How do I become a university lecturer?

شغل مدرس دانشگاه مناسب کسانی است که علاقمند به کارهای پروژه ای و انجام تحقیق و آموزش های آکادمیک است. اگر شما در این امور مشتاق و علاقمند هستید پس شغل مدرس دانشگاهی را پیش بگیرید. اگر بخواهیم شغل اساتید دانشگاه را دسته بندی کنیم به چهار دسته تقسیم میشوند مربی، استاد، استاد یار و دانشیار. کسانی که مدرک کارشناسی ارشد دارند و تجربه کمتری نسبت به دیگر اساتید دارند در حوزه مربیگری فعالیت میکنند و کسانی که مدرک دکتری دارند و بستگی به سطح علمی و تجربه دارد که در حوزه های استاد یار، دانشیار و یا استاد مشغول به کار میشوند.

استاد دانشگاه بودن یک مزیت خیلی خوبی که دارد در این شغل شما پیشرفت روز افزون خواهید داشت به سبب ارتقا به عنوان شغلی بالا تر یعنی استاد و هیئت علمی دانشگاه. هر چقدر دانش و علم شما و تجربه و تحقیق و پژوهش شما بیشتر باشد بیشتر در خور ارتقا شغلی هستید.

برای اینکه در شغل استاد دانشگاهی موفق شوید و پیشرفت چشمگیری داشته باشید باید مهارت و توانایی های در این زمینه داشته باشید. یکی از مهم ترین مهارت ها علاقمند به امر تدریس، آموزش و پژوهش است . اگر علاقه ای به تدریس نداشته باشید هیچ موقع دراین حوزه موفق نخواهید شد.

ویژگی بعد این است که باید چگونه ارتباط گرفتن با نسل جوان را بدانید و بتوانید آنها را درک کنید و بتوانید به آنها کمک کنید تا بتوانند مسیر درست را پیدا کنند. توانایی مدیریت کلاس نه تنها یک توانایی ستاد دانشگاه بودن است بلکه مدیریت کلاس برای تمامی معلمان در هر سطحی امری ضروری است اگر در کل به شغل تدریس علاقمند هستید شرکت در آزمون استخدام آموزش و پرورش هم امتحان کنید که ثبت نام آن در سایت استخدام آموزش و پرورش صورت میگیرد. در نتیجه اگر نتوانید کلاس و جو کلاس را مدیریت کنید هرگز موفق به تبدیل شدن به استاد خوب نخواهید شد. این اصل اساسی آپدیت بودن و بروز بودن با خبر های جهان را فراموش نکنید.

استاد دانشگاه شدن همانطور که در بالا به ان اشاره کردیم باید مدارکی داشته باشند جدا از مدارک باید شرایط و ویژگی ای را داشته باشند تا بتوانند مورد قبول واقع شوند. شرایط عموم و اختصاصی ممکن است برای هر دانشگاهی متفاوت باشد. در ادامه به شرایط استاد دانشگاه شدن دردو دانشگاه که نسبتا شرایط راحت تری دارند میپردازیم.

در حال حاضر در زیاد رشته ها به ویژه در کلان شهرها داشتن مدرک دکترای تخصصی«PhD» و یا دانشجوی مقطع دکترا بودن، شرط اصلی ورود به شغل استاد دانشگاه هست.

گرچه در بعضی دانشگاه هاي آزاد، پیام نور، علمی – کاربردی و همینطور در موسسات غیر انتفاعی و تعداد زیادی از دانشگاه هاي شهرستان ها و یا برای بعضی گرایش هاي خاص، از فارغ التحصیلان توانمند کارشناسی ارشد نیز برای تدریس به رهگیری می‌شود. «مطلب “شما هم می‌توانید استاد دانشگاه شوید” را در این مورد مشاهده نمایید».

در یک گزینش شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی هاي شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند.

 یکی از مهم‌ترین این عوامل ویژگی هاي شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی هست. گرچه هر فردی ویژگی هاي منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی نمونه دارند، باز هم در بعضی موارد با یکدیگر متفاوت میباشند.

