم متوجه خواهیم شد که خیلی از والید و یا مشاوران به جای داشتن نقش هدایت تحصیلی بیشتر نقش هدایت تحمیلی دارند اما چگونه؟

هدایت تحصیلی یعنی در مسیر مشخص قرار گرفتن و از قبل برای آینده برنامه ریزی کردن که اگر هدایت تحصیلی از پایه هفتم فرایند خود را آغاز نکند ممکن است با شکست روبرو شود.

هدایت تحصیلی یک پروسه سه ساله است که باید به آن توجه کرد و هم والدین و هم دانش آموزان به توجیه کافی رسیده باشند.

بهتر است والدین در رابطه با انتخاب رشته فرزندان خود به طور کامل توجیه باشند تا هدایت تحصیلی به هدایت تحمیلی و اجباری تبدیل نشوند.

منظور از هدایت تحمیلی این است که با نادیده گرفتن علایق و انگیزه و حتی روحیات فرزندان آنها را به مسیری سوق دهیم که بعد ها پشیمان شوند و با شکست روبرو شوند.

پس اگر آینده فرزندان خود، برایتان مهم است بهتر است حتما با افراد با تجربه و مشاوران تحصیلی ماهر ارتباط داشته باشید.

دو تا از وظایف اصلی مشاوران تحصیلی هدایت سازی تحصیلی و شغلی است که پیشنهاد ما این است که از راهنمایی آنها غافل نشوید و حتی موسسات مشاوران تحصیلی هم هستند که میتوانند مشاوره تلفنی انتخاب رشته را برای شما فراهم کنند حتی اگر مشکل مسافت داشته باشید میتوانید حضوری و یا تلفنی با آنها در ارتباط باشید.