Career future in computer science, physical education and industrial design

آینده شغلی و بازار کار این دو اصطلاحی است که تمام کسایی که قصد انتخاب رشته را دارند بیشتر به گوش آنها میخورد . علاوه بر استعداد و توانایی و علاقه در یک شغل خیلی از افراد با تجربه به آینده شغلی و یا بازار کار رشته مورد نظر تاکید فراوانی میکنند.

برای انتخاب رشته چه در مقطع متوسط چه در مقاطع بالاتر در دانشگاه ، باید حتما با مشاوران مجرب و حاذق مشورت کنید. منظور ما از افراد مجرب و حاذق پدر و یا پسر همسایه یا افرادی از این قبیل نیستند ، منظور ما تمام مشاوران تحصیلی هستند که در رشته مشاوره تحصیل کردند  با توجه به پرسشنامه و ازمون هایی که از شما میگیرند در انتخاب رشته کمکتان میکند . این افراد استهداد، مهارت ، تواناییی و علاقه شما را میسنجند این افراد هر ساله با افراد مشابه شما زیاد ارتباط داشتند و تمام راه هایی که میتواند کمک شما کند را میدانند پس از کمک این افراد غافل نشوید.

اگرمقالات مارا دنبال میکنید در مقالات قبلی درباره آینده شغلی رشته مهندسی کامپیوتر، رشته عمران و رشته حقوق صحبت کردیو و اینکه توضیح داده شد که این رشته ها برای چه افرادی مناسب است. در این مقاله قصد داریم به اینده شغلی سه رشته علوم کامپیوتر، رشته تربیت بدنی و رشته طراحی صنعتی بپردازیم.

 

آینده شغلی رشته علوم کامپیوتر

 

بسیاری از اشخاص مهندسی نرم افزار را با علوم کامپیوتر یکی می دانند. این دید بسیار محدود کننده و غلط است. در واقع مهندسی نرم افزار را می توان مستقل از علوم کامپیوتر دانست. هر چند پیش نیاز کاری مهندسین نرم افزار آشنایی با علوم کامپیوتری است اما اساسا، علم کامپیوتر با تئوریها و روش هایی سر و کار دارد که به کامپیوترها و سیستم های نرم افزاری مربوط می شود، در حالی که مهندسی نرم افزار با مسائل عملی تعیین مشخصات، تحلیل، پیاده سازی و تولید نرم افزار سر و کار دارد. البته بدیهی است که مهندسی نرم افزار و علم کامپیوتر رابطه تنگاتنگی با هم دارند و پیشرفت در علم کامپیوتر نیاز به پیشرفت علم نرم افزار را می طلبد. داشتن برخی از علوم کامپیوتر برای مهندسین نرم افزار ضروری است(همان طور که دانش فیزیک برای مهندسین الکترونیک ضرروی است).

در حالت ایده آل، کل مهندسی نرم افزار از تئوری های علم کامپیوتر ساخته می شود، اما واقعیت چیز دیگری است. مهندسین نرم افزار اغلب باید از رهیافت های ذهنی برای توسعه نرم افزار استفاده کنند و احتمالا ایده ای که تا به حال شکل نگرفته را عملی کنند. تئوری های علم کامپیوتر را همیشه نمی توان به مسائل واقعی پیچیده ای اعمال کرد که نیازمند راه حل های نرم افزاری اند.

در واقع مهندسین نرم افزار باید مسائل پیچیده واقعی را با تفکر نرم افزاری مبتنی بر علم کامپیوتر حل کنند. این گونه مسائل واقعی کاملا با تئوری های علم کامپیوتر در تناقض است و در این میان وظیفه مهندسین نرم افزار تحلیل و رفع تناقضات مسئله با علوم کامپیوتری و ایجاد سیستم نرم افزاری مبتنی بر علم کامپیوتر می باشد.

