How can I take the re-entrance exam?

یکی ا زناکامی هایی که افراد ممکن است در تحصیل خود با آن روبرو شوند قبول نشدن در کنکور است و یا نتیجه دلخواه را بدست نیاوردن است. تمام متقاضیان کنکور ارزو قبول شدن در دانشگاه خوب و معتبر را دارند اما برای بدست اوردن این ارزو، نیاز به تلاش و پشتکار دارید.

بعد از اعلام نتایج کنکور خیل یاز افراد بدنبال راهی برای قبولی در دانشگاه هستند از قبولی در دانشگاه دولتی گرفته تا دانشگاه هاییی که از اعتبار پایین تری برخوردارند. بعضی از افراد هم بدنبال جبران این قضیه هستند که  یک سال کامل صبر میکنند تا دوباره امتحان کنند و به نتیجه دلخواه خود دست یابند . به فکر کنکور مجدد هستند  . در میان افرادی هستند که قصد شرکت در کنکور مجدد را دارند اما مدرک لیسانس دارند و یا در حین تحصیل هستند و میخواهند برای کنکور دوباره اقدام کنند.

در ابتدا به کسانی بپردازیم که برای اولین بار در کنکور شرکت کردند و در دانشگاهی قبول شدند ولی هیچ اقدامی برای شرکت در دانشگاه انجام ندادند در این زمان شرایط شرکت در کنکور مجدد چگونه است؟

در ابتدا از دانشگاه دولتی شروع میکنیم که در این داشگاه ها اگر پذیرفته شویم و به هر شرایطی قصد تحصیل نداشتیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ خوب دانشگاه های دولتی معتبرترین دانشگاه و همینطور با امکانات ترین دانشگاه در کشور است و بنظرم در بین این همه متقاضی که در تلاش و رقابت هستند تا به دانشگاه دولتی ورود پیدا کنند بنظرم کار چندان خوشایندی نیست که این فرصت طلائی را از دست بدهید. امکان دارند که متقاضیانی این کار را انجام دهند و بعد ها دوباره کنکور مجدد دهند. متقاضیان باید توجه داشته باشند که با تمام موارد ممنوعیت شرکت در کنکور سراسری و یا کنکور مجدد آشنا شوند تا در آینده به مشکلاتی مواجهه نشوند.

کلیه افرادی که ۲ بار در دوره روزانه آزمون های گذشته پذیرفته شده بودند (بدون توجه به آن که در آن رشته محل پذیرفته شده ثبت نام کرده بودند و یا خیر)، از شرکت در آزمون سراسری محروم بودند که با حذف این قانون عملا ثبت نام افرادی که دوبار در آزمون های سراسری دوره های قبل پذیرفته شده اند در کنکور سال های بعد بلامانع شد.

لذا پذیرفته شدگان دوره های روزانه در سال های گذشته نیز می توانند در آزمون سراسری نام نویسی نمایند و در صورت پذیرش در رشته محل روزانه، ثبت نام خود را قطعی نمایند.

اگر در دوره روزانه پذیرفته شده اید، اما احساس می‌کنید که پشیمان شده‌اید و یا اشتباهی جبران ناپذیر در انتخاب رشته شما رخ داده است، حق انصراف از دوره روزانه و شرکت در کنکور سراسری را دارید، اما با انجام تمام مراحل و شرایط لیست شده در زیر. لذا ادامه مطلب را حتما مطالعه بفرمایید.

کنکور مجدد دانشجو انصرافی چگونه است؟

 

پیش از هر چیز بعد از محرز شدن قبولی شما در دانشگاه سراسری در دوره روزانه، لازم است تا ثبت نام خود را نهایی کنید و در دانشگاه خود نام نویسی و انتخاب واحد نمایید.

در کنکور مجدد دانشجو انصرافی لازم است که واحد‌های خودرا در این ترم گذرانده و نمرات خود را نیز ثبت نمایید. بعد ار پایان این ترم برای ترم دوم نیز باید همین روند را ادامه دهید.

بعد از گذراندن این دو ترم و با در دست داشتن نمرات ثبت شده خود، پیش از شروع ترم ۳ می‌توانید انصراف رسمی و کتبی خود را تسلیم آموزش دانشگاه خود بکنید و در کنکور سراسری سال جاری شرکت نمایید.

توجه کنید که فقط حق یک بار انصراف از دانشگاه سراسری روزانه را دارا خواهید بود. در صورت تکرار این موضوع از محرومیت‌های دو تا چند ساله برای داوطلب در نظر گرفته خواهد شد.

چنان چه داوطلب مرد با مشکل نظام وظیفه قصد شرکت مجدد در کنکور سراسری و انصراف از دوره روزانه را داشته باشد، در صورتی ممکن خواهد بود که ۱- مدرک معادل کاردانی دریافت نکرده باشد ۲- بعد از پایان ترم ۲ انصراف داده باشد.

