How to be accepted in the interview of How to be accepted in the interview of Farhangian University?Farhangian University?

 

یکی ا زمعتبرترین دانشگاه هایی که رشته های مربوط به تربیت معلمی را دارا است دانشگاه فرهنگیان است. تمام داوطلبان که در آزمون سراسری در گروه های آموزشی : ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجه میتوانند درثبت نام این دانشگاه شرکت کنند البته ثبت نام و قبولی در این دانشگاه نیازمند شرایط عمومی و اختصاصی است.

اگر شما هم از افرادی هستید که علاقه به تدریس و مربیگری دارید میتوانید در مسیر ثبت نام و قبولی در این دانشگاه قدم بردارید. شیوه پذیرش در دانشگاه فرهنگیان بصورت نیمه متمرکز است به این معنی که داوطلبان باید پس از ثبت نام در آزمون و شرکت در آزمون مربوطه در صورتی که حد نصاب نمره را دریافت کردند در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان و آزمون های تکمیلی نمره قبولی کسب کنند.

مهم ترین بخش و تاثیرگدار ترین بخش در قبولی دانشگاه فرهنگیان، مصاحبه است. در واقع سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان طوری تنظیم شده است که توانایی علمی و آموزشی و سلامتی جسمی و روانی متقاضیان را میسنجد.

بهتر است داوطلبان روی مهارتشان تمرکز کنند و اعتماد به نفس کافی داشته باشند تا تیم مصاحبه کنند را مجاب کند که شما فردا شایسته این امر هستید پس هرگز خود را دست کم نگیرید.

ممکن است سوالاتی در همه زمینه ها از شما بپرسند ولی معمولا سوالاتی در زمینه مسائل فرهنگی، اقتصادی، عقیدتی، سیاسی و مسائل خانوادگی و فردی میپرسند.

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان در دو بخش صورت میگیرد. اول شما به چهار نفر از اشخاص که هر کدام در حوزه های متفاوت از شما سوال میپرسند پاسخ میدهید و بعد از آن، باید به سوالات احکام دینی و شرعی پاسخ دهید.

موارد زیر را حتما رعایت کنید:

 1. نحوه ورود به اتاق مصاحبه و سلام و احوالپرسی با 4 نفر حاضر
 2. شیوه نشستن بر روی صندلی و قرار گیری دست ها
 3. پوشش شما ، لباس شما
 4. آرامش خود را حفظ کنید و استرس به خود راه ندهید چون جای نگرانی وجود ندارد و اگر استرس داشته باشید در ظاهر شما آشکار می شود و معمولا قابل تشخیص است و همچنین نمی توانید عملکردی مطلوب از خود و در حد دانسته های خود در فرایند مصاحبه به جای بگذارید .
 5. از شما خواسته می شود  از قرآنی که مقابل شما قرار دارد به صورت اتفاقی یک صفحه را باز کرده و قرائت کنید . آداب قرائت قرآن از قبیل بسم الله و اعوذ بالله در ابتدا و نحوه در دست گرقتن محترمانه قرآن را در جهت حفظ ارزش این کتاب مقدس فراموش نکنید.
 6. از مسائل روز اجتماعی و سیاسی کشور و استان محل زندگی خود مطلع باشید و نسبت به آن ها بینش داشته باشید .
 7. آخرین کتاب های غیر درسی که مطالعه کردید چه بود و محتوای آن کمی اطلاع داشته باشید.
 8. چرا شغل معلمی را انتخاب کرده اید ؟
 9. از نکات مثبت و منفی خود چند مورد را بگویید . (خودشناسی)
 10. اگر دانش آموزی در کلاس درس نظم را به هم زد چگونه رفتار خواهید کرد ؟
 11. عملکرد شما در فعالیت های گروهی و اجتماعی چگونه است ؟
 12. در خانواده چگونه مشارکت دارید ؟
 13. بسته به رشته ای که در جهت آن دعوت به مصاحبه شده اید ممکن است سوالاتی از شما پرسیده شود .
 14. امام جمعه شهرستان شما ، نمایندگان شهر ، امام جمعه مرکز استان ، روءسای قوای سه گانه ، وظایف قوا (این سوالات رو باید هر کسی بداند ولی از آن جایی که بعضی اصلا در فضای این گونه موارد زندگی نمی کنند بهتر است حالا که قرار است معلم شوند اطلاعات لازم را کسب کنند ) .

سوالات احتمالی که ممکن است از شما بپرسند:

 1. نماز می خوانید ؟
 2. ارکان نماز ، تمامی موارد مربوط به نماز که یک مسلمان باید بداند
 3. اصول و فروع دین ، تقلید در این ها جایز است یا خیر ؟
 4. مرجع تقلید شما کیست ؟ نام چند تن از مراجع تقلید
 5. نحوه انتخاب رهبری ، شورای نگهبان
 6. شخصیت های معروف شهر کسی را می شناسید ؟
 7. شرکت در راهپیمایی و آخرین راهپیمایی شرکت کرده
 8. عضویت در بسیج و فعالیت های مربوط به آن
 9. انواع غسل ، نماز های واجب ، انواع آب
 10. شرکت در نماز جماعت مسجد و نماز جمعه
 11. مراحل نماز ؛ تظهیر و اقامه و ...
 12. مبطلات نماز ، شکیات نماز ، واجبات ، ارکان و غیر ارکان نماز ، تفاوت مابین ارکان و غیر ارکان
 13. صفات سلبی  ثبوتی خداوند

همانطور که در مقالات گذشته اشاره کردیم اگر شما در مورد پذیرش دانشگاه فرهنگیان قرار گرفته باشید لیست اسامی از سوی سازمان سنجش به دانشگاه فرهنگیان اعلام میگردد و میتونید با ورود به سایت گلستان دانشگاه فرهنگیان برای ثبت نام اقدام کنید.

نام و اطلاعات شما قبلا به صورت خورکار در این سایت ثبت شده است فقط برای تایید اطلاعات و مدارک باید غیرحضوری این کار را انجام دهید. نحوه تایید اطلاعات و ثبت نام به این صورت است که:

ممکن از بعضی اشخاص برای ورود به این سامانه با مشکل و خطاهایی روبرو شوند اما دقت داشته باشید که فیلترشکن شما نباید روشن باشد و حتما از مرورگر های معتبر مثل فایرفاکس یا کروم استفاده نمایید. دقت داشته باشید امکان ورود به سایت با گوشی و یا تبلت امکانپذیر نمیباشد.

اگر شما در این دانشگاه پذیرش شدید و قصد ادامه تحصیل خواهید داشت باید اطلاع داشته باشید که در این راه شما آموزش هایی غیر از آموزش دانشگاهی خواهید داشت. یکی از فعالیت ها ضمن خدمت است که شما در طول 30 سال برای بروز بودن سطح دانش و اطلاعات این دوره را میگذرانید برای ثبت نام در این دوره ها باید به سایت Itms.medu.ir  مرجعه کنید که در این راستا باید رمز ضمن خدمت خود را حتما بدانید که اگر دچار فراموش رمز ضمن خدمت فرهنگیان شدید نگران نباشید راه هایی برای بازگزدانی آن وجود دارد.