How do I choose a free university course?

یکی از مهم ترین تصمیم ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه ازاد انتخاب رشته دانشگاه ازاد است. متقاضیان دانشگاه ازاد بعد از قبولی در این دانشگاه بادی نسبت به انتخاب رشته دانشگاه ازاد و خرید کارت اعتباری انتخاب رشته اقدام کنند . که تمام این مراحل در سایت ازمون صور میگیرد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه ازاد مجزا از هم صورت میگیرد درحالیکه که ازمون هر دو دانشگاه ادغام شده است.حتما باید از زمان انتخاب رشته دانشگاه آزاد اگاه باشید تا در زمان معین اقدام به انتخاب رشته کنید.

با توجه به این که شرکت در مرحله انتخاب رشته دانشگاه آزاد ملزم به پرداخت هزینه می باشد ، متقاضیان می بایست پس از پرداخت هزینه انتخاب رشته دانشگاه آزاد برای انتخاب رشته محل های مورد علاقه خود اقدام نمایند . به منظور شرکت علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه آزاد ، کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد در انتهای کارنامه اولیه کنکور سراسری درج شده که داوطلبان با استفاده از این کد می توانند نسبت به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اقدام نمایند .

متقاضیان پس از وارد شدن به سامانه انتخاب رشته و درج اطلاعات خواسته شده می توانند متناسب با گروه آزمایشی امتحانی خود حداکثر 100 رشته محل را از بین رشته محل های مندرج در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد 99 انتخاب نمایند . هم چنین داوطلبانی که علاوه بر گروه ازمایشی اصلی ( تجربی ، ریاضی ، انسانی ) در گروه آزمایشی فرعی ( هنر و زبان ) نیز ثبت نام و در آزمون مربوطه شرکت کرده اند می توانند کد رشته محل های مربوط به رشته امتحانی دوم را نیز در بین 100 انتخاب خود درج کنند . در ادامه راهنمای تصویری انتخاب رشته دانشگاه آزاد را در سال گذشته آورده ایم .

تمامی افرادی که در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شرکت کردند بعد از ثبت کد رشته محل های انتخابی خود ، باید رسید انتخاب رشته خود را دریافت کنند و منتظر اعلام نتایج نهایی دانشگاه آزاد باشند .

یکی از موضوعاتی که در انتخاب رشته دانشگاه ازد موثر است تاثیر سهمیه است.  در خصوص سهمیه های کنکور، لازم است بدانید که متاسفانه به داوطلبان دانشگاه آزاد سهمیه بومی گزینی و مناطق تعلق نمی گیرد اما سهمیه بسیج در کنکور دانشگاه آزاد موثر می باشد، به طوری که اگر داوطلب یک سال سابقه عضویت در بسیج فعال را داشته باشد و 100 امتیاز بسیجی را دریافت کند، در صورتی که 90 درصد نمره و تراز آخرین فردی که بدون سهمیه بسیج در رشته های غیرپزشکی قبول شده است، کسب نماید و 95 درصد تراز آخرین فرد پذیرفته شده در رشته های علوم پزشکی را کسب کند، قبول می شود.

داوطلبان دارای سهمیه بسیج فعال برای اعمال سهمیه خود باید به حوزه مقاومت بسیج محل سکونت خود مراجعه نمایند و پس از دریافت کد پیگیری 12 رقمی، آن را در فرم انتخاب رشته درج نمایند. در حقیقت ملاک اصلی برای قبولی داوطلبان در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تراز (نمره کل) کسب شده در کنکور می باشد که شانس قبولی داوطلبان دانشگاه آزاد را افزایش می دهد و تاثیر مستقیمی در قبولی داوطلبان در انتخاب رشته آنها خواهد داشت. بنابراین در صورتی که تراز کسب شده داوطلبی در کنکور بیشتر باشد، شانس قبولی او نیز در تمامی رشته محل ها بیشتر خواهد بود.

نحوه ثبت نام اینترنتی دانشگاه آزاد به این گونه است که پس از پرداخت هزینه ثبت نام ، سامانه یک کد رهگیری 12 رقمی ، نام کاربری 10 رقمی و کلمه عبور 6 رقمی به شما ارائه می دهید که می بایست برای ورود به فرایند ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد از آن ها استفاده نمایید . داوطلبان باید پس انتخاب گزینه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد مطابق تصویر زیر وارد سامانه ثبت نام شوند.

با انتخاب گزینه ثبت نام و انتخاب رشته صفحه زیر باز می شود و داوطلب باید کد ملی خود را وارد کند بعد باید کلمه عبور که هنگام خرید کارت دریافت کرده است را وارد کند و با انتخاب گزینه ورود به سامانه وارد مرحله ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد شود .

در این مرحله هر داوطلب باید اطلاعات شناسنامه ای و فردی خود را به دقت ثبت نماید و با انتخاب گزینه ادامه وارد مرحله بعد شود .

داوطلبان در این مرحله باید عنوان مدرک دیپلم و تاریخ فارغ التحصیلی دیپلم گروه آزمایشی مورد نظر خود را تعیین نمایند و معدل دیپلم خود را بدون وارد کردن ممیز ثبت کنند .

در این مرحله داوطلبان مطابق تصویر باید تایید نهایی را انجام داده و وارد مرحله انتخاب رشته شوند . بعد از تایید نهایی باید اطمینان خود را با انتخاب گزینه " بلی " اعلام نمایید .

در مرحله بعد باید عکس پرسنلی 3*4 ، صفحه اول شناسنامه ، تصویر کارت ملی و تصویر مدرک دیپلم را بارگذاری ( آپلود ) کنید .

در نهایت وارد سامانه یکپارچه انتخاب رشته می شوید . با انتخاب ثبت رشته ، کد رشته محل های انتخابی خود را وارد نمایید .

بعد از تمام این مراحل باید منتظر تاریخ انتخاب واحد باشید. انتخاب واحد دانشگاه آزاد هم د رتاریخ معینی است که باید پیگیر باشید.