Education Selection

گزینش آموزش و پرورش یکی مراحل ورود به شغل معلمی است. بسیاری از فارغ التحصیلان مقطع کاردانی و بالاتر که قصد دارند در دستگاه های اجرایی کشور مانند آموزش و پرورش ، سازمان شیلات ، وزارت راه و شهر سازی ، وزارت امور اقتصادی و دارایی ، سازمان دامپزشکی کشور ، سازمان اوقاف و امورخیریه و … استخدام شوند ، معمولا اطلاعی از شرایط و ضوابط استخدام در این نهادها ندارند.

یکی از این دستگاه های اجرایی وزارت آموزش و پرورش می باشد که هرساله متقاضیان زیادی علاقه مندند تا در آزمون استخدامی آن شرکت کنند. داوطلبانی که در ثبت نام استخدامی آموزش و پرورش شرکت کرده اند ، پس از اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش ، در صورتی که حد نصاب نمرات آزمون را کسب کرده باشند به مصاحبه دعوت می شوند که در سایت گزینش آموزش و پرورش اخبار را دنبال میکنند. در نهایت افرادی در وزارت آموزش و پرورش استخدام خواهند شد که با موفقیت این مرحله را پشت سر گذاشته باشند.

به دلیل اینکه معلمان مسئولیت خطیر و ارزشمندی عهده دارند ، افرادی که برای این شغل انتخاب می شوند می بایست علاوه بر بهره مندی از علم ، دانش و سلامت لازم جهت برعهده گرفتن این شغل ، از معیارهای اخلاقی ، فرهنگی ، اجتماعی و اعتقادی لازم نیز برخوردار باشند. جهت تشخیص این امر نیز معمولا پذیرفته شدگان اولیه به صورت چند برابر ظرفیت به مصاحبه دعوت می شوند. در این مصاحبه که در اکثر موارد به صورت شفاهی برگزار می شود ، معمولا پرسش هایی با موضوعات زیر پرسیده می شود.

◾️ مشخصات فردی داوطلب مانند : سن ، وضعیت تاهل ، محل سکونت و …

◾️ معرفی اعضای خانواده و شغل آن ها

◾️ سوالات اعتقادی و مذهبی

◾️ سوالاتی در مورد احکام ، نماز و روزه و …

◾️ پرسش هایی پیرامون مسائل سیاسی روز ایران و جهان

 و …

اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش هر ساله به صورت اینترنتی و از طریق سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام خواهد شد و شرکت کنندگان می توانند از این طریق اقدام به مشاهده نتایج اولیه آزمون خود نمایند. پذیرفته شدگان اولیه این آزمون از میان کسانی هستند که موفق شوند حدنصاب لازم نمرات را کسب کنند. در ادامه، مراحل دسترسی به کارنامه اولیه هر داوطلب به صورت گام به گام شرح داده شده است.

ابتدا به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کرده و گزینه “استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی” را از منو سمت راست انتخاب کنید. و در این گزینه از دو روش با شماره پرونده و یا وارد کردن اطلاعات فردی میتوانید از نتایج مصاحبه اطلاع پیدا کنید.

بعد از اعلام نتایج ازمون مصاحبه ، مانند تمام سایر آزمون ها امکان اعتراض به نتایج وجود دارد. معمولا طبق روال سال گذشته بلافاصله پس از اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش لینک اعتراض به نتیجه آزمون در سایت سازمان سنجش فعال می شود و حدودا تا ده روز بعد از اعلام نتایج امکان ثبت اعتراض وجود دارد . اعتراض به نتایج آزمون استخدام آموزش و پرورش معمولا بیشترین مواردی که در کارنامه داوطلبان مورد اعتراض قرار می گیرند و یا مغایرت دارند به دو دسته تقسیم می شوند :

 مغایرت در درصد های قید شده و نمره آزمون :

بسیاری از داوطلبان پس از مشاهده کارنامه خود مغایرت هایی را در درصد های خود مشاهده می کنند و می توانند در صورت اطمینان درخواست اعتراض خود را برای بررسی مجدد نمره ثبت کنند .

 مغایرت در اطلاعات فردی موثر در نتیجه آزمون :

علاوه بر مغایرت های آزمونی برخی داوطلبان مغایرت هایی را در اطلاعات فردی مانند سهمیه ، معلولیت و حتی رشته شغل وارد شده مشاهده می کنند و می توانند با ثبت اعتراض خواستار اصلاح این موارد و بررسی مجدد کارنامه شوند .

به داوطلبان توصیه می کنیم در صورت مشاهده مغایرت های ذکر شده و پیش از ثبت اعتراض جهت اطلاع دقیق از قوانین مرتبط با آزمون و تاثیر موارد مغایر کارنامه در نتیجه نهایی ، دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش را مطالعه کنند .