How can I continue my education?

ادامه تحصیل را هر وقت در هر سنی، در هر زمانی که شروع کنید دیر نیست. این جمله رو میشود کاملا در مراکز مشاوره تحصیلی درک کرد که چه افرادی باشور و ذوق با سن های بالا قصد ادامه تحصیل دارند و وقتی پیگیر تحصیل آنها میشوید در موقعیت خود نسبت به بسیاری از جوانان موفق تر هستند . افراد زیادی برای تقویت حرفه شغلی خود و یا تغییر شغل تحصیل میکنند. درس خوانن در تمام طول زندگی ، امر مثبتی به نظر میرسد که در اصطلاح آموختن مادام العمر نام دارد.

 متاسفانه در جامعه و فرهنگ عمومی این طرز فکر جا افتاده است که تحصیل و اموزش فقط مخصوص کودکان و افراد کم سن است و وافعا اشتباه و غلط است. بزرگسالان مزیت های خاصی نسبت به جوانتر ها در یادگیری مطالب جدید دارند.

خیلی از بزرگسالان ترغیب میشوند که در کاری مشغول شوند و وقت خود را با کار کردن پر کنند اما با این مشکل مواحه میشوند که برای مشغول شدن بکار، نیاز به مدارک تحصیلی دارند. پایین ترین سطح مدرک برای کار کردن مدرک تحصیلی دبیرستان است که لازمه داشتن این مدرک این است که شما مدارک تحصیل ابتدایی و راهنمایی را داشته باشید. نگران این موضوع نباشید ما به شما کمک میکنیم که با خیالی آسوده به ادامه تحصیل ادامه دهید.

بیش از 40 مدارس آموزش بزرگسالان در تهران وجود دارد که شرایط را برای ادامه تحصیل افراد اماده کره اند.  دوره های زیادی برای تحصیل بزرگسالان وجود دارد، دوره ای که منجر به کار میشود و دوره هایی که فرد آمادگی لازم را پیدا کند تا در دانشگاه حضور پیدا کند.

دوره های تحصیل بزرگسالان هم بصورت حضوری و هم بصورت غیرحضوری هستند که نگران مسیر و مسات دور کلاس ها نباشید.

آموزش از راه دور یک روش انعطاف پذیرو آسان است که در حال حاضر دوره های اول متوسطه و دوم متوسطه را پوشش میدهد. شیوه آموزش در این مدارس نیمه حضوری و غیر حضوری است و برای هر درس 6 ساعت امکان حضور در کلاس برای رفع اشکال فراهم میباشد.

برای اقدام به ادامه تحصیل باید از زمان ثبت نام مدارس بزرگسالان اطلاع پیدا کنید. معمولا نام نویسی در مهر ماه صورت میگیرد و تا آبان ماه تمدید و مهلت ثبت نام دارید.

معمولا فهرست مدارس آموزش از راه دور، از طریق وبسایت dei.medu.ir ارائه می گردد که افراد متقاضی می توانند بر اساس این لیست، نزدیک ترین مدرسه به محل سکونت خود را انتخاب کنند و به صورت حضوری جهت ثبت نام به آن مراجعه کنند.  

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام مدارس آموزش از راه دور بزرگسالان

 

کپی شناسنامه و کارت ملی دانش آموز

6 قطعه عکس 4*3

گواهی سال سوم راهنمایی

کل پرونده سنوات گذشته دانش آموزش

کارنامه اول تا سوم راهنمایی

 

لازم به ذکر است که دوره‌های تحصیلی برای سواد آموزان به سه دسته تحصیل برای افراد فاقد سواد (بی‌سواد مطلق)، دوره دوم (افراد کم سواد) و تحکیم سواد (حفظ سواد خواندن و نوشتن) تقسیم بندی می ‌شود. دوره تحکیم سواد برای افرادی است که دارای سواد خواندن و نوشتن هستند اما برای اخذ مدرک و ادامه تحصیل اقدام نخواهند کرد و در واقع فرصتی برای استمرار و پایداری آموخته ها می خواهند.

