Choosing the ninth grade subject is the most important decision of the students

یکی از مهم ترین مقاطع تحصیلی دانش آموزان مقطع نهم است به این دلیل که در این دوران باید نسبت به انتخاب رشته تحصیلی خود اقدام کند. مقطعی که باید تمام فاکتورهای مهم را برای اخذ تصمیم گیری در نظر بگیرد. فاکتورهایی مانند آینده شغلی ، علایق، استعداد و ... سیستم آموزشی کشور ما در سه مقطع است مقطع ابتدایی، متوسط دوره اول و متوسط دوره دوم  که همانطور که در بالا اشاره کردیم مهم ترین مقطع همان سال آخر دوره اول متوسطه است .

همانطور که میدانید نظام قدیم آموزشی به این صورت بود که افراد در سال دوم دبیرستان انتخاب رشته انجام میدادند و سه سال هم به تحصیل در آن رشته میپرداختند . اما در نظام جدید در انتهای دوره متوسط اول و یا همان پایه نهم تحصیلی اقدام به انتخاب رشته میکنند و در سه سال تحصیلی دوره دوم متوسطه به تحصیل در این رشته میپردازند.

رشته که در دبیرستان انتخاب میکنید نه تنها در دانشگاه بلکه در تمام عمرتان همراهتان خواهد بود. با تغییر نظام آموزشی فرایند انتخاب رشته هم تغییر کرده است. و دانش آموزان برای انتخاب رشته باید به سایت انتخاب رشته دبیرستان مراجعه کنند.

برای انتخاب رشته پایه نهم باید به این نکته توجه داشته باشید که تنها معدل پایه نهم معیار نیست بلکه باید بدانید تمام نمرات سه سال دوران متوسط اول یعنی هفتم هشتم و نهم در انتخاب رشته تاثیر خواهد داشت و ضریب درس ها برای تمامی رشته ها یکسان است. انتخاب رشته نهم مانند انتخاب رشته دوران دانشگاه به رتبه دانش آموز بستگی دارد به این منظور که که اگر دانش آموز رتبه کافی برای انتخاب رشته دبیرستان نداشته باشد باید در گروه های فنی و یا انسانی و هنرستان دست به انتخاب بزند که میتوانید با انواع رشته های هنر هم آشنا شوید و بعد تصمیم به انتخاب بگیرید. رشته های بدون کنکور دانشگاه هنر از تنوع زیادی برخوردار است و اگر علاقه به رشته هنر دارید میتوانید در این حوزه قدم بردارید.

مواردی در انتخاب رشته دبیرستان تاثیر دارند:

 

 • علایق خود دانش آموزان که 10 درصد را شامل می شود.
 • نظر و مشاوره والدین که 5 درصد را در برمی گیرد.
 • نظر معلمان تمام درس ها که 10 درصد را شامل می شود.
 • نتیجه ای که دانش آموز در آزمون های مشاوره ای کسب کرده است 35 درصد تاثیر گذار است.
 • نتایج عملکرد درسی دانش آموز (نمرات درسی ) که 35 درصد را شامل می شود.
 • نظر مشاور تحصیلی 10 درصد تاثیر گزار می باشد.

در انتخاب رشته موفق توجه به علاقه و آینده شغلی بسیار مهم می باشد، با این حال بسیاری از دانش آموزان اطلاع دقیقی از رشته انتخابی خود ندارند. پس مشورت با والدین و مشاوران می تواند کمک بزرگی به انتخاب صحیح رشته صحیح در پایه نهم باشد. با استفاده از نکات مطرح شده در فهرست زیر می توانید درست تر و با سنجیدن تمام جوانب دست به انتخاب رشته بزنید. البته همان طور که تا این جا متوجه شدید، فاکتور های دیگری مانند نمرات سه سال دوران اول متوسطه نیز در انتخاب رشته شما تاثیر گذار است.

برای ورود به سایت سامانه همگام هدایت تحصیلی مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ورود به  سایت همگام  به آدرس hamgam.medu.ir
 2. وارد کردن کد ملی و رمز ورود همگام  
 3. انتخاب دکمه هدایت تحصیلی
 4.  پر کردن فرم هدایت تحصیلی اولویت بندی رشته ها
 5.  دریافت تاییدیه نهایی انتخاب رشته

دانش آموزان پایه نهم برای هدایت تحصیلی علاوه بر پر کردن فرم الویت بندی خود در سایت همگام باید در آزمون های مشاوره ای که در همین سایت انجام می شود نیز شرکت کنند و با توجه به نمره این آزمون ها ، فرم الویت بندی و موارد دیگر فرآیند انتخاب رشته انجام می شود .