All about professional technical discipline

همانطور که میدانید رشته های دوره دبیرستان در چهار شاخه هستند. نظری، فنی و حرفه ای، کارودانش و معارف اسلامی که هرکدام از دانش آموزان با توجه به میزان معدل و یا استعداد و توانایی یکی از این رشته ها را انتخاب میکنند. رشته فنی حرفه ای هم طرفداران خودش را دارد. بیشتر طرفداران رشته فنی حرفه ای کسانی هستند که میخواهند زود وارد بازار کار شوند و مهارتی یاد بگیرند.

رشته ای فنی حرفه ای هم مانند رشته های دیگر حائز اهمیت هستند و چون کارمهارتی است بازار کار زیادی در ایران دارد. رشته های فنی حرفه ای عبارت اند از:

ساختمان

صنایع فلزی

مکاترونیک

الکتروتکنیک

مکانیک خودرو

تاسیسات

صنایع چوب و کاغذ

ماشین ابزار

معدن

صنایع شیمیایی

متالوژی

سرامیک

شبکه و نرم افزار رایانه

حمل و نقل

تربیت بدنی

حسابداری

تربیت کودک

امور باغی

امور زارعی

ماشین های کشاورزی

امور دامی

صنایع غذایی

طراحی و دوخت

 

تفاوت رشته فنی حرفه ای با رشته کاردانش

 

شاخه فنی و حرفه ای با شاخه کاردانش شباهت زیادی دارد اما تفاوت هایی نیز دارد. از جمله این تفاوت ها می توان به این موارد اشاره کرد:

 

شرایط ورود به شاخه فنی و حرفه ای از کاردانش دشوارتر است.دروس عملی و ساعات کارگاهی شاخه کار دانش بیشتر از فنی و حرفه ای است.رشته های کارو دانش متنوع تر از فنی و حرفه ای است. حتی میتوانید رشته های دانشگاه هنر تهران را مطالعه کنید تا از تتنوع این رشته اطلاعات کافی کسب کنید و در آخر ساعات حضور در مدرسه برای دانش آموزان فنی و حرفه ای بیشتر است.

آیا حذف کنکور فنی حرفه ای واقعیت دارد؟

 

این خبر مربوط به کنکور سال ۹۸ است و جالب است بدانید که مدیر کل دفتر فنی و حرفه ای وزارت آموزش و پرورش از عدم برگزاری کنکور کاردانی فنی وحرفه ای در سال جاری خبر داد و گفت: هنرجویان از سال ۹۸ بدون شرکت در ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ می‌توانند وارد دانشگاه فنی و حرفه‌ای شوند.این خبر برای آن دسته از داوطلبانی که علاقه به پذیرش در دانشگاه بدون کنکور هستند می تواند خبر خوبی باشد.

 

رشته های فنی و حرفه ای بدون کنکور کدام هستند؟

 

رشته هایی که در این قسمت نام برده می شود نیاز به کنکور ندارند و هنرجویان می توانند بدون شرکت در آزمون سراسری در این رشته ها تحصیل کنند.

 

الکترونیک

سرامیک

معدن

ناوبری

الکترونیک و مخابرات دریایی

مکانیک موتورهای دریایی

امور اداری

کودکیاری

طراحی و دوخت

هنرهای تجسمی

فرش دستباف

قلم زنی

امور دامی

گاوداری صنعتی

ساخت و تولید

مرغداری صنعتی

نقشه کشی عمومی

نقشه کشی و طراحی صنعتی

تکثیر و پرورش آبزیان

صنایع فلزی

پرورش زنبور عسل

صنایع چوب و کاغذ

امور زراعی و باغی

چاپ، گل و گیاهان زینتی

ساختمان

ماشینهای کشاورزی

صنایع شیمیایی

نوازندگی ساز ایرانی

صنایع نساجی

هتلداری

متالورژی

بدلیل اینکه رشته کارو انش و فنی حرفه ای شباهتی نزدیکی بهم دارند کاری انتخاب بین این دو رشته دشوار میشود. رشته های کارو دانش و فنی حرفه ای شباهت ها و تفاوت هایی دارند که در ادامه به آن میپردازیم.

