How to be exempt from military service?

He

اگر ما را از مقالات گذشته دنبال کرده باشید، در چند مقاله اخیر به بررسی معافیت های سربازی پرداختیم و این مقاله هم پیرو مقالات پیشین است. همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم دریافت معافیت های سربازی انواعی دارد. در مقاله پیشین درمورد معافیت کفالت سربازی و معافیت مادر مطلقه به طور مفصل توضیح دادیم. دیگر انواع معافیت سربازی، معافیت های پزشکی است.

معافیت پزشکی خدمت سربازی در واقع یک فرصت برای افرادی است که مطابق قانون معافیت، به دلیل برخی از محدودیت ها ، از رفتن به سربازی معاف می شوند. اما مشمول معافیت شدن به سادگی صورت نمی پذیرد و تابع قوانین و ضوابط بسیاری است، که آگاهی از آن ها بسیار حائز اهمیت است.

از جمله بیماری هایی که مشمول دریافت معافیت پزشکی هستند:


فک، دهان و دندان

بیماری های عمومی

خون و انکولوژی – بدخیمی

قلب و عرق

داخلی مغز و اعصاب

پوست و بافت های زیر پوست

روماتولوژی و بافت همبند

اعصاب و روان

عفونی

استخوان- اسکلت

ریه و قفسه صدری

غدد مترشحه

شکم، دستگاه گوارش و جراحی عمومی

گوش، حلق و بینی

چشم و عوارض بینایی

دستگاه تناسلی و ادراری

جراحی مغز و اعصاب

روانپزشکی

 

دیسک کمر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