Free planning of experimental entrance exam2

برنامه ریزی کنکور

 

درس خواندن و تسلط بر مجموعه ای از اطلاعات کاری چندان آسانی نیست. درس خواندن و مطالعه یکی از مهم ترین بخش های تاثیرگذار در زندگی است که از اهمیت بسزیی برخوردار است.

چرا باید برنامه ریزی درسی داشته باشیم؟

متاسفانه معنی و مفهموم برنامه ریزی برای داوطلبان نادرست جا افتاده است برنامه ریزی اصلا ب این معنی نیست که شما از تفریح و سرگرمی خود دست بکشی و وقتی برای خانواده و دوستان خود نداشته باشید اتفاقا اگر برنامه ای برای این فعالیت ها برنامه ریزی نکرده باشید اصلا برنامه خوب و کاربردی نخواهد بود.در ادامه مزیت برنامه ریزی را خواهیم گفت اما اگر باز هم سوالی در رابطه با برنامه ریزی باقی ماند میتوانید با مشاوره کنکور در ارتباط باشید.

برنامه ریزی میتواند کمک سودمندی به ما بکند:

  • به روشن شدن اهداف کمک می کند. زمانی که فرد اقدام به تهیه یک برنامه تحصیلی برای خود می کند، توجه بیشتری به اهداف برنامه خواهد داشت. این کمک می کند تا شناخت بیشتری از اهداف خود پیدا کند و آن ها را دسته بندی نماید. اهداف طولانی مدت و کوتاه مدت را تشخیص دهد و هر کدام در جای مناسب خود قرار دهد 
  • از اتلاف وقت جلوگیری می کند. همچون سایر امور زندگی مسائل تحصیلی نیز به تنظیم وقت و زمان نیازمند است. برنامه ریزی به فرد کمک خواهد کرد، از مدت زمانی که در اختیار دارد و از اتلاف وقت جلوگیری نماید .
  • مانع اتلاف انرژی می شود. استفاده از یک برنامه ریزی استاندارد و یا اصول صحیح علمی به فرد کمک می کند تا انرژی و توان ذهنی خود را بیهوده به هدر ندهد.
  • مطالعه دروس به صورت موازی برخی افراد از شیوه مطالعه تک درسی استفاده می کنند. مثلاً یک هفته برای یک درس اختصاص دهند. این شیوه موجب خستگی ذهنی و کاهش بازده یادگیری در آن ها می شود. توصیه این است که به جای روش تک درسی از شیوه موازی استفاده کنند. به این ترتیب که دو یا سه درس را برای مدت زمان معین انتخاب و مطالعه کنند
  •  رعایت تناسب میان دروس  تناسب در برنامه ریزی برای مطالعه دروس مساله مهمی تلقی می شود. به عبارتی تنوع در انتخاب دروس نیز مهم است، انتخاب درس های فیزیک، شیمی، ریاضی در یک مدت زمان مشترک کارآیی خوبی نخواهد داشت زیرا مغز زود خسته خواهد شد.بنابراین بهتر است از چنین ترکیبی استفاده کنید: شیمی و ادبیات، فیزیک و بینش، ریاضی و زیست شناسی
  • استراحت در برنامه ریزی. در مطالعه تمام وقت خود مثلاً زمانی که برای برای امتحانات برنامه ریزی می کنید علاوه بر استراحتی که هر 45 دقیقه یکبار و به مدت یک ربع برای خود در نظر می گیرند، هر چند ساعت یک بار مدت زمان طولانی تری برای استراحت مثلاً 30 تا 45 دقیقه در نظر بگیرید.

برای پایان هر مقطع زمانی استراحت طولانی تری ( مثلاً یک هفته ، یک ماه ) و نیز برای شروع مقطع در نظر داشته باشید. برنامه ریزی برای طول سال تحصیلی  برنامه ریزی برای طول سال تحصیلی با سایر برنامه ریزی های تحصیلی مثلاً آمادگی برای کنکور اندک تفاوت هایی دارد. به این صورت که اهداف شما با اهداف مدرسه در هم می آمیزد و شما برای برنامه ریزی درسی خود تا حدی از برنامه ریزی مدرسه تبعیت می کنید.

با این حال شما درکنار اهداف برنامه ریزی شده مدارس که برای شما تعیین شده در چه روزی به مطالعه کدام دروس بپردازید، اهداف خود را در راستای همان دروس تنظیم کنید و سایر اصول برنامه ریزی را نیز رعایت کنید.

اما در ادامه برای داشتن یک برنامه ریزی خوب و تاثیرگذار بهتر است یک نفر بر برنامه ما نظارت داشته داشته باشد و آن هم کسی نیست جز مشاور تحصیلی. مشاوران تحصیلی همواره برنامه شما را دنبال میکنند تا شما با خیال آسوده تر به درس خواندن با برنامه ادامه دهید و مشاوره تحصیلی رایگان متعددی وجود دارد که میتوانند شما را در این اه همراهی کنند.

برنامه ریزی برای کنکور یکسری اصول عمومی و یکسری اصول اختصاصی دارد که برنامه ریزی برای کنکور های مختلف متفاوت است اصولی که در بالا به آن اشاره شد فواید کلی و عمومی برنامه ریزی بود که برنامه ریزی برای کنکور ریاضی، انسانی و یا تجربی متفاوت است.

برای مثال اگر شما بدنبال برنامه ریزی کنکور تجربی هستید ، 9 تا 10 ساعت رو به درس زیست شناسی ، 3 تا 4 ساعت رو به درس ریاضی ، 4 تا 5 ساعت رو به درس فیزیک ، 4 تا 5 ساعت رو به درس شیمی ، حدود 4 ساعت رو به درس ادبیات ، حدود 3 ساعت رو به درس عربی ، حدود 3 ساعت رو به دین و زندگی و 2 تا 3 ساعت رو به درس زبان انگلیسی اختصاص بدید. اما این ساعات برای رشته انسانی و ریاضی متفاوت است پس بهتر از هر رشته ای، برنامه ریزی مخصوص خود را داشته باشد.