Enroll in gifted and talented schools

مدارس تیزهوشان

 

ثبت نام در مدارس تیزهوشان، هر ساله با هدف انتخاب دانش آموزان استعداد های درخشان صورت میگیرد. بسیاری از دانش آموزان بدنبال این هستند که در مدارس تیزهوشان و یا نمونه دولتی ادامه تحصیل دهند.

مدارس تیزهوشان مدارسی هستند که سطح برنامه تمام درس ها بالاتر از مدارس عادی است. اما مدارس استعداد درخشان ممکن است برای دانش آموزان مزایا و معایبی داشته باشد که در مقالات پیشین به آنها پرداختیم و در این مقاله مختصری به انها اشاره میکنیم و بعد به چگونگی ثبت نام در مدارس تیزهوشان و سایت مورد نظر میپردازیم.

  • شاید یکی از مهم ترین معایب مدارس تیزهوشان این باشد که به  دانش آموزان برچسب تیزهوش میزنند و فشار بر روی دانش آموزان چند برابر میشود، به این معنی که تمام کسایی که این افراد را میشناسند توقع دارند که این افراد بدون هیچ هیچ خطا و اشتباهی کارها رو به نحوه احسن انجام دهند که این اصلا مورد پسند نیست. البته در هر دو حالت یعنی لیبل (label) کند ذهن و تیز هوش ممکن است در آموزش دانش آموزان اختلال ایجاد کند.

 

  • ساعت زیاد تدریس د راین مدارس هم ممکن است از معایب این مدارس باشد. ساعات مدارس تیزهوشان مانند سایر مدارس دیگر 30 ساعت در هفته است اما بدلیل اینکه دانش آموزان تیزهوش واحد های فوق العاده ای را میگذرانند و کلاس های درسی متعددی برای آنها در نظر گرفته شده است، آنها مدت زمان بیشتری را در مدارس سپری مکنند و حتی این مدت زمان میتواند زمان استراحت و حتی ورزش انها را بهم بریزد.

 

 

  • سخت گیری های زیاد که در این مدارس انجام میشود تا دانش آموزان ها را به سطح پیشرفته برسانند هم ممکن است از جهتی معایب و از جهتی مزایا بنظر برسد چون سخت گیری برای رسیدن به سطح پیشرفته باعث موفقیت های آنها در کنکور و رتبه برتر شناخته شوند.

 

  • این مدارس باعث ایجاد حس غرور و تکبر در دانش آموزان میشود به دلیل اینکه تبعیضی بین این دانش آموزان و دانش آموزان عادی ایجاد شده است.

 

 

  • برنامه آموزشی ویژه که باعث میشود کاملا زمان دانش آموزان پر بشود و کار دیگری جز درس خواندن انجام ندهند.

 

  • استفاده از کتب مکمل هر درس

 

امکان ثبت نام در مدارس تیزهوشان در سال های تحصیلی ششم به هفتم و نهم به  دهم امکان پذیر میباشد. که زمان آزمون این نوع مدارس متعاقبا اعلام میگردد. پس از آزمون هم میتوانید نتایج آزمون را در سایت مورد نظر مشاهده کنید که نتایج آزمون تیزهوشان ششم به هفتم در سایت  hoosh.medu.ir  قرار میگیرد و همینطور نتایج آزمون تیزهوشان نهم به دهم  هم در سایت  azmoon.medu.ir  میتوانید مشاهده بفرمایید.

برای ورود به سایت و دیدن نتایج آزمون تیزهوشان متوانید با وارد کردن کد ملی و رمز عبور همگام وارد سایت شوید و کارنامه خود را مشاهده کنید.

ممکن است در ورود به این سایت ها با مشکل روبرو شوید، ممکن است که در دریافت کارت با مشکل روبرو شوید و یا رمز عبور همگام خود را فراموش کرده باشید که نگران این موضوع نباشید با دریافت رمز عبور همگام میتوانید دوباره وارد سایت مورد نظر شوید.

یکی از سایت های آموزش پرورش سایت همگام است که تمام دانش آموزان سرتا سر کشورر هر نوع مدارسی میتوانند وارد این سایت شوند.

سایت همگام جامع‌ترین پورتال ملی مدارس کشور با هدف ارتقای سطح دسترسی به تجهیزات و فناوری‌های نوین آموزشی و تربیتی و همچنین یکی از وب‌سایت‌های ارزشمند و مهم در زمینه اطلاع‌رسانی اخبار مدارس است. هدف از راه‌اندازی این سایت، زمینه‌سازی برای ایجاد تحول در برنامه‌های آموزشی و پرورشی، تحقق عدالت آموزشی، تسهیل فرآیندهای موجود آموزشی و اداری و ارائه برنامه‌های آموزشی و دروس دوره‌های تحصیلی به صورت الکترونیکی است.

اولین و مهم‌ترین کاربرد سایت همگام، مطلع شدن از اطلاعیه‌هایی است که وزارت آموزش و پرورش در رابطه با مدارس اعلام می‌کند. اتباع کشورهای دیگر که در ایران زندگی می‌کنند نیز می‌توانند در این پرتال از اطلاعیه‌های جدید آموزشی خود مطلع شوند.

 

چگونه وارد سایت همگام شویم؟

 

جهت ثبت‌نام در سایت همگام و ورود به آن، دانش‌آموزان، معلمان، مشاوران و... می‌توانند با دریافت رمز عبور از مدیر مدرسه، وارد سایت با آدرس  Hamgam.medu.ir شوند.

پس از ورود به سایت همگام، در صفحه اصلی بر روی دکمه «ورود» کلیک کنید.

کد ملی و رمز عبور خود را وارد کرده و نهایتاً بر روی دکمه «ورود» کلیک کنید.

 

راهنمای استفاده از سایت همگام

پس از ورود موفقیت‌آمیز به سایت همگام، وارد صفحه اصلی خود که «داشبورد» نام دارد، می‌شوید و با توجه به نیاز خود می‌توانید از قسمت‌های مختلف سایت استفاده کنید.

در سمت راست، پنل مدیریت وجود دارد که شامل موارد زیر است:

1- ماژو‌ل‌ها: هر قابلیت در سایت همگام یک ماژول نامیده می‌شود که برای مشاهده این قابلیت‌ها باید روی گزینه‌ی ماژول‌ها کلیک کنید.

2- نمایش سایت: هر مدرسه یک سایت مخصوص به خود در همگام دارد که برای مشاهده سایت مدرسه موردنظر باید بر روی این گزینه کلیک کنید.

3- قفل: چنانچه این گزینه را انتخاب کنید، صفحه‌ی کاربری شما قفل شده و تا واردکردن دوباره‌ی رمز عبور همگام خود، امکان استفاده از سایت را نخواهید داشت.

4- لینک‌های مفید: با کلیک بر روی این گزینه می‌توانید از دیگر سایت‌های مرتبط با همگام استفاده کنید.

5- راهنمای غیردولتی: در این قسمت، راهنماهای مختلف به صورت فایل PDF در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

6- خروج: به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده دیگران از حساب کاربری شما، پس از اتمام کار خود، با کلیک بر روی این گزینه می‌توانید از سایت خارج شوید.