Get the top rank of the entrance exam by speed reading!

مهم ترین آیتم برای کنکوری ها زمان است. تمام کنکوری ها برای موفق شدن باید تکنیک های درس خواندن از جمله تند خوانی و تکنیک تست زدن را بدانند. تکنیک تند خوانی بهترین روش برای صرفه جویی در وقت است.

باید یاد بگیرید که با سریع خواندن مطلب مفهوم اصلی آن را دریابید اما به این نکته توجه کنید که هیچوقت تندخوانی کیفیت و نتیجه خواندن معمولی را نخواهد داشت ولی تند خوانی برای کسایی که زمان برایشان بسیار مهم است، مورد توجه قرار میگیرد.

برای تکنیک تند خوانی حتما حتما باید تمرین و تکرار داشته باشید و سعی کنید معنی و مفهوم جمله را در کمترین زمان متوجه شوید. تحقیقات نشان داده است که سرعت خواندن اکثر بزرگسالان حدود 200 تا 250 کلمه در دقیقه است. معمولا کسانیکه تلاش میکنند که تندخوانی کنند میخواهد تعداد کلمات خود در دقیقه را به 300 کلمه برسانند.

تندخوانی مجموعه ای از استراتژی های فعال ذهنی و آگاهانه است که به فرد اجازه می‌دهد در شرایط خاص سرعت مطالعه خود را بالا برده و یا پایین بیارد، این استراتژی ها بسیار کاربردی هستند و شما با استفاده از این استراتژی ها به راحتی قادر خواهید بود تا کندخوانی خود را در طول زمان کوتاهی کنار بگذارید و به راحتی قادر باشید تا متن های بسیار بزرگ را نیز در مدت زمان کوتاهی مطالعه کنید و آن ها را درک کنید.

این استراتژی ها برای همه به راحتی قابل درک هستند و همه قادر به فرا گرفتن این استراتژی ها هستند و به مرور قابلیت افراد در به کار گیری این استراتژی ها افزایش پیدا می‌کند و سرعت مطالعه آن ها گاهی بیشتر از سه و یا چهار برابر حالت عادی می‌شود که این جهش در سرعت خواندن برای یک فرد که تا قبل از این یک کندخوان بوده است بسیار عالی می‎‌باشد و می ‌تواند زمان بسیاری را برای خود نگه دارد و از آن استفاده کند.

قبل از اینکه تکنیک تندخوانی را شرح دهیم باید طریقه درک کردن متن را بدانید. برای درک کردن متن، مفهوم چند کلمه مورد توجه قرار میگیرد : تثبیت، حرکت چشم، مکث برای درک مطلب . تثبیت به این معنی است که زمان خواندن به یک یا چند کلمه توجه میکنید که حدود 25/0 ثانیه طول میکشد و حرکت چشم هم زمانی که چشم خود رت به کلمه بعدی یا گروهی از کلمات منتقل میکنید که حدود 1 ثانیه به طول می انجامد و در آخر درک مطلب است که شا برای درک متن 3/0 االی 2/0 ثانیه مکث میکنید.

تکنیک تند خوانی و تکنیک های تست زنی خیلی مورد توجه داوطلبان کنکور قرار گرفته است و بسیاری از رتبه برتر های کنکور از این شیوه استفاده میکنند پس برای رتبه برتر شدن رعایت این نکات کلیدی را از دست ندهید.

در تند خوانی قصد داریم که ذهن خود را عادت دهیم تا شبه جمله هارا ببیند و به طور طبیعی مفهوم آنها را درک کنند. بدلیل اینکه شما در مطالعه به گروه کلمات توجه میکنید و شبه کلمات و تک کلمه ها توجه ندارید خیلی زود حوصله و تمرکز خود را برای ادامه مطالعه از دست میدهید.

تند خوانی باید به روش صحیحی صورت بگیرد بدلیل اینکه اگر فعالیت فیزیکی چشم بیش از اندازه باشد باغث خستگی فرد میگردد.

قطعا اگر بتوانید تند مطالعه کنید فرصت زیادی برای تست زنی دارید و این به این معنی است که در کوتاه ترین زمان مطالب زیادی با درک بالا یاد گرفته اید.فراموش نکنید که برای تندخوانی مهمترین بخش کتاب را در اولویت قرار دهید نه اینکه تمام پاراگراف هارا خط به خط بخوانید. و برای اینکه بدانید کدام قسمت از کتاب مهم است و تمرکز بیشتری روی آن قرار دهید حتما از یک مشاوره برنامه ریزی کنکور کمک بگیرید چون با توجه به تجربیات آنها، میتوانند در مسیر درست شما را راهنمایی کنند.

 

چگونه برای کنکور تند خوانی کنیم؟

 

در این روش می بایست متون را به وسیله چشم دنبال کرد و چشم ها را در طول سطور حرکت دهید و از حرکت دادن سر خودداری کنید.

از خواندن مطالب سطور با صدای بلند اجتناب کنید چرا که در این تکنیک هدف خواندن مطالب با مغز و چشم است.

می بایست تعداد وقفه هایی را که در طول مطالعه با چشم دارید را هر چه بیشتر کم کنید و سعی کنید در زمان های مشخص مثلا 30 ثانیه تعداد کلمات بیشتری را زیر ذره بین چشمان خود ببرید.

پیش از شروع مطالعه هدف خود را از مطالعه مبحث مورد نظرتان تعیین کنید با این کار از خواندن مطالبی که غیر ضروری هستند در طول مطالعه جلوگیری می کنید.

خیلی از داوطلبان در هنگام مطالعه وسواس بیش از حد به خرج می دهند و چندین بار برای مطالعه قسمت هایی که خوانده اند به عقب برمی گردند، این کار فقط از سرعت مطالعه شما می کاهد و باعث می شود زمان بیشتری را به مطالعه متون اختصاص دهید که این کار را در این روش به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم.

برای هر چه حرفه ای تر شدن در مطالعه دروس بهتر است به این نکته توجه کنید که در یک پاراگراف بسیاری از کلمات صرفا به خاطر رعایت دستورات ادبیاتی آورده شدند و در هنگام مطالعه با ذهن و چشم نیازی به خواندن آن ها نیست و فقط می بایست به مطالب اصلی و تیتر های مهم بپردازید.

در هنگام مطالعه با استفاده از تکنیک تندخوانی از هر گونه عاملی که ذهن شما را آشفته می کند و تمرکز حواس شما را از بین می برد دوری کنید.

با دقت فراوان به مطالعه متون با تکنیک تندخوانی بپردازید که در غیر این صورت باعث یادگیری ناقص شما می شود و چیزی به اندوخته های شما افزوده نمی شود.

بهتر است تمام داوطلبان کنکور از این شیوه تند خوانی استفاده کنند مخصوصا در مطالعه درس های عمومی و معمولا این شیوه برای رشته های حفظی مثل انسانی و یا تجربی کاربردی تر است هر چند حتما باید داوطلبان از مشاوره تحصیلی بهره مند شوند. از همین الان برای کنکور برنامه ریزی کنید و برنامه ریزی کنکور تجربی 1400 و ریاضی و انسانی را از دست ندهید.