Guide to Obtaining Military Exemptions

معافیت از سربازی یکی از مواردی است که هر سرباز باید حتما قبل از رفتن به سربازی از آن آگاه باشد و برای دریافت معافیت سربازی اگر واجدالشرایط بود اقدام کند . معافیت از سربازی به معنی نرفتن به سربازی و معاف شدن است اما معافیت دائم و معافیت موقت با یکدیگر متفاوت هستند.

همانطور که میدانید معافیت سربازی چند نوع هستند: معافیت تحصیلی، معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت ایثارگران، معافیت مددجویان، معافیت سنی و معافیت متعهدین خدمت. حتما قبل از سربازی از راهنمای اخذ معافیت استفاده کنید .

تمام افرادی که به سن 18 سالگی ( تمام ) پا میگذارند حتما باید به سربازی رفتن اقدام کنند. وقتی افراد سن 18 سالگی خود را به پایان رساندن باید به پلیس +10 مراجعه کنند و حتما اقدامات لازم را برای سربازی رفتن انجام دهند ولی در این میان افراد دو نوع هستند یا افرادی هستند که بدون هیچ دلیلی برای معافیت اقدام به سربازی رفتن میکنند که همان در سن 18 سالگی و دسته دوم افرادی هستند که دلایلی برا معافیت و یا کسری خدمت دارند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.

تصمیم گیری برای ادامه تحصیلی و یا سربازی رفتن بر عهده خود افراد است و هیچ قانونی ثبت نشده است که اول تحصیل و یا اول سربازی رفتن را مشخص کند. خوب در این میان افراد ی تحصیل را ترجیح میدهند تا تحصیل کنند به یک نقطه آرامش برسند و سر فرصت به سربازی میروند اما خوب با توجه به تجربیات اکثر کسانی که در سن بالاتر به سربازی رفته اند دوران سربازی سخت تری داشته اند.

بعضی از افراد هم اول سربازی را میروند که تا 20 سالگی بطول می انجامد و بعد از آن میتوانند ادامه تحصیل دهند و یا کسب و کار خود را راه بیندازند که بنظر سن خوبی برای وارد شدن به دنیای کار و یا دانشگاه است.

به هر حال افراد باید سربازی خود را بگذرانند چه د رهمان پایان سن 18 سالگی و یا بعد از سن 18 سالگی ا دریافت نعافیت تحصیلی که برای دریافت معافیت تحصیلی حتما با مشاوره معافیت سربازی در ارتباط باشید تا بتوانید تمام شرایط را بستجید.

سالهایی که برای معافیت تحصیلی در نظر گرفته شده است به شکل زیر است:

 

كارداني                          2/5

كارشناسي ناپيوسته              3

كارشناسي ارشد ناپيوسته       3

کارشناسی پیوسته                5

کارشناسی ارشد پیوسته         6

دکتری پزشکی پیوسته          8

دكتري تخصصی ناپيوسته      6

اگر محصل هستید و تصمیم به سربازی رفتن گرفته اید میتوانید با دریافت پروژه خدمت از سربازی خود بکاهید. پروژه کسر خدمت یک پروژه علمی است که از سوی یکی از نهادهای نظامی یا انتظامی برای شما تعریف می شود. شما با انجام دادن این پروژه در واقع بخشی از خدمت سربازی خود را قبل از اعزام شدن به خدمت و در محیط های علمی انجام می دهید. بنابراین در قبال انجام این پروژه مقداری از مدت خدمت سربازی شما کاسته می شود.  عبارت دیگر پروژه کسر خدمت امکانی برای مشمولین فراهم میکند تا مدت مشخصی از خدمت سربازی خود را خارج از محیط نظامی بگذرانند.

برای اخذ پروژه کسری خدمت می بایست در یکی از مقاطع کارشناسی ارشد، دکترا و یا پسادکترا مشغول به تحصیل باشید. همچنین درصورتی که در یکی از این مقاطع فارغ التحصیل شده اید و یا در زمان مرخصی تحصیلی به سر می برید می توانید برای گرفتن پروژه کسر خدمت اقدام نمایید. دقت کنید که اگر در دوران غیبت هستید و سامانه نظام وظیفه شما را به عنوان مشمول غایب می شناسد امکان ثبت کسری علمی برای شما وجود ندارد. البته در این حالت چنانچه بتوانید با استفاده از قوانین، غیبت خود را موجه کنید باز هم امکان گرفتن پروژه و ثبت کسری آن برای شما فراهم می شود.

مقدار کسری که در ازای انجام هر پروژه به شما تعلق می گیرد بین 2 تا 19 ماه می باشد.

سقف کسرخدمت انجام پروژه 19 ماه است و مجموع کسری شما نمی توانید بیش از این مقدار باشد. به عبارت دیگر شما حتما می بایست دوره آموزشی را سپری نمایید. (البته درصورت داشتن شرایطی عدم حضور در دوره آموزشی نیز امکان پذیر است.)

توجه کنید که شما تنها می توانید 2 پروژه کسر خدمت و لزوما به شکل غیرهمزمان انجام دهید. به عبارت دیگر تنها زمانی میتوانید پروژه کسر خدمت دوم خود را ثبت کنید که نامه پایان کار پروژه اول شما ثبت شده باشد.