Concours 1400 will not be eliminated!

 

اگر شما هم جزء افرادی هستید که منتظر شنیدن خبر حذف کنکور هستید، متاسفانه باید به عرضتان برستان که سخت در اشتباه هستید و از این خبرا نیست. کنکور باقی خواهد ماند و اتفاقا تا سال 1402 پررنگ تر خواهد شد.

با توجه به عدم افزایش ظرفیت دانشگاه دولتی و متوقف شدن افزایش تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری، همچنان رقابت های سخت و پرفشار برای متقاضیان باقی خواهد ماند. همانطور که ملاحظه میکنید بدلیل ظرفیت کم دانشگاه های دولتی آموزش عالی برای این ظرفیت محدود از کنکور استفاده میکند.

بر طبق آمارها میزان تعداد داوطلبان کنکور از سال 1390 سیر نزولی داشته و انتظار میرفت با توجه به این آمار، پذیرش متقاضیان در دانشگاه های دولتی تسهیل پیدا کند اما اینطور نشد و احتمال زیاد تعداد داوطلبان کنکور سیر صعودی خواهد اشت.

با توجه به پیش بینی های صورت گرفته شده تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری تا سال 1413 رشدی 45 درصدی نسبت به کنکور 1399 خواهد داشت ولی این روند ادامه دار نبوده و بعد از سال 1413 سیر نزولی خواهد داشت.

با توجه به آخرین خبر ها تاثیر سوابق تحصیلی دانش آموزان حداقل به 60. درصد رسیده است و سهم آزمون تخصصی نیز 40  درصد است.

با توجه به صحبت ها دکتر کبگانیان :

داوطلبانی که در حال خواندن دروس و آماده سازی خود برای کنکور سال آینده هستند، بدانند اگر سیاستی و طرحی را تصویب کردیم زمان اجرای آن را هم اعلام می‌کنیم و زمان کافی خواهیم گذاشت تا این دوره انتقال به درستی انجام شود.

ما اعتقاد نداریم دانش آموزی دو تا سه هفته جای خود را در دانشگاه پیدا کند و یا حتی مجبور شود در رشته‌ای که علاقه ندارد تحصیل کند و این نتیجه باید تا یک مدتی قابل اتکا باشد، بنابراین سوالات باید استاندارد باشد که این قول داده شد.

درمجموع سیاست دوم به این صورت جمع بندی شد که، ملاک پذیرش داوطلبان مشتمل بر نتایج سابقه تحصیلی یادگیری، مطالب دروس و عمق یادگیری، آزمون سنجش تکمیلی تخصصی (کنکور سابق) و آزمون هوش و استعداد با ویژگی‌های زیر خواهد بود.

دکتر کبگانیان با تأکید بر اینکه این سیاست‌ها مربوط به کنکور سال 1400 نمی‌شود، تصریح کرد: وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و بهداشت موظف هستند که به تدریج زیرساخت‌های لازم را برای پیاده کردن سیاست‌های مذکور را فراهم کنند.

و اما درباره کنکور 1400 که براساس چه نظامی است؟

باید به عرضتان برسانیم که سازمان سنجش اعلام کرد: کنکور سال ۱۴۰۰ و بعد از آن، صرفا بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ برگزار ‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شود.

بنا به درخواست تعدادی از اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی مبنی بر بررسی امکان تمدید کنکور نظام قدیم و انجام سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال براساس دروس نظام قدیم و نظام جدید) در سال 1400، موضوع درجلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو (جلسه 25) مورخ 20 آبان 99 مورد بحث و بررسی کارشناسی دقیق قرارگرفت در نتیجه  آزمون سراسری سال 1400 و بعد از آن، صرفا بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید 3-3-6 برگزار ‌شود.

تمام متقاضیان کنکور سراسری 1400 باید خود را برای کنکور آماده کنند هر کدام از گروه های آزمایشی نظری اعم از رشته ریاضی، تجربی و انسانی برای داشتن آینده ای هدفمند، باید از رشته های زیرگروه خود آگاهی کامل داشه باشند.

معرفی رشته های کنکور ریاضی 1400 هم زمان با شروع انتخاب رشته کنکور ریاضی توسط سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org منتشر خواهد شد و در قالب دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400 در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

لیست رشته محل های کنکور ریاضی شامل دوره های روزانه ، شبانه ( نوبت دوم ) ، پیام نور ، غیر انتفاعی و پردیس خودگردان می باشد و داوطلبان واجد شرایط در صورت مجاز بودن می توانند پس از مطالعه لیست رشته محل های ریاضی 1400 در این مرحله شرکت نمایند.

سازمان سنجش با انتشار لیست رشته های کنکور ریاضی  کد رشته محل های این گروه آزمایشی را مشخص خواهد کرد و به منظور تسهیل در روند چینش انتخاب ها ، ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل را اعلام می کند . داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور ریاضی پس از بررسی این جداول می توانند 100 کد رشته محل متناسب با علاقمندی خود انتخاب نمایند .

معرفی زیر گروه های رشته ریاضی 1400 به دلیل رشته های پرمتقاضی مانند مهندسی برق ، مهندسی شهر سازی ، مهندسی کامپیوتر و... ، مهمترین زیرگروه های رشته ی ریاضی است .

در این زیر گروه 2 رشته بيوتكنولوژی و فيزيک به صورت دکتری پیوسته و رشته معارف اسلامی و ارشاد به صورت كارشناسی ارشد پيوسته ارائه شده است

برخی رشته های در این زیر گروه به صورت کاردانی ارائه شده اند مانند كـاردانی جهـانگردی , كـاردانی جهـانگردی , كاردانی فنـاوری اطلاعات و ارتباطات ... و  سایر رشته ها در این زیر گروه در مقطع کارشناسی پذیرش دارند .

لیست زیر گروه های رشته تجربی و انسانی هم، همانند رشته ریاضی، سازمان سنجش  کد رشته محل های این گروه آزمایشی را مشخص خواهد کرد و به منظور تسهیل در روند چینش انتخاب ها ، ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل را اعلام می کند . داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور ریاضی پس از بررسی این جداول می توانند 100 کد رشته محل متناسب با علاقمندی خود انتخاب نمایند .

رتبه ای که داوطلب در هر زیرگروه از رشته مورد نظر کسب می نماید با رتبه به دست آمده در زیر گروه دیگر متفاوت است. از همین رو آشنایی با زیرگروه ها تاثیر بسزایی در شانس قبولی متقاضی در کنکور سراسری 1400 دارد. چرا که در صورت کسب رتبه بهتر در زیرگروهی، پذیرش فرد در رشته های آن بیشتر خواهد بود. در ادامه این مطلب نیز قصد داریم به معرفی زیرگروه های رشته تجربی و ضرایب هر یک از دروس امتحانی آن بپردازیم.