آینده شغلی رشته علوم کامپیوتر مشابه با مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار می باشد ، با این تفاوت که دانشجویان علوم کامپیوتر به دلیل گذراندن دروس اقتصاد و مدیریت معمولا در پروژه هایی در کنار مهندسین کامپیوتر مدیریت پروژه را بر عهده می گیرند.علوم کامپیوتر بیشتر به مسائل بنیادی و معماری کامپیوتر می پردازد و جنبه تحقیقاتی دارد به همین منظور با مهندسین کامپیوتر تفاوت هایی دارند.

زمینه‌های کاری و درآمد های متفاوتی در بازار کار برای فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر وجود دارد اما مسلما میزان درآمد فارغ التحصیلان این رشته را میزان مدیریت آن‌ها ، تسلط‌شان در حل چالش‌ها و مشکلات اساسی پروژه ها ، سطح تحصیلات و سابقه کاری و … تعیین می کند.

 

آینده شغلی رشته تربیت بدنی

 

بطور کلی رشته تربیت بدنی دانش آموختگانش را بیکار رها نمی کند و در صورتیکه شما مهارت ها و توانمندی های خود را فزونی دهید مسلما در یافتن شغل پردرآمد گزینه های فراوانی خواهید داشت. در ادامه به صورت گزینه ای موقعیت های شغلی یک دانش آموخته یا در واقع آینده شغلی رشته تربیت بدنی و کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی را برایتان نام می بریم.

برنامه ریزی و مدیریت آموزشی در تربیت بدنی دانشگاهها و مراکز آموزش تربیت بدنی

تدریس دروس نظری و عملی اختصاص ورزش در دوره های تربیت مربی ورزش

سرپرست تیمهای ورزشی

برنامه ریزی و مدیریت در تربیت بدنی سازمانهای ورزشی کشور نهادهای انقلابی و بخش خصوصی

فعالیت بعنوان نماینده مجلس شورای اسلامی

پژوهش و تحقیق در شاخه های گوناگون مدیریت ورزشی

تربیت كارشناس تربیت بدنی در حیطه مدیریت

 

آینده شغلی رشته طراحی صنعتی

 

با توجه به موارد بالا، مشخص است که یک طراح صنعتی می تواند با توجه به علاقه و گرایش خود در زمینه های متعددی حتی فراتر از موارد ذکر شده مشغول به کار شود. حقیقت این است که در ایران به دلیل وارداتی بودن کالاهای فراوانی که نیاز به طراحی خلاقانه دارند، نیاز به طراحی از مرحله صفر، از طرف کارفرمایان و کارخانه داران خیلی کم احساس می شود. بنابراین طراحانی که به دنبال استخدام در یک محل مشخص هستند، بیشتر برای طراحی های اصلاحی به کار گرفته می شوند.

شرکت های طراحی داخلی، سازمان های مرتبط با مبلمان شهری، ایده پردازی تبلیغاتی و مدل سازی کامپیوتری عمده مواردی هستند که بیشترین طراحان صنعتی جذب بازار آن می شوند که البته جذب شدن در این موارد نیز نیاز به سابقه روشن دارد که برای رسیدن به این مرحله باید چند سال فعالیت مفید (در دوران دانشجویی یا بعد از آن) و نمونه کارهای خوب در کارنامه عملی خود به جا گذاشته باشید.

در سال های اخیر پس از راه اندازی دفاتر طراحی صنعتی در شرکت های بزرگ، تعدادی از فارغ التحصیلان نیز به صورت تصاعدی در شرکت های بزرگ در صنعت های خودرو سازی و شرکت های لوازم خانگی در حال جذب شدن هستند که البته هنوز نمی توان به عنوان یک بازار کار بزرگ روی آن حساب باز کرد. در نتیجه آینده شغلی رشته طراحی صنعتی بسیار خوب است.

در آخر تمام افرادی که میخواهد انتخاب رشته انجام دهند باید با دقت و با توجه به شخسیت خود و این در چه کاری مناسب هستند انجام دهند. در نهایت علاقه  و استعداد خود هم نادیده نگیرید و اگر در این راه دچار تردید شدید حتما با مشاوران تحصیلی در ارتباط باشید.