دوره‌های کاردانش توسط وزارت آموزش و پروش و با همکاری وزارت کار و امور اجتماعی به‌عنوان یکی از دوره‌های رسمی آموزش متوسطه برگزار می‌شود اما دوره‌های فنی و حرفه‌ای توسط وزارت آموزش‌وپرورش، به‌صورت مستقل اجرا می‌گردد.

 فارغ‌التحصیلان هر دو دوره، دیپلم متوسطه دریافت می‌کنند و امکان ادامه‌ی تحصیل در مقاطع بالاتر را خواهند داشت.

هر دو رشته روی مباحث عملی و فنی تمرکز دارند اما تعداد واحدهای عملی کاردانش بیشتر از فنی حرفه‌ای است.

شرایط ورود و تحصیل در شاخه‌ی  فنی حرفه‌ای از کاردانش دشوارتر است و این امر به دلیل وجود واحدهای درسی تئوری در شاخه‌ی فنی حرفه‌ای است.

فارغ‌التحصیلان شاخه‌ی کاردانش سریع‌تر جذب کار می‌شوند زیرا در رشته‌ی کاردانش، دانش‌آموزان به صورت عملی مهارتی را می‌آموزند و پس از اخذ مدرک دیپلم می‌توانند مسئولیت شغلی را بر عهده بگیرند، اما در رشته‌ی فنی حرفه‌ای دانش‌آموزان پس از گرفتن دیپلم و در پایان دوره‌ی کاردانی به‌عنوان تکنسین وارد بازار کار می‌شوند. اگر هنوز هم در انتخاب رشته فنی حرفه ای مردد هستید میتوانید از یک مشاوره کنکور فنی و حرفه راهنمایی بگیرید.

شاخه‌ی کاردانش به دلیل آنکه دروس عملی بیشتری دارد تعداد رشته‌های بیشتری را نیز شامل می‌شود. به‌طوری‌که در این شاخه بیش از 150 رشته ارائه می‌شود درحالی‌که در رشته‌ی فنی حرفه‌ای حدود 40 زیررشته موجود است.

ساعات حضور در مدرسه برای دانش‌آموزان فنی حرفه‌ای بیشتر است، همچنین در بیشتر مدارس و آموزشگاه‌های کاردانش سخت‌گیری زیادی روی دانش‌آموزان وجود ندارد.

دروس این دو شاخه کاملاً با یکدیگر متفاوت هستند. در شاخه‌ی فنی حرفه‌ای بیشتر روی دروس و مباحث ریاضی و محاسباتی تمرکز می‌شود ولی در شاخه‌ی کاردانش هدف، یادگرفتن علم به صورت عملی است.

معرفی سامانه دانشگاه فنی و حرفه ای

 

یکی از سایت هایی که مخصوصی دانشگاه فنی حرفه است ، سامانه ناد دانشگاه فنی و حرفه ای است که مختص دانشجویان فنی حرفه است که برای تسهیل امور دانشجویی این سامانه راه اندازی شده است. هر دانشجو پس از ورود به سیستم ناد دانشگاه فنی حرفه ای می تواند از صحت اطلاعات دانشجویی خود در قسمت ویرایش مشخصات دانشجویی اطلاع یابد و در صورت نیاز اطلاعات شخصی خود را تغییر دهد . پس از کسب اطمینان از صحت اطلاعات دانشجویان با بررسی قسمت برنامه ریزی آموزشی نیمسال تحصیلی می توانند از دروس ارائه شده هر نیمسال تحصیلی آگاه شوند و پس از پرداخت شهریه دروس انتخابی خود را از قسمت انتخاب واحد انتخاب نمایند .