Experimental entrance exam planning 1400

رشته تجربی یکی از پرمتقاضی ترین رشته های نظری که هرساله بسیار از افراد تصمیم به انتخاب این رشته میکنند. این رشته به علت گستردگی در گرایش های مختلف مورد توجه بسیاری از افراد است. اکثرافراد به امید پزشکی و یا پرستاری وارد این رشته میشوند که صد البته رقابت تنگاتنگی هم بین این دو رشته پر طرفدار وجود دارد که قبولی در آنرا سخت تر کرده است. انتخاب رشته تجربی به دلیل حجم بالای داوطلبان در رشته تجربی، مهم ترین انتخاب رشته کنکور سراسری و حتی مهم ترین انتخاب رشته کل کشور در تمامی کنکورها به شمار می آید. برای انتخاب رشته تجربی، باید نکات بسیار مهمی را مد نظر قرار دهیم . اما  بحث ما در این مقاله نمونه برنامه ریزی درسی برای کنکور تجربی است.

اما متقاضیان رشته تجربی افراد سختکوش و اهل رقابت هستند که این رشته را انتخاب کردند. البته با آسانتر شدن مراحل ورود به دانشگاه این نوع رشته ها در دانشگاه ها بدون کنکور هم ارائه میشود که در مقالات پیشین طریقه ورود را شرح داده ایم اما خوب همیشه امتیاز دانشگاه دولتی از تمام دانشگاه ها بالاتر بوده و به همین دلیل است که رقابت هم بیشتر است.

 

چگونه برای کنکور تجربی برنامه ریزی کنیم؟

 

شاید یکی از مهمترین مشکلات برای مطالعه برای کنکور نداشتن برنامه ریزی درست و خوب است. برنامه ریزی برای مطالعه کنکور اولین قدم برای شروع یک آینده موفق است.

در ابتدا به نکاتی که برای برنامه ریزی کنکور تجربی 1400 گفته میشود توجه کنید.

 • به برنامه ریزی خود تعهد کامل داشته باشید به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی برنامه ریزی خود را بهم نزنید.
 • تعداد تست ها باید متناسب با درسنامه کنکور باشد.
 • از خود توقع بی جا نداشته باشید و در سطح توانایی خود برنامه ریزی کنید.
 • نظم داشتن در برنامه ریزی خود به این منظور که در ساعات مشخص در شبانه روز درس بخوانید و نه در مواقعی که حوصله داشتید.
 • در برنامه ریزی درسی خود تنوع در مطالعه داشته باشید به این معنی که 5 ساعت پشت سر هم را به یک درس اختصاص ندهید.
 • حتما برای ساعت خواب خود هم برنامه ریزی کنید خیلی مهم است که چه ساعتی میخوابید و از چه ساعتی شروع به مطالعه میکنید در اصل ساعت خواب خود را تنظیم کنید.
 • بعد از خواندن یک دوره از کتاب ها حتما دوره کنید و با تست زدن توانایی خود را بسنجید.
 • درست است که به برنامه خود باید پایبند و متعهد باشید ولی اگر مشکلی پیش آمد که نتوانستید درس مورد نظر را مطالعه کنید باید حتما جبران کنید.
 • برنامه که شما یا مشاور کنکور به شما میدهد باید منحصر به فرد شما باشد و هر کسی باید برنامه خودش را با شرایطی که دارد دنبال کند اصلا نباید همه یک برنامه را دنبال کنند.
 • هدف کوتاه مدت و هدف بلند مدت برای خود مشخص کنید.
 • با گذر زمان حتما بر ساعات مطالعه خود بیفزایید.

 

به این نکته توجه کنید که لازم است در ابتدا و قبل از شروع برنامه ریزی، مطالبی را که قرار است در طول هفته مطالعه کنید، مشخص نمایید. در مرحله بعدی با توجه به این که روزانه چند ساعت می توانید درس بخوانید، مجموع ساعت های یک هفته را مشخص کنید. زمان مطالعه هفتگی را واقع بینانه انتخاب نمایید زیرا اگر در روزهای قبل روزانه 3 ساعت مطالعه می کردید و هنگام برنامه ریزی برای 8 ساعت مطالعه برنامه ریزی کنید قطعا با مشکل مواجه خواهید شد، بلکه باید به تدریج زمان مطالعه را بالا ببرید.

 

در مرحله دوم زمانی را که لازم است در طول هفته برای مطالعه هر درس اختصاص دهید مشخص نمایید. توجه داشته باشید که این زمان را باید بر اساس اهمیت و ضریب هر درس مشخص کنید، یعنی اگر در طول روز 5 ساعت درس می خوانید (35 ساعت در هفته)، می بایست این زمان را بر اساس ضریب و اهمیت دروس بین درس های مختلف تقسیم کنید. مثلا اگر شما داوطلب رشته علوم تجربی هستید و قرار است 35 ساعت در هفته مطالعه کنید (روزانه 5 ساعت)، 10 تا 11 ساعت را به درس زیست شناسی، 3 تا 4 ساعت را به درس ریاضی، 4 تا 5 ساعت را به درس فیزیک، 4 تا 5 ساعت را به درس شیمی، حدودا 4 ساعت را به درس ادبیات، 2 تا 3 ساعت را به درس عربی، 2 تا 3 ساعت را به زبان انگلیسی و حدودا 3 ساعت را به درس دین و زندگی اختصاص دهید.

 

در گام بعدی درس هایی را که قرار است در هر روز خوانده شود مشخص کنید. به این نکته هم توجه داشته باشید که هر روز را به یک درس اختصاص ندهید بلکه در روز 3 تا 4 درس مختلف را مطالعه کنید. نکته مهم دیگر این است که اگر قرار است در روز 4 درس را مطالعه نمایید هر 4 درس جزو دروس اختصاصی نباشند بلکه دو درس اختصاصی و 2 درس عمومی مطالعه کنید و زمان هایی را نیز برای استراحت و تفریح مشخص کنید.میتوانید از نمونه برنامه ریزی درسی برای کنکور تجربی ایده بگیرید و حتی بدون کمک مشاور برای خود برنامه ریزی کنید اما خیلی بهتر است که کسی مثل مشاور شما را تحت نظر بگیرید و پیگیر درس خواندن شما باشد.

 

در پایان هفته نیز روزی را مشخص کنید که اگر در طول هفته بنا به هر دلیلی نتوانستید درسی را مطابق با برنامه ریزی مطالعه کنید در آن روز بتوانید جبران کنید. مثلا می توانید پایان هفته را به این کار اختصاص داده و حتما در برنامه ریزی خود زمان هایی را نیز به مرور درس های خوانده شده اختصاص دهید، زیرا که مرور یکی از مهم ترین قسمت های مطالعه شماست و بخش اعظم یادگیری و فراگیری مباحث به مرور آن ها مربوط می شود. زمانی را در پایان روز برای مرور درس هایی که در طول روز خوانده اید و ساعاتی را هم در پایان هفته برای مرور درس هایی که در طول هفته مطالعه کرده اید، قرار دهید.