Get the code of the study area of ??the entrance exam registration

حتما در کامل کردن بعضی از فرم ها مانند فرم ثبت نام ایران خودرو ، ثبت نام کنکور و یا آدرس برای سفارش یک محصول اینترنتی به گزینه کد منطقه برخورده اید. بعضی افراد کد منطقه را همان کدپستی درج میکنند درصورتیکه باهم متفاوت هستند . کد منطقه در تهران و در سایر شهرستان ها با یکدیگر مفاوت است. اگر ساکن تهران هستید باید توجه داشته باشید که کد منطقه شما همان همان کد های منطقه 22 گانه تهران است.

 

کد منطقه تحصیلی به چه معناست؟

 

کد منطقه تحصیلی به کدی اطلاق میشود که داوطلب در آن در آن منطقه مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی را دریافت کرده است به همین جهت برای دریافت کد منطقه باید به منطقه ای که مدرک را اخذ کرده است مراجعه کنند به عبارت دیگر کد منطقه ای که دبیرستان  محل تحصیلتان در آن منطقه بوده را وارد کنید و برای دریافت کد منطقه ی پیش دانشگاهی باید کد منطقه شهرداری محل سکونت که در آن پیش دانشگاهی خود را گذرانده اید، وارد کنید. بنابراین اگر دبیرستان خود را در ناحیه ای و پیش دانشگاهی خود را در ناحیه ی دیگر گذرانده اید، ممکن است این دو کد با هم متفاوت باشند. توجه داشته باشید کد منطقه تحصیلی لزوما به منطقه ی که در آن سکونت دارید مربوط نمی شود.

این کد را در ثبت نام ایران خودرو و یا ثبت نام کنکور سراسری احتیاج خواهید داشت. ثبت نام کنکور سراسری با وارد کردن کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام قدیم و وارد کردن کد سوابق تحصیلی دیپلم برای داوطلبان نظام جدید و یا ( 3-3-6) امکانپذیر خواهد بود.

یکی از اطلاعات لازم  جهت دریافت کد سوابق تحصیلی داشتن کد منطقه آموزش و پرورش است که در اکثر مواقع پیدا کردن این کد منطقه برای داوطلبان دشوار است و نمیدانند از کجا و به چه طریقی میتوانند این کد را دریافت کنند.

برای دسترسی به کد منطقه می توانید به کارنامه دبیرستان و پیش دانشگاهی خود مراجعه کنید، درکارنامه در قسمت مشخصات خود می توانید کد منطقه را بیابید.

اما از انجا که ممکن است به صورت سالانه تغییراتی در کد تحصیلی برخی از مناطق ایجاد شده باشد، بهتر است از طریق صفحه ایجاد شده در پایگاه سنجش که به همین منظور ایجاد شده است، کد منطقه تحصیلی خود را بیابید. به صفحه دریافت کد منطقه بروید و در کادر جست و جو نام شهری که دوره متوسطه و پیش دانشگاهی خود را در آنجا گذرانده اید، وارد کنید. لازم به ذکر است که کد مناطق تحصیلی مربوط به آموزش پرورش است و شما می توانید این کد را از آموزش پرورش ناحیه خود نیز دریافت کنید. دوباره تاکید می­شود که کد منطقه مربوط به ناحیه محل سکونت شما نمی ­شود بلکه مربوط به ناحیه ای است که دبیرستان و یا پیش دانشگاهی خود را در آنجا گذرانده ­اید.

حال برای اطلاع از کد منطقه تحصیلی باید بررسی کنید که دبیرستان محل تحصیل شما در کدام ناحیه ی آموزش و پرورش شهر خود قرار گرفته است. برای فهمیدن این موضوع می توانید به کارنامه دبیرستان و پیش دانشگاهی خود مراجعه کنید. توجه داشته باشید در بعضی کارنامه ها کد منطقه به طور کامل درج شده اما در برخی کارنامه ها ممکن است کد منطقه درج نشده باشد.

 

کد منطقه تحصیلی را چگونه دریافت کنیم؟

 

در فرم ثبت نام برای کنکور کد منطقه و معدل دیپلم حتما باید درج شوند که باید قبل از ثبت نام به تهیه کد و استعلام معدل دیپلم اقدام کنید. داوطلبانی که مشمول دریافت این کد هستند، می بایست در تاریخی که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می گردد به سایت جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور به نشانی dipcode.medu.ir مراجعه کنند و با وارد کردن اطلاعات شخصی، کد سوابق تحصیلی خود را مطابق راهنمای زیر دریافت نمایند. لازم به ذکر است که قبل از اقدام به دریافت کد مذکور می بایست به سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی که در زمان ثبت نام کنکور بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org فعال می گردد، جهت دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی کنکور سراسری مراجعه کنید.