Conditions for enrollment in a scientific and applied university

یکی از معروف ترین دانشگاه ها که از مدرک معتبری برخوردار است دانشگاه علمی کاربردی است. بسیاری از افراد به اشتباه فکر میکنند که این نوع دانشگاه ها از اعتبار خوبی برخودار نیستند ولی این دانشگاه ها هم مانند دانشگاه های دیگر زیر نظر وزارت علوم است. دانشگاه علمی کاربردی یکی از داننشگاه هایی است که میتواند گزینه خوبه برای ادامه تحصیل افراد شاغل باشد. به این نکته توجه داشته باشید که مهم نیست در چه دانشگاهی تحصیل میکنید مهم این است که در رشته خود بهترین خود باشید و با درایت و با توجه به استعداد و توانایی بهترین رشته را انتخاب کنید.

در اصل با معدل بالا و با تجربه کافی علمی فارق التحصیل شوید و همانطور که در ابتدا اشاره کردیم این دانشگاه بیشتر مناسب افراد شاغل است و افراد با تحصیل در این نوع دانشگاه میتوانند به گسترش کسب و کار خود بپردازند واگر جوانان هم در این دانشگاه بدرخشند قطعا بعد از ان وارد بازار کار خواهند شد.

اگر قصد ادامه تحصی را دارید باید از سایت ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی اقدام کنید اما قبل از ثبت نام باید اطلاعات جامعی  درباره این نوع دانشگاه داشته باشید. پذیرش دانشگاه علمی کاربردی به 3 روش امکانپذیر است. اولین روش از طریق ازمون ورودی دانشگاه علمی کاربردی است که در اصطلاح به ان نظام ترمی گفته میشود.

دانشگاه علمی کاربردی در این پذیرش در سه مقطع دانشجو قبول میکند در مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته، که دو سهمیه دارد: سهیه آزاد و سهمیه شاغل . این نوع پذیرش معمولا یک بار دراوایل آذر ماه صورت میگیردکه آزمون آن در دی ماه برگزار میشود.

اما برای اینکه در هرکدام از مقاطع قبول شوید باید شرایطی داشته باشید. شرایط پذیرش در دوره کاردانی با داشتن دیپلم امکانپذیر است. داوطلب میتواند با هر نوع دیپلمی در هر رشته  ای در دانشگاه علمی کاربردی ثبت نام کند. حتما با رشته های کاردانی علمی کاربردی آشناییت کامل داشته باشید و به توجه به علاقه و توانایی میتوانید رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید.

آزمون دوره های كاردانی علمی- كاربردی شامل آزمون عمومی برای داوطلبان آزاد و شاغل در گروه های آموزشی صنعت، كشاورزی، مدیریت و خدمات اجتماعی و فرهنگ و هنر می باشد. این آزمون به منظور تشخیص میزان آمادگی داوطلبان در زمینه دروس عمومی و در حد كتب دوره سه ساله نظام جدید آموزش متوسط می باشد. مواد آزمون شامل زبان و ادبیات فارسی (ضریب 4)، فرهنگ و معارف اسلامی(ضریب 3)، زبان عربی (ضریب 2) و زبان انگلیسی (ضریب 2) می باشد. مبنای گزینش دانشجو در هریك از كدرشته های تحصیلی، براساس نمره كل حاصل از آزمون و نیز معدل كل دیپلم كه اثر هر كدام پنجاه درصد می باشد و با توجه به صلاحیتهای عمومی داوطلبان و در دو سهمیه شاغل و آزاد و نیز اولویتهای بومی بودن و شاخه تحصیلی مرتبط و غیرمرتبط و سهمیه ایثارگران صورت می گیرد. پذیرفته شدگان در اواخر بهمن همزمان با شروع ترم دوم سال تحصیلی وارد دانشگاه می شوند.

شرای طپذیرش کارشناسی پیوسته داشتن مدرک دوره پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام قدیم اموزش متوسط است. آزمون دوره هـای كارشنـاسی پیوستـه علمی- كـاربـردی شـامـل الف- آزمون عمومی ب- آزمون پایه و ج- آزمون تخصصی می باشد. گزینش دانشجو در هریك از كدرشته ها براساس نمره كل آزمون و با توجه به صلاحیتهای عمومی داوطلبان و بر اساس مصوبات مربوط و به یكی از دو روش متمركز و نیمه متمركز انجام خواهد شد.

شرایط پذیرش دوره کارشناسی ناپیوسته داشتم مدرک کاردانی ( فوق دیپلم) دانشگاه ها و موسسات اموزش عالی مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ، وزارت بهداشت و یا داشتن مدرک مدرک کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای وزارت اموزش و پرورش است.

دومین شرایط پذیرش در این دوره داشتن مدرك معادل كاردانی منوط به كسب حد نصاب لازم در آزمون جامع دارندگان مدرك معادل كاردانی كه توسط سازمان سنجش آموزش كشور برگزار می گردد. این دسته از داوطلبان می توانند در این آزمون ثبت نام و شركت نمایند و در صورت موفقیت در این آزمون لازم است كارنامه نتیجه آزمون جامع مدرك معادل خود را به همراه سایر مدارك لازم به مركز آموزش محل قبولی ارایه نمایند.

یکی دیگر از سشراط دارندگان مدرك تحصیلی با ارزش بالاتر از كاردانی(فوق دیپلم) حق شركت در این آزمون را ندارند. تبصره: دارندگان مدرك معادل كاردانی (معادل فوق دیپلم) مشمول ماده 27 آیین نامه آموزشی دوره های كاردانی و كارشناسی مصوب اسفند ماه 1369 شورای عالی برنامه ریزی سابق كه براساس مصوبه جلسه 308 مورخ 12/9/1384 شورای عالی مذكور عنوان معادل از دانشنامه آنان حذف شده است می توانند در این آزمون شركت نمایند.

و چهرمین شرط پذیرش در این مقطع، داشتن شرایط اختصاصی اعلام شده توسط هریك از مراكز آموزشی تحت نظارت دانشگاه جامع علمی-كاربردی كه در دفترچه راهنمای آزمون درج می گردد.

دومین راهی که میتوانید در این دانشگاه پذیرش شوید دوره های كاردانی علمی- كاربردی پودمانی (نظام پودمانی)  است. در این دوره ها دانشو موظف است که در 3 تا 6 سال پودمان ها را بگذراند. پودمان به معنی تعدادی واحد درسی مربوط به یک تخصص یا مهارت است که میتوانید با دانلود دفترچه علمی کاربردی تمام اطلاعات راجب این دوره ها را کسب کنید.

و سومین و آخرین روش ورود به این نوع دانشگاه، دوره كاردانی علمی- كاربردی پودمانی غیرحضوری مدیریت خانواده است. دانشجویان دوره های قبلی مدیریت خانواده نیز همانند داوطلبان جدید باید هر بار دفترچه گرفته و ثبت نام كنند. این دوره شامل 16 پودمان (8 پودمان اجباری و 8 پودمان اختیاری) با رویكردهای مهارتی متنوع است كه كه دانشجو برای فارغ التحصیلی می بایست 11 پودمان شامل 8 پودمان اجباری و 3 پودمان اختیاری را با موفقیت بگذراند.

در آخر باید به این نکته توجه داشت که دانشگاه هایی هستند که با در نظر گرفتن شرایط مشاغلان بهترین تسهیلات را قرار داده اند تا داوطلبان و علاقمندان ادامه تحصیل بتوانند با خیالی آسوده نسبت به ادامه تحصیل اقدام کنند. حتی اگر هم شما شاغل نباشید با تحصیل در این دانشگاه و کسب مهارت های کافی میتوانید در ادامه راه وارد بازار کار شوید.