Farhangian University points for students

همانطور که در مقالات پبشین بیان کردیم رشته فرهنگیان یکی از پر طرفدارترین رشته ها است که بیشتر جوانان تمایل دارند که در این رشته درس بخوانند و مشغول به شغل مقدس معلمی شوند. دانشگاه فرهنگان مانند سایر دانشگاه ها زیر نظر وزارت خانه آموزش و پرورش است. که این دانشگاه با هدف تربیت معلمان و تربیت نیروی انسانی آموزش و پرورش در سطوح بالا راه اندازی شده است.

یکی از بزرگرین دانشگاه ها در ایران میباشد که اولین رئیس این نوع دانشگاه ها حسین خنیفر است که که بدست ایشان مدیریت میشود و راهردهای خوبی برای اداره این نوع دانشگاه پیاده میکند.

مدل گزینش این نوع دانشگاه که در دفترچه دانشگاه سراسری آمده است بصورت متمرکز و نیمه متمرکز است. که پس از دریافت نمره قبولی به مصاحبه فراخوانده میشوند که پردیس مردان و خانم ها جدا است . رشته‌های دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به این شکل است که چند برابر ظرفیت مورد نیاز، پذیرفته شده اولیه از سوی سازمان سنجش بر اساس رتبه قبولی به وزارت آموزش و پرورش معرفی می‌شود و مصاحبه اختصاصی انجام شده و صلاحیت‌های عمومی افراد ارزیابی می‌شود. برای پذیرش در دانشگاه فرهنگیان مانند پذیرش در سایر دانشگاه ها، داوطلب باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی باشد که در مقالات پیشین بهطور جامع شرایط این نوع دانشگاه برای پذیرش را شرح دادیم ولی مهم ترین شرط پذیرش، داشتن تعهد عملی به قانون اساسی، نداشتن سوء پیشینه، توانایی انجام حرفه ی مقدس معلمی، سلامت کامل بدنی و روحی است.

یعضی افراد در دانشگاه فرهنگیان با شرط تعهد خدمت پذیرفته میشوند. به این منظور که به دفتر اسناد رسمی مراجعه میکنند و تعهد میدهند که دو برابر زمان تحصیل را به خدمت به آموزش و پرورش اختصاص دهند. قبل از ورود به دانشگاه فرهنگیان باید از رشته های دانشگاه فرهنگیان مطلع شوید. رشته های این دانشگاه نوبنیاد، شامل دروس تخصص علوم تربیتی و دبیرستان است.

برای رشته زبان های خارجی رشته مورد نظر دبیری زبان انگلیسی است. رشته انسانی در حوزه الهیات و معارف، جغرافیا و زبان عربی و ... میتوانند فعالیت کنند در رشته تجربی ، دبیری شیمی و زیست و برای رشته ریاضی دبیری ریاضی و فیزیک و دبیری فنی و انواع رشته های مربوط به مهندسی، رشته هنر هم آموزش ارتباط تصویری

شایان ذکر است که رشته های دبیری تربیت بدنی و علوم تربیتی به صورت شناور در هر 5 گروه بالا است. دانشگاه فرهنگیان تأمین و تربیت معلمان، مدیران، کارکنان کارآمد مورد نیاز در طراز جمهوری اسلامی، توانمند سازی و ارتقای شایستگی های تخصصی نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر پرورش نیروهایی متقی، کارآفرین، خلاق در تولید علم و ... را بر عهده دارد. همچنین ایجاد تحول و نوآوری در نظام تربیت معلم کشور و اصلاح و ارتقای روش ها و برنامه های آموزشی و پژوهشی تربیت معلم، توسعه زمینه پژوهندگی و تقویت روحیه پژوهشی و گسترش دانش، بینش و مهارت های منابع انسانی از جمله مهمترین اهداف این دانشگاه استراتژیک عنوان شده است.

مطابق اساسنامه مصوب دانشگاه، تعلیم و تربیت دانشجو معلمان، مدیران  و کارشناسانی با شایستگی های اخلاقی، اعتقادی، انقلابی، تخصصی و حرفه ای و مسلط برشیوه های تربیت اسلامی، ارتقای توانمندی های دانشجومعلمان به منظور ایجاد مهارت تدریس چند رشته ای، همکاری با مراکز آموزشی و پژوهشی دارای فعالیت های مرتبط، انجام مطالعات و پژوهش های کاربردی و تولید دانش مورد نیاز وزارت آموزش و پرورش از جمله مهمترین وظایف و اختیارات این دانشگاه بیان شده است.

در دانشگاه فرهنگیان همچنین امتیازاتی به دانشجو داده میشود . ماهانه به دانشجویان دانشگاه فرهنگیان حقوق یا کمک هزینه تحصیلی داده میشود. البته این مبلغ همش داخل جیب دانشجو نمی رود و افرادی که از خوابگاه استفاده می کنند حدود 45 درصد و اگر از خوابگاه استفاده نکنند حدود 25 درصد این مبلغ از حقوقشان کسر می شود. ضمنا دقت کنید که پردیس فرهنگیان با پردیس خودگردان (بین الملل) فرق دارد هر چند هر دو اول اسم شان پردیس هست. شما در حین تحصیل در پردیس فرهنگیان شهریه پرداخت نمی کنید اما برای تحصیل در پردیس خودگردان باید شهریه پرداخت کنید.

در این نوع دانشگاه آقایان دیگر دو سال خدمت سربازی را نمیروند و از همه مهم تر شما در آینده بصورت تضمینی به عنوان معلم آموزش و پرورش استخدام میشوید بدون اینکه نگرانی راجب بازار کار و آینده شغلی خود داشته باشید و 4 سال تحصیل شما جزء سوابق کاری شما محسوب میشود و بعد از 4 سال بطور رسمی به استخدام آموزش و پرورش درمی آیید.

برای ثبت نام دانشگاه فرهنگیان ، داوطلب از دو راه ظرفیت پذیرش برخوردار است : شاغلین رسمی-پیمانی آموزش و پرورش و داوطلبان آزاد که برای حضور در هر نوع پذیرش باید شرایط عمومی و اختصاصی را دارا باشید.

در حال حاضر 3 مسیر برای معلم شدن در کشور وجود دارد؛ تربیت معلم، یکی از روش‌های جذب معلم در دستگاه تعلیم و تربیت کشور است؛ جوانان بعد از فارغ‌التحصیلی از آموزش و پرورش و بعد از قبولی در مرحله اول کنکور، برای انتخاب رشته تحصیلی، مراکز تربیت معلم را که از آن با عنوان دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی یاد می‌شود، بر می‌گزینند.

 

در گذشته، دوره‌های تربیت معلم، دو ساله بود که اکنون در دانشگاه فرهنگیان، دوره چهارساله وجود دارد؛ دانشجومعلمان از همان بدو ورود به استخدام آموزش و پرورش در می‌آیند و بعد از اخذ مدرک تحصیلی، به مدارس وارد می‌شوند.

روش بعدی وزارت آموزش و پرورش برای تأمین و تربیت بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز آموزشی خود، متناسب با مبانی و ارزش‌های اسلامی و نیاز دوره‌های مختلف تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته برای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، از میان داوطلبان واجد شرایط آزمون سراسری دانشجو معلم می پذیرد و داوطلبان در صورت احراز صلاحیت‌های عمومی و اختصاصی جذب می‌شوند که به سایت استخدام آموزش و پرورش در زمان تعیین شده مراجعه میکنند و اقدام به ثبت نام میکنند.