 به طور کلی همۀ وقت افراد موفقی از تیپ هاي شخصیتی گوناگون در تمام مشاغل میباشند و نمی‌توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ هاي شخصیتی خاصی میباشند که در این شغل پیروز می‌شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ هاي شخصیتی اي که برای این شغل معرفی میشوند، عموما اینکار را اکثر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

یکی از دانشگه هایی که جذب مدرس میکند دانشگاه آزاد اسلامی است که ثبت نام حق التدریس در سایت saham.iau.ir  صورت میگیرد. شرایط جذب استاد در این دانشگاه بدین ورت است که :

برای جذب نیمه وقتی اعضای هیات علمی تمام وقت سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور پس از موافقت دانشگاه محل خدمت تمام وقتی و موافقت واحد پذیرنده، مراتب در هیات اجرایی جذب استان مربوط مطرح و در صورت تایید با جذب نیمه وقت این گونه متقاضیان موافقت می شود.

جذب هیات علمی نیمه وقت تنها به صورت قرارداد یک ساله خواهد بود.

واحد پذیرنده هیات علمی نیمه وقت پس از اتمام قرارداد یک ساله، در صورت نیاز و ارزیابی گروه تخصصی مربوط می تواند نسبت به تمدید قرارداد یک ساله اقدام و مراتب را به امور هیات علمی دانشگاه اعلام کند.

در صورت اعلام دانشگاه محل خدمت تمام وقتی به واحد پذیرنده عضو هیات علمی نیمه وقتی مبنی بر عدم رضایت از ادامه همکاری عضو هیات علمی واحد پذیرنده باید از تمدید حکم پس از اتمام مدت قرارداد یک ساله خودداری کند.

 در صورت عدم نیاز یا عدم رضایت ضوابط و مقررات توسط عضو هیات علمی نیمه وقت، واحد پذیرنده نیمه وقتی می تواند از تمدید حکم عضو هیات علمی پس از اتمام مدت قرارداد یک ساله خودداری کند.

اعضای هیات علمی نیمه وقت مشمول دریافت سوابق دانشگاهی (تمام وقتی) حق مسکن، حق اولاد (فرزند) و حق تاهل نمی شوند.

یکی دیگر از دانشگاه های جذب مدرس دانشگاه دانشگاه علمی کاربردی است که هر ساله در سامانه جذب مدرس دانشگاه علمی کاربردی صورت میگیرد. شرایط عضویت در هیئت علمی دانشگاه علمی کاربردی بدین صورت است که:

دارا بودن شرایط سنی حداقل  ۲۸ و حداکثر ۷۰سال تا تاریخ فراخوان، متولدین بعداز ۳۱شهریور۱۳۲۹و قبل از ۳۱شهریور۱۳۷۱مجاز به شرکت در این فراخوان هستند.

متقاضیان حق التدریس در دانشگاه جامع علمی کاربردی علاوه بر دارا بودن شرایط کلی و عمومی میبایست واجدشرایط اختصاصی زیر نیز باشند:

دارا بودن مدرک دکتری یا کارشناسی ارشد مرتبط

 گواهی آزمون جامع، صورت جلسه دفاع و لغو معافیت تحصیلی(برادران) به عنوان آخرین مدرک تحصیلی محسوب نمی گردد و قابل ارزیابی نیست.

حداقل معدل برای دوره کارشناسی ارشد و دکتری حرف های و دکتری تخصصی۵۰/۱۵است.

در سایر موارد معدل های A و B و معدل های ۴و ۳قابل قبول می باشد. درصورت عدم ثبت معدل در آخرین مدرک تحصیلی ارایه شده، ریزنمرات معتبر (ممهمور به مهر دانشگاه محل تحصیل) آن مقطع الزامی است.

دارندگان مدرک کمتر از کارشناسی ارشد یا مدارک معادل مجاز به ثبت نام نبوده و پرونده این قبیل افراد بررسی نمی شود.

دارندگان مدارک دوره های تحصیلی الکترونیکی، غیرحضوری، نیمه حضوری یا مجازی، مجاز به ثبت نام نبوده و پرونده این قبیل افراد بررسی نمی شود.