Career future in anesthesiology, radiology and audiometry

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است ذهن جوانان را درگیر خود کند این است که آیا هنوز هم تحصیلات دانشگاهی برای داشتن یک بازار کار ضروری است؟ با توجه به اینکه این افراد، خیلی از افرادی را در اطراف خود میبینند که در حوزه رشته های دانشگاهی خود مشغول کار نیستند. این نگرانی برای آنها هم بوجود می آید که آیا آینده ماهم اینطور خواهد بود؟

پس نقش دانشگاه در زندگی ما چگونه است؟ خیلی از مواقع با کارفرمایانی مواجه میشویم که اعلام نارارضایتی میکنند از دانشجویانی که کشغول کار هستند به این معنی که بین کاری که انجام میدهند بسیار با اموزش دانشگاهی متفاوت است و از آنها خیلی بهتر از اینها انتظار میرود.

با افزایش تعداد فارغ التحصیلان، ارزش مدرک دانشگاهی رو به کاهش است. این مورد باعث شده است که در کشورهای مثل آفریقا درآمد افراد را 20% کاهش دهد.

همانطور که میدانید ما در دنیایی زندگی میکنیم که به سرعت به سمت پیشرفته شدن حرکت میکند. اگر فرد در کار خود تخصص کافی نداشته باشد و از دانش و پایه علمی خوبی برخوردار نباشد، توانایی انجام کار را از دست میدهد و با شکست روبرو خواهد شد.

سیستم اموزشی کشورها با هم متفاوت است. در بعضی از کشورها از همان ابتدا کودکان مراحل استعدادیابی خود را انجام میدهند و در رشته مورد نظر مشغول تحصیل میشوند اما در بعضی کشور ها مثل کشومر ایران افراد تا مقطع هشتم متوسطه درس های مشترکی را میخوانند و در مقطع نهم است که تصمیم به انتخاب رشته میگیرند.

اگر ما را در مقالات دنبال میکنید در دو مقاله اخیر شروع به شرح اینده شغلی بعضی از رشته ها را کردیم که در این مقاله قصد داریم اینده شغلی سه رشته هوشبری ، رادیولوژی و شنوایی سنجی را مورد بررسی قرار دهیم.

آینده شغلی رشته هوشبری

 

متخصص بیهوشی - برای انجام انواع اعمال جراحی و برخی درمان های دردآور نیاز است که ابتدا بیمار بی درد شود و این بی دردی در طول کار و گاهی حتی پس از آن ادامه پیدا کند. وظیفه این کار به عهده متخصص بیهوشی و دستیاران او است.

متخصص بیهوشی پزشک متخصصی هستند که در مدیریت درد، بیهوشی های جراحی، انواع بی حسی ها و مراقبت های ویژه مهارت دارد. او معمولا با وضعیت های اورژانسی و انجام عمل احیای قلبی و ریوی نیز سر و کار دارد.

متخصص بیهوشی با توجه به نوع عمل ، سن و وضعیت بیمار، از روش های مختلفی از جمله  بی حسی موضعی، بیهوشی عمومی و ... استفاده می کند.

متخصص بیهوشی در طول جراحی بیمار را زیرنظر داشته، کارکرد سیستم قلبی و تنفسی او را کنترل و پاسخ های او به هر تغییری را بررسی می کند. همچنین در صورت نیاز در طول عمل دستور تزریق خون یا فرآورده های خونی به بیمار را به دستیارش می دهد. اگر نیاز بود پس از عمل به کمک روش های مناسب بی دردی از درد کشیدن بیمار جلوگیری می کند و در صورت نیاز به بودن بیمار در بخش مراقبت های ویژه، وضعیت او را تحت کنترل دارد.

آینده شغلی رشته هوشبری به این صورت است که رشته هوشبری در هر مقطعی که باشد محل کارش مراکز درمانی است. هوشبری یکی از حلقه های تکمیل کننده تیم درمانی است که جهت بهبود بخشیدن به شخص بیمار در مرکز درمانی حضور دارد.

