Get acquainted with social security insurance!

همه کسایی که شاغل هستند یک روزی این سول را از خود پرسیدند که تا چه وقتی باید کار کرد؟ اگر به دوران میانسالی و پیری برسم در اصل بازنشسته شوم ونه درآمدی داشته باشم؟ همه انسانی یک روزی از پا می افتند و دیگر توان کار کردن را ندارند و این نگرانی خیلی از جوانان امروزی است که خرج و مخارج من در دوران پیری چگونه تامین میگرد؟

بیمه تامین اجتماعی این مشکل را حل کرده و به صدد رفع نگرانی افراد درآمده است. همانطور که میدانید بیمه تامین اجتماعی انواع مختلفی دارد که به توضیح انواع ان میپردازیم پس تا اخر مقاله با ما همراه باشید تا بهترین بیمه را انتخاب کنید.

در ابتدا به تعریف بیمه تامین اجتماعی میپرازیم. بیمه تامین اجتماعی با بیمه از کارکنان اداره جات، کارخانجات و سایر افراد حمایت میکند.

انواع بیمه تامین اجتماعی

 

بیمه خوش فرما

بیمه اختیاری

بیمه کارفرمایان

بیمه اجباری

بیمه بیکاری

بیمه تکمیلی

  • بیمه تکمیلی گروهی
  • بیمه تکمیلی انفرادی
  • بیمه تکمیلی خانواده

 

هم اکنون اگر دارای بیمه تامین اجتماعی هستید میتوانید در سایت تامیا اجتماعی مشاهده کنید در ادامه به روش های مشاهده سوابقبیمه تامین اجتماعی اشاره میکنیم و نگران فراموش کردن رمز نباشید میتوانید به  دریافت گذر واژه تامین اجتماعی به اسانی اقدام کنید.

مزایا و معایب برخورداری از بیمه تامین اجتماعی چیست؟

 

هر بیمه‌شده‌ای باید بداند در ازای پرداخت حق بیمه به سازمان تامین اجتماعی می‌تواند از کدام مزایای بیمه تامین اجتماعی استفاده کند. مهم‌ترین مزایای بیمه تامین اجتماعی شامل موارد زیر است:

حمایت از بیمه‌ شده طبق قوانین کار و پرداخت مستمری بازنشستگی به بیمه‌ شده

ارایه بیمه درمان از طریق صدور دفترچه بیمه درمانی برای بیمه‌شده و افراد تحت سرپرستی وی

از دیگر مزایای بیمه تامین اجتماعی امکان دریافت دفترچه درمان به منظور استفاده از خدمات درمانی کلینیکی، پاراکلینیکی و توان‌بخشی است. به کمک دفترچه درمانی، بیمه‌شده و افراد تحت تکفل وی می‌توانند از خدمات و امکانات پزشکی با هزینه‌های کمتر و یا به صورت رایگان استفاده کنند. خدمات درمانی به صورت درمان مستقیم و غیر مستقیم ارایه می‌شود.

شیوه درمان مستقیم: بیمه تامین اجتماعی دارای مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌هایی است که در صورت مراجعه بیمه‌شده به این مراکز انجام خدمات درمانی و استفاده از امکانات پزشکی برای وی رایگان خواهد بود.

شیوه درمان غیر مستقیم: گاهی ممکن است بیمه‌شده به هر دلیل از جمله فاصله زیاد تا مراکز درمانی تحت پوشش بیمه نتواند برای درمان به این مکان‌ها مراجعه کند. بیمه تامین اجتماعی علاوه بر مراکز درمانی تحت پوشش خود با بسیاری از دیگر بیمارستان‌ها و مراکز خدمات درمانی طرف قرارداد است که بیمه‌شده می‌تواند به آن‌ها نیز مراجعه و از امکانات آن استفاده کند. در این صورت پرداخت بخش اندکی از هزینه‌های درمانی به عهده بیمه‌شده است و بخش عمده آن توسط بیمه تامین اجتماعی به مراکز طرف قرارداد پرداخت می‌شود. اما گاهی به خصوص در مواقع اضطراری پیش می‌آید که بیمه‌شده به هیچ یک از این مراکز دسترسی ندارد. در این مواقع بهتر است بیمه‌گزار به نزدیک‌ترین مرکز درمانی مراجعه و نسبت به درمان خود اقدام کند. اگرچه در این شرایط پرداخت همه هزینه‌های درمانی باید توسط بیمه‌شده انجام شود اما پس از طی شدن مراحل درمان، وی می‌تواند با ارایه مدارک پزشکی، نسخ پزشک و فاکتورهای پرداخت‌شده، بخشی از هزینه‌های پزشکی که مطابق با تعرفه‌هایی که در هیئت‌وزیران تصویب شده است را دریافت کند.

 

نکته قابل ذکر این است که بیمه‌شده در تمامی مراجعات خود به بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و دیگر مراکز ارایه خدمات پزشکی باید دفترچه درمان معتبر را همراه خود داشته باشد. هم اکنون به کمک بیمیتو این امکان برای دارندگان دفترچه بیمه درمان تامین اجتماعی فراهم شده است تا به صورت آنلاین و بدون مراجعه به کارگزاری‌ها نسبت به صدور، تمدید و تعویض دفترچه بیمه اقدام کنند و دفترچه خود را نیز در محل سکونت خود تحویل بگیرند و به ویرایش اطلاعات سامانه بیمه تامین اجتماعی اقدا کنند.

معایب بیمه تامین اجتماعی

عدم امکان بازخرید بیمه نامه تامین اجتماعی

عدم امکان برداشت از اندوخته و دریافت وام از روی حق بیمه‌های پرداخت شده توسط فرد بیمه شده

عدم انجام سرمایه‌گذاری از طریق پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی

پرداخت مبلغ بسیار ناچیز به وراث قانونی فرد بیمه شده درصورت فوت او

مشخص بودن مدت بیمه تامین اجتماعی (براساس قانون سازمان تامین اجتماعی فرد باید تا ۳۰ سال حق بیمه خود را پرداخت کند)

همانطور که در جریان هستید پیگیری سوابق بیمه تامین اجتماعی احتمالاً یکی از دغدغه‌های اغلب افراد باشد. اینکه بدانیم تاکنون چقدر سابقه بیمه تامین اجتماعی داریم و آیا همه سوابق ما اعمال شده است یا خیر. اینکه بدانیم امکان مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه هم به‌صورت اینترنتی میسر شده است قطعاً خبر خوشحال کننده‌ای است و می‌تواند مشکلات ما را در این زمینه حل کند و در زمان صرفه‌جویی کند.

روش های مطلع شدن از سوابق بیمه

  • مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه از پورتال تامین اجتماعی
  • مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی بدون شماره بیمه با اپلیکیشن تامین اجتماعی
  • مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی با استفاده از کد USSD
  • مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی با مراجعه حضوری
  • مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی با کد ملی