First graders should not use the PDF file of the book!

امروزه با مجازی شدن تمام مدارس تمام دانش آموزان سعی بر این هستند که کتاب های خود را بصورت پی دی اف از سایت های مختلف دریافت کنند که البته دیگر نیازی به پرداخت هزینه کتاب نیست. در بساری از سایت ها دریافت کتاب مدارس در قالب پی دی اف رایگان بوده و گول سایتایی که از شما مبالغی دریافت میکنند را نخورید.

کتاب درسي مهمترين و پر کاربردترين رسانه آموزشي در کشور ايران است. اين رسانه با اهميت در بردارنده بخش هاي نوشتاري، تصويرها و تمرين هايي است که در راستاي تحقق هدف هاي کتاب انتخاب و سازماندهي مي شوند. از سوي ديگر آموزش خواندن و نوشتن به عنوان کليد ورود به نظام آموزش رسمي کشور، اهميت کتاب هاي درسي «بخوانيم و بنويسيم» را براي پايه اول ابتدايي دو چندان کرده است. پژوهش توصيفي حاضر درصدد بررسي چگونگي ارتباط متون نوشتاري، تصويرها و تمرين ها با هدف هاي کتابهاي درسي «بخوانيم و بنويسيم» پايه اول بود و با روش هاي متداول در آمار توصيفي با استفاده از روش تحليل محتوا، متون نوشتاري درس ها، تصويرها و تمرين هاي کتاب هاي مذکور بر اساس هدف هاي جزيي، مورد تحليل قرار گرفت. نتايج به دست آمده مبين آن بودند که %25.7 از هدف هاي جزيي بدون متن نوشتاري و %43.1 از هدف هاي جزيي بدون تصوير، 14.7% از هدف هاي جزيي بدون تمرين اند. بنابراين نيمي از هدف هاي جزيي برنامه با الگوي نظري تحقق هدف هاي يادگيري خواندن و نوشتن مطابقت ندارد که مي تواند امر آموزش را با مشکل مواجه سازد.

کتاب درسی را هم میتوانید در سایت ثبت نام کتب درسی irtextbook.com ثبت نام کنید و نسبت به دریافت کتاب اقدام کنید و و یا همانطور که در ابتدا اشاره کردیم فایل پی دی اف تمام کتب مدارس در دسترس دانش آموزان است.

موارد مورد نیاز برای ورود به سامانه

کد ملی دانش آموز

نام کاربری

نکته: نام کاربری شماره شش رقمی سمت راست شناسنامه دانش آموز می باشد.

مراحل ورود و ثبت سفارش در سامانه

ورود و ثبت سفارش در سامانه بسیار ساده و شامل مراحل زیر است:

وارد کردن آدرس سفارش کتاب ذکر شده در بالا

وارد کردن کد ملی و شماره سریال شناسنامه دانش آموز

پر کردن فرم ثبت سفارش

پرداخت هزینه کتب درسی

مخاطبان می‌توانند از طریق یکی از دو شیوه فردی یا گروهی نسبت به سفارش کتاب‌های درسی اقدام کنند. در شیوه فردی والدین دانش آموزان می‌توانند با مراجعه به سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی بخش سفارش دوره‌ای دانش آموزان و پرداخت الکترونیکی هزینه بسته آموزشی مورد نیاز خود را سفارش دهند. در شیوه گروهی مدیران مدارس از طریق سامانه سناد به بخش سفارش گروهی کتاب‌های درسی سامانه مذکور مراجعه نموده و به صورت جمعی نسبت به سفارش کتاب‌های درسی اقدام می‌نمایند. در این سامانه میتوانید به سفارش کتاب درسی اول دبستان هم اقدام کنید.

اما سوال این است کتاب الکترونیکی بهتر است یا کتاب کاغذی ؟

خرید کتاب‌های کاغذی خود یک فرایند است. اگر کتاب‌های کاغذی را از فروشگا‌ه‌های آنلاین سفارش ندهید باید برای خریدشان به کتاب‌ فروشی‌ بروید و به خرید کتاب مدارس اقدام کنید. روش های زیادی برای دریافت کتاب کاغذی وجود دارد که در ابتادا نشانی سایت ثبت نام تاب درسی را اشاره کردیم. کتاب در فایل پی دی اف مزایا های زیادی دارد که  با این حال هنوز هم بعضی از کتاب‌خوان‌ها معتقدند حاضرند قید همه این مزایا را بزنند و کتاب کاغذی‌شان را داشته باشند. کتاب کاغذی رنگ و بوی خودش را دارد؛ حال و هوایی ویژه. شاید دوست داشته باشید یک کتاب را، دقیقا در معنای فیزیکی‌اش در دست بگیرید، بتوانید زیر کلمات خط بکشید، فرسوده شدن تدریجی این کتاب‌ها را ببینید.

برای دانش اموزان ابتدایی خیلی بهتر است که کتاب کاغذی در اختیار داشته باشند و شاید مهم ترین علت ان ضعیف شدم چشم داتش اموزان باشد . امروزه با مجازی شدن کلاس ها به قدر کافی با صفحه گوشی و یا لپ تاپ سرگرم هستند و ممکن است برای چشمای انها ضرر داشته باشد نکتخ بعدی اسن است که ممکن است دانش اموز در حین استفاده از گوشی  مجبور باشد نوشته کتاب هم دنبال کند که در این مواقع به دو تا گوشی احتیاج است که این کار برای خیلی از خانواده ها امکانپذیر نیست.

و درس های عملی که دانش اموزان باید حتما نکاتی را وارد کتاب کنند و یا تمرینی را حل کنند کتاب فیزیکی بهترین راه حل است بدلیل اینکه وقت زیادی از انش اموز میگیرد که سوال اصلی را وارد دفتر کند و بعد به ان پاسخ دهد پس بهتر است برای دانش اموزان علی الخصوص کلاس اول ابتدایی کتاب فیزیکی سفارش دهیم و نسبت به خرید کتب اول ابتدایی اقدام کنید.

با آغاز دوره ثبت سفارش اینترنتی کتب درسی دانش آموزان مقاطع ابتدایی و متوسطه می توانند در بازه زمانی معیّن با مراجعه به سامانه اینترنتی اعلام شده از سوی وزارت آموزش و پرورش نسبت به سفارش کتب درسی خود اقدام کنند.