توجه نمایید که:

زمان ثبت نهایی انصراف شما از دانشگاه باید حتما پیش از زمان ثبت نام در کنکور سراسری باشد. به عنوان مثال عموما زمان ثبت نام در کنکور هر سال بهمن ماه سال قبل شروع می‌شود.

داوطلب ترم سوم متقاضی شرکت در کنکور سال بعد باید تا پیش از بهمن ماه و تا قبل از انتخاب واحد ترم شوم، اقدام به انصراف نماید.

پاسخ‌‌های مطرح شده برای سوال اکثر متقاضیان شرکت در کنکور سال‌های آتی مبنی بر آن که، اگر دانشگاه دولتی قبول شویم و نرویم ، چه اتفاقی می‌افتد؟ تنها برای دوره روزانه دانشگاه‌های سراسری بوده است.

 

لذا اگر داوطلبی در هر دانشگاهی که تحصیل در آن مبنی بر پرداخت شهریه است، اعم از آزاد اسلامی، پیام نور، غیرانتفاعی، علمی کاربردی و حتی سراسری‌های دوره شبانه؛ چه پذیرفته شده باشد و ثبت نام نکرده باشد و چه ثبت نام کرده باشد، انصراف داده باشد و یا حتی فارغ التحصیل شده باشد مانعی برای ثبت نام کنکور سراسری و پذیرش و ثبت نام در دانشگاه‌های دوره روزانه آن‌ها نخواهد داشت.

تعداد انصراف و ثبت نام در صورتی که مسائل نظام وظیفه مطرح نباشد، مشکلی پیش نخواهد آورد.

داوطلبانی که در پس از انتخاب رشته و ارسال آن، شاهد قبولی خود در یکی از آن رشته‌هایی که مربوط به دانشگاه دولتی است باشند، اما تمایلی به ادامه تحصیل در آن نداشته باشند باید بدانند که می‌توانند انصراف خود را سریعا به مرکز مربوطه اعلام نمایند.

اگر این انصراف در زمان مورد نظر اعلام نشود دانشجویان ملزم به پرداخت جریمه می‌شوند. مبلغ جریمه بر اساس سال تحصیلی جدید تعیین می‌شود و در دفترچه انتخاب رشته و دفترچه ثبت نام میزان آن ذکر می‌شود.

برای کنکور مجدد روزانه به این نکات توجه کنید :

همه دانشجویانی که قصد ثبت نام در کنکور 1400 را دارند و قصد انصراف از تحصیل در دانشگاه فعلیشان را دارند باید فرم شماره 3 انصراف را تکمیل کنند . پر کردن این فرم به منزله تسویه تحصیل رایگان و وام های صندوق رفاه محسوب می شود . لازم نیست این فرم حتما تا قبل از اسفند ماه 99 تکمیل شوند ، آن چیزی که مهم به شمار می آید این است که تاریخ انصراف قطعی دانشجو قبل از یکم اسفند ماه 99 باشد . پس می توان تسویه حساب برای تحصیل رایگان را به بعد از اطمینان یافتن از قبولی در کنکور 1400 موکول کرد . دانشجویانی که در دوره روزانه مشغول به تحصیل هستند و انصراف می دهند و مجددا در یک دوره روزانه از طریق کنکور سراسری 1400 پذیرفته می شوند از پرداخت هزینه انصراف ( هزینه تحصیل رایگان ) معافند . دانشجویانی که قصد انصراف دارند می توانند با مطالعه مقاله شرایط انصراف از دانشگاه روزانه از تمامی شرایط لازم برای انصراف آگاهی یابند .

آقایانی که قصد شرکت در کنکور سراسری 1400 را دارند باید از شرایط معافیت تحصیلی با خبر باشند سپس نسبت به ثبت نام در کنکور 1400 اقدام کنند .

اگر دانشجوی آقایی قصد انصراف از دانشگاه در حال تحصیل خود را داشته باشد و قبلا سابقه انصراف از دانشگاه نداشته باشد ( برای بار اول باشد که قصد انصراف دارد ) ، می تواند تا یک سال از معافیت تحصیلی انصراف استفاده کند . البته لازم است که آقایان از معافیت تحصیلی انصراف از دانشگاه آگاهی های لازم را کسب کنند .

هر سال با دانشجویانی مواجه می شویم که در رشته های غیر پزشکی در مقاطع مختلف فارغ التحصیل شده اند و قصد شرکت در کنکور سراسری 1400 را دارند . شرایط ثبت نام برای این داوطلبان تفاوت اندکی با سایر داوطلبان کنکور 1400 دارد . برای کسب اطلاعات بیشتر خواندن مقاله شرایط تحصیل مجدد در رشته های پزشکی به این دسته از داوطلبان توصیه می شود .