How many years is the study exemption?

جوانان در هر کشوری وقتی به سن معینی میرسند باید نسبت به سربازی رفتن اقدام کنند. در کشورما از سن 18 سالگی (18 سالگی تمام)  افراد مشمول به گذراندن دوره های سربازی میشوند که بسیار ضروری است نسبت به اعزام اقدام کنند و کارهای مربوطه را انجام دهند تا غیبت سربازی نداشته باشند. توجه داشته باشید که خرید خدمت نظام وظیفه از سال 97 به بعد امکانپذیر نبوده و شما نمیتوانید سربازی خود را بخرید.

در اولین قدم اقدام به سربازی باید به پلیس +10مراجعه کند و مشخصات خود را ارائه دهید که سنن 18 سالگی را تمام کردید . همان طور که می دانید، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد اگر مشغول تحصیل هستید میتوانید برگه فراغت تحصیل خود را از دفاتر مذکور دریافت کنید بدلیل اینکه آخرین وضعیت شما باید در سیستم ثبت شود.

دانشجویان دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا زمانی که تحصیلات خود را ادامه دهند از اعزام به خدمت و انجام سربازی معاف خواهند بود. دریافت برگه معافیت تحصیلی مشروط به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می باشد . ممکن است این سوال برای شما پیش آید که تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در هر یک از مقاطع دانشگاهی به شرح جدول زیر می باشد.

 

کاردانی                        2/5 سال

کارشناسی پیوسته                5 سال

کارشناسی ناپیوسته              3 سال

کارشناسی ارشد پیوسته         6 سال

کارشناسی ارشد ناپیوسته       3 سال

دکتری پزشکی پیوسته          8 سال

دکتری تخصصی ناپیوسته      6 سال

 

 

به تشخیص و اعلام کمیسیون موارد خاص و در صورت ضرورت، یکسال به مدت زمان های فوق افزوده می شود.

دانشجویان هر یک از مقاطع فوق موظف هستند که در صورت ترک تحصیل، اخراج، انصراف یا فارغ التحصیلی، خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی کنند.

مهلت معرفی برای اعزام به خدمت سربازی برای هر یک از مقاطع فوق حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا اخراج از تحصیل می باشد.

ترخیص کارکنان وظیفه ای که در حین انجام خدمت می باشند برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر بلامانع می باشد. (به جز زمان های اضطراری و جنگ)

سربازانی که به خدمت اشتغال دارند، در صورت قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر و همچنین نداشتن غیبت اولیه، ترخیص از خدمت برای آن ها صادر می شود و می توانند باقی خدمت خود را پس از فارغ التحصیلی سپری کنند. لازم به ذکر است که ترخیص از خدمت برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نمی باشد.

به همه دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم که به صورت بدون آزمون یا با آزمون دانشجو جذب می کنند، معافیت تحصیلی تعلق می گیرد.

دانشجویانی که حتی در سنوات تحصیلی ارفاقی نیز فارغ التحصیل نشوند، در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی می توانند درخواست خود را از طریق دانشگاه و دفاتر خدمات الکترونیک نظامی (پلیس +10) به ثبت برسانند. در صورت احراز شرایط، مجوز ادامه تحصیل بدون لحاظ نمودن غیبت برای این دسته از دانشجویان فراهم خواهد شد.

مشمولانی که به دلایل قانونی مانند معافیت موقت، تاریخ اعزام به خدمت سربازی خود را به تعویق می اندازند، چنانچه پس از پایان مدت یکسال در نظر گرفته شده برای تعویق در دانشگاه پذیرفته شوند، صدور معافیت تحصیلی برای آن ها بلامانع خواهد بود.

دانشجویان اخراجی و دانشجویانی که با انصراف از تحصیل، مدرک معادل در مقطع پایین تر را دریافت نموده اند، تا پایان خدمت سربازی مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است با آن مواجه شوید این است که کد سخا چیست؟ و چگونه باید دریافت کرد؟

مشمولان برای انجام تمامی مراحل خدمت سربازی خود ، لازم است که کد سخا را دریافت کنند. کد سخا یک شناسه پنج رقمی است که برای هر سرباز منحصر به فرد و مختص وی می باشد. زمانی که شما درخواست خود را به عنوان یک مشمول وظیفه در دفاتر پلیس +10 ثبت می کنید ، یک کد اختصاصی با عنوان کد سخا برای شما در سامانه در نظر گرفته می شود. شایان ذکر است این کد ربطی به ارگان و یا سازمان محل خدمت و کد آموزشی افراد ندارد. شما می توانید پس از ورود به سامانه سخا نظام وظیفه و با استفاده از کد سخا و کد ملی ، به پنل کاربری خود در سایت مذکور دسترسی پیدا کنید و به استعلام کد سخا و وضعیت خدمت و شرایط اعزام خود را بررسی و مشاهده نمایید.