Admission to the university without an entrance exam

دیگر ورود به دانشگاه برای افراد کار چندان دشواری نیست . چند سالی است که بسیاری از دانشگاه ها پذیرش بدون کنکور انجام میدهند و تحصیل را برای افراد بسیار آسان کرده اند. هر ساله دانشگاه های مختلفی مثل دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی و پیام نور در یکسری رشته های مشخصی به صورت بدون آزمون و بدون کنکور دانشجو می پذیرند و این قضیه علاوه بر مزایایی که داشت یکسری ابهاماتی را در ذهن افراد به وجود آورد که به این فکر می کردند که آیا افرادی که بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد می‌شوند و ادامه تحصیل می‌دهند تفاوتی با افرادی که با کنکور و آزمون وارد دانشگاه می‌شوند دارند یا خیر.

معمولاً پذیرش دانشگاه‌های معتبر در ایران (به جز فراگیر پیام نور که نحوه ورود به آن متفاوت است) به دو صورت انجام می‌پذیرید: پذیرش بر اساس آزمون ورودی و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی.

ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی برای همه دانشگاه‌ها اعم از دانشگاه آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور، مجازی، روزانه و شبانه از طریق کنکور سراسری انجام می‌شود که هرسال برگزار می‌گردد؛ اما پذیرش دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی با توجه به معدل و پیشینه تحصیلی داوطلبان بوده و مستلزم آن است که داوطلبان در زمانی که توسط دانشگاه موردنظرشان اعلام می‌شود دفترچه راهنمای ثبت‌نام را دریافت نموده و مطابق آن عمل نمایند.

البته در حال حاضر نظام آموزشی کشور به سمت حذف کنکور پیش می‌رود، به‌طوری‌که دانشگاه پیام نور کنکور را به‌کلی از مقطع کارشناسی خود برداشته تا داوطلبان بتوانند با آرامش خاطر بیشتری به پذیرش در دانشگاه مطلوب خود فکر کنند، اما بااین‌وجود ممکن است عده‌ای بنابه دلایلی شرکت در کنکور را ترجیح دهند.

یکی از مزایایی که جذب بدون آزمون دانشجو توسط دانشگاه آبدون کنکورداشت این بود که خیلی از افراد که واقعا تمایل به ادامه تحصیل داشتند اما نمی توانستند به علت های مختلف در کنکور سراسری شرکت کنند و یا اینکه وقفه زمانی طولانی بین درس های دبیرستان باعث شده بود که خیلی از درس ها را فراموش کنند میتوانستند بدون کنکور وارد دانشگاه می شوند و از همین طریق با انتخاب رشته با سوابق تحصیلی آشنا میشوند و وارد دانشگاه میشوند.

اما خیلی از افراد نگران این بودند که آیا تفاوت ارزشی بین مدرک افرادی که با کنکور وارد دانشگاه شده اند و کسانی که بدون کنکور وارد دانشگاه شده اند وجود دارد یا خیر. برای افراد مهم است که بداند اعتبار مدرک آنها در چه حد است زیرا علاوه بر اینکه وقت و انرژی برای ادامه تحصیل گذاشته می شود هزینه نسبتا بالایی خرج تحصیل بدون آزمون می‌شود، زیرا تمام رشته ها در این ادامه تحصیل شهریه دارند و افراد می خواهند بدانند که آیا با پرداخت این هزینه ها و گذاشتن وقت و انرژی آیا باز هم اعتبار و ارزش مدرک آنها قابل قبول هست یا خیر.

تنها تفاوتی که البته می‌تواند برای بعضی از افراد مهم باشد این است که کسانی که به صورت بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد شده اند، نمی توانند مهمانی یا انتقالی به دانشگاه دیگر بگیرند مگر اینکه بعد از ثبت نام خود ازدواج کرده باشند و مجبور به جابجایی باشند و در این صورت می‌توانند مهمان دانشگاه محل زندگی همسرشان باشند ولی باز هم حق گرفتن انتقالی ندارند و در نهایت اسم دانشگاهی که اول انتخاب کرده بودند روی مدرک آنها ثبت می شود و فارغ التحصیل از آن دانشگاه به حساب می‌آیند.

پذیرش دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی تفاوت چندانی با پذیرش از طریق کنکور ندارد. بهترین کار این است که شما با توجه به پیشینه تحصیلی خود و علایقی که دارید دست به انتخاب بزنید و آنچه را که با توجه به شرایط کنونی شما مناسب‌تر است برگزینید. لازم است این را اضافه کنم که شما می‌توانید درعین‌حال که شانس خود را برای قبولی در کنکور سراسری امتحان می‌کنید، برای پذیرش دانشگاه بر اساس سوابق تحصیلی هم درخواست بدهید.

بااینکه ورود به دانشگاه با کنکور یا بدون کنکور تفاوت چندانی باهم ندارند، داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل تا مقطع ارشد یا دکتری را دارند بهتر است با دقت بیشتری انتخاب کنند؛ چراکه اگر بخواهید بدون کنکور وارد مقاطع تحصیلی بالاتر شوید باید بدانید یکی از شروط پذیرش بدون کنکور این است که در مقاطع تحصیلی قبلی بدون کنکور وارد دانشگاه نشده باشید.

ثبت نام دانشگاه با سوابق تحصیلی و انتخاب رشته آن در سازمان سنجش ثبت نام رشته های بدون کنکور صورت میگیرد.