 

آینده شغلی رشته رادیولوژی

 

آینده شغلی رشته رادیولوژی را همانند بسیاری از رشته های دیگر پیراپزشکی می توان مناسب و تضمین شده دانست. فارغ التحصیلان رشته رادیولوژی فرصت ورود به محیط های کاری مختلفی را خواهند داشت. از جمله زمینه های کاری رادیولوژیست ها عبارتند از:

بیمارستان ها

درمانگا هها

مراکز تصویربرداری (بخش های رادیولوژی‌، ایزوتوپ‌، سی‌ تی‌ اسکن‌، ام آر آی)

در/المد رادیولوژیست ها زا نیز می توان متناسب با محیط و موقعیت کاری و همچنین میزان سابقه و تجربه آنان متفاوت دانست. اما به طور کلی رادیولوژیست هایی که کاربلد باشند و استعداد لازم در این زمینه را داشته باشند، موفق به کسب موقعیت های شغلی مناسب و در نتیجه کسب درآمد رضایت بخش خواهد بود. به طور میانگین حداقل درآمد یک رادیولوژیست را می توان 3 میلیون تومان دانست. بدون شک این میزان از درآمد با توجه به شرایط مختلف کاری می تواند افزایش داشته باشد. رشته رادیولوژی با عنوان رشته تکنولوژی پرتوشناسی نیز شناخته می شود.

یکی از سؤالاتی که در رابطه با آینده شغلی رشته رادیولوژی است ، چگونگی تأسیس مرکز رادیولوژی است. فارغ التحصیلان رادیولوژی علاوه بر اینکه می توانند در مراکز درمانی مختلف کار کنند، می توانند با سرمایه خود اقدام به تأسیس مرکز رادیولوژی کنند. بدون شک متخصصانی که برای تأسیس مرکز رادیولوژی تلاش می کنند، می توانند درآمد بالایی نیز کسب کنند. لازم به ذکر است که راه اندازی یک مرکز رادیولوژی تنها برای افرادی امکان پذیر خواهد بود که شرایط لازم را داشته باشند. یکی از شرایط راه اندازی مرکز رادیولوژی، تأسیس آن به صورت مشترک توسط 5 رادیولوژیست خواهد بود. تیم تشکیل مرکز رادیولوژی نیاز به حداقل یک متخصص رادیولوژی خواهند داشت. البته داشتن سرمایه لازم برای تأسیس مرکز رادیولوژی نیز شرطی مهم است.

 

آینده شغلی رشته شنوایی سنجی

 

اگر قصد ادامه تحصیل در این رشته را دارید ، بهتر است بدانید طول دوره تحصیلی شنوایی شناسی 4 سال می باشد و برای پیشرفت در این رشته و رسیدن به اهدافتان توصیه می کنیم زبان انگلیسی خود را تقویت کنید. در مقطع کارشناسی دانشجویان باید 130 واحد درسی را بگذرانند که 62 واحد آن به دروس تخصصی مرتبط می باشد.

آینده شغلی رشته شنوایی سنجی به این صورت است که شما در مراکز زیر میتوانید مشغول کار شوید :

بیمارستان ها

موسسات تحقیقاتی

مدارس ناشنوایان

مراکز درمانی و نگهداری سالمندان ، کودکان و معلولین

خانه های بهداشت

ه عنوان مدرس در دانشگاه ها و مراکز تربیت معلم

مراکز صنعتی و کارخانه ها

مدارس عادی و استثنایی

بهزیستی

درمانگاه ها

در صورتی که در این رشته ، تخصص و مهارت لازم را داشته باشید ، می توانید به صورت مستقل فعالیت خود را شروع کنید و چنانچه که از سابقه 6 ساله و مدرک کارشناسی یا بالاتر برخوردار باشید ، این امکان برای شما فراهم می شود که دفتر ارزیابی شنوایی را به صورت مستقل تاسیس نمایید. به طور کلی رشته شنوایی شناسی از بازار کار و فرصت های شغلی مناسبی برخوردار است.

حتما قبل از انتخاب هر رشته ای در هر حوزه ای بطور کامل در رابطه با آن تحقیق کنید. گرایش های رشته، محل کار، بازار کار، خصوصیات شخصیتی و ... تمام این موارد اگر واقع بینانه انتخا شود باعث موفقیت شما در رشته مورد نظر میشود.