در این مورد کتاب های ساده و کم حجم مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه شرایط مورد نیاز برای تحصیل در دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان ذکر شده است که برای دوره متوسطه اول و دوم تحصیل از طریق مدارس آموزش از راه دور صورت می گیرد.

 

شرایط افراد بزرگسال جهت تحصیل در دوره ابتدایی

 

در صورتی که فرد مورد نظر قصد شروع دوره تحصیلی خود را دارد، باید علاوه بر داشتن مدارک شخصی و هویتی لازم، حداقل 11 سال سن داشته باشد که در این صورت، طبق ضوابط زیر، فرد می تواند برای ادامه تحصیل اقدام نماید.

اگر فردی بی سواد است و اصلا سواد ابتدایی هم ندارد اما مایل است که خواندن و نوشتن را بیاموزد، باید به دفاتر نهضت سواد آموزی مراجعه کند و شروع به تحصیل نماید. و میتوانید به ثبت نام کتب درسی ابتدایی نیز اقدام کنید.

در صورتی که فرد مهارت خواندن و نوشتن را دارد اما مدرک دوره ابتدایی را ندارد، می تواند به صورت داوطلب آزاد ثبت نام نماید و در خرداد ماه، امتحان پایه ششم را بدهد.

همچنین متقاضیان فاقد مدرک تحصیلی پایه اول تا پنجم ابتدایی و مردودی پایه ششم نظام قدیم می توانند به صورت داوطلب آزاد در پایه ششم ابتدایی ثبت نام کنند و پس از قبولی در پایه ششم نظام قدیم، می توانند در پایه هفتم بزرگسالان یا آموزش از راه دور ثبت نام نمایند.

شرایط افراد بزرگسال جهت تحصیل در دوره متوسطه اول

 

کسانی که دارای مدارک ششم ابتدایی قدیم یا جدید هستند، برای ادامه تحصیل در پایه هفتم باید به مدارس شبانه یا مدارس آموزش از راه دور مراجعه کنند تا دوره متوسطه اول خود را طی 3 سال بگذرانند.

کسانی که در پایه سوم راهنمایی مردود می شوند، با داشتن حداقل 16 سال سن می توانند دروس مردود شده را دوباره امتحان بدهند.

همچنین دارندگان مدرک پایه پنجم سنوات گذشته، به شرط داشتن حداقل 18 سال سن می توانند در امتحانات طرح جامع سوم راهنمایی شرکت نمایند.

شرایط افراد بزرگسال جهت تحصیل در دوره متوسطه دوم

 

همان طور که ذکر شد، آموزش از راه دور برای دو دسته از افراد یعنی متقاضیان لازم التعلیم و بزرگسالان می باشد. در این نوع از آموزش، گروه لازم التعلیم به افراد دارای معلولیت، متأهل یا کسانی که به مدرسه دسترسی ندارند، اطلاع می شود. این افراد ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مشکلات جسمانی، شرایط خاصی یا سرپرست خانوار بودن امکان ادامه تحصیل به صورت حضوری نداشته باشند. برای اطلاعات بیشتر میتوانید از فرم مشاوره تحصیلی دبیرستان کمک بگیرید.

گروه بزرگسالان مخصوص افرادی است که شرایط سنی حضور در مدارس را از دست داده اند یعنی سن آن ها بالای 18 سال می باشد اما باز به دلایل مختلف موفق به ادامه تحصیل نشده اند.

و در آخر شما میتوانید تعیین سطح شوید یا با داشتن مدارک مربوط به موسسات مراجعه کنید و یا ثبت نام غیرحضوری انجام دهید. و با تلاش و پشکار در رشته مورد علاقه خود ادامه تحصیل دهید قطعا موفقیت از آن شماست و در این را میتوانید با کسانی که در سن بالا فارغ التحصیل شدند در ارتباط باشید و یا از راهنمایی های مشاوره تحصیلی بهره مند شوید.