Admission to the university with academic records

چندین سالی است که طرح پذیرش در دانشگاه با سوابق تحصیلی به تصویب رسیده است و متقاضیان این نوع دانشگاه کم نیستند. با توجه به رقابت سر سخت در کنکور خیلی از افراد به فکر شرکت در دانشگاه با سوابق تحصیلی هستند که پذیرش با سوابق تحصیلی در دانشگاه های مختلف اعم از دولتی، آزاد، پیام نور و به تازگی غیر انتفاعی وجود دارد. دیگر هیچ کس نگران ادامه تحصیل در دانشگاه نخواهد بود چون هزاران راه برای ورود به دانشگاه در تمام سنین وجود  دارد.

شیوه پذیرش ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی ، همانطور که از نامش پیداست بر مبنای سوابق تحصیلی استوار است. پیش از این داوطلبان در زمان ثبت نام برای کنکور سراسری با انتخاب یک گزینه در فرم ثبت نام می‌توانستند رشته‌های بر اساس سوابق تحصیلی را در زمان انتخاب رشته انتخاب کنند اما این بار داوطلبان بدون نیاز به شرکت در جلسه کنکور می‌توانند در یک بازه زمانی ۶ ماهه از اسفند تا شهریوردانشگاه و رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند. دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده بر اساس شیوه نامه اجرایی مصوب شورای سنجش و پذیرش دانشجو در برنامه زمانی تعیین شده نسبت به گزینش داوطلبان حائز شرایط از بیشترین معدل به کمترین معدل با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی تا سقف ظرفیت پذیرش در هر یک از سهمیه‌ها، اقدام کرده و در زمان مقرر نتایج را به داوطلبان اعلام می‌کنند

فرم انتخاب رشته و دانشگاه همانند سال‌های گذشته است و هر داوطلب می‌تواند ۱۰۰ کد رشته را انتخاب کند و سنجش و پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی یعنی معدل کتبی دیپلم با توجه به نوع دیپلم و رشته انتخابی انجام می‌شود.

برای شرکت در دانشگاه با سوابق تحصیلی ، مانند سایر دانشگاه های دیگر باید شرایطی را دارا باشید . شرایط عمومی و شرایط اختصاصی که در شرایط اختصاصی معمولا مدرک تحصیلی ، رشته و یا شرایط سنی است که باید حتما قبل از شرکت در هر دانشگاهی از شرایط پذیرش دانشگاه با سوابق تحصیلی اطلاعات کامل بدست اورید.

با توجه به اینکه یک داوطلب ممکن است موفق به اخذ پذیرش از مؤسسات در چندین کدرشته محل شود، داوطلب باید پس از اعلام نتایج دانشگاه‌ها و مؤسسات در مهلت زمانی تعیین شده بررسی لازم را انجام داده و رشته محل موردعلاقه خود را برای تحصیل انتخاب کرده و در زمان تعیین شده با همراه داشتن مدارک لازم برای ثبت نام و ارائه تعهد مبنی بر ثبت نام در کدرشته محل موردنظر و عدم مراجعه و ثبت نام در سایر دانشگاه‌ها یا مؤسسات به دانشگاه / مؤسسه مربوطه مراجعه، هزینه ثبت نام در این مرحله از پذیرش را پرداخت و ثبت نام کند.  داوطلب فقط در یک کد رشته محل اجازه ثبت نام دارد در انتخاب کد رشته باید دقت لازمه را داشته باشید اگر توانایی و تجربه کافی برای انجام اینکار را ندارید حتما با یک مشاوره تحصیلی دانشگاه در ارتباط باشید.

اما کدام دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می‌پذیرند؟

 

 با توجه به اینکه تقاضا برای برخی رشته‌ها بسیار بالا است و در مقابل تعداد زیادی از صندلی‌های دانشگاه‌ها نیز خالی می‌ماند بنابراین ظرفیت بالایی برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در نظر گرفته شده است و داوطلبان به این شیوه می‌توانند بدون شرکت در جلسه کنکور در رشته‌های مورد علاقه خود با معدل دیپلم و سوابق تحصیلی پذیرفته شوند.

 

اعتبار دریافت مدرک با پذیرش بدون کنکور

 

این مدارک از اعتبار کافی برخوردار هستند در اصل مدارک رشته های با کنکور و بدون کنکور هم هیچ تفاوتی با هم ندارند و عنوان “بدون کنکور” در مدرک هیچ یک از فارغ التحصیلان رشته های بدون آزمون درج نخواهد شد. از آن جایی که تمام دانشگاه های ارائه دهنده رشته های بدون کنکور مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری می باشند ، مدارکی که از طریق این دانشگاه ها چه در رشته های با کنکور و چه در رشته های بدون کنکور دریافت میکنید ، مورد تایید این سازمان و دیگر ارگان ها است.

جذب دانشجو به صورت بدون کنکور در بسیاری از دانشگاه های سراسری و آزاد انجام می شود که ثبت نام با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد بیشترین متقاضی را به خود اختصاص داده است . شما می توانید با توجه به لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری و آزاد ، در موعد مقرر به سایت مربوطه مراجعه و نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید. گاهی ثبت نام به صورت حضوری است  که در این صورت اطلاعات مورد نیاز در دفترچه هر نیمسال درج می گردد. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه ها ، تنها محدود به دوره کاردانی و کارشناسی نیست و متقاضیان می توانند در صورت احراز شرایط لازم و با استفاده از سهمیه استعداد درخشان دکتری و سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد ، به ادامه تحصیل در مقاطع مذکور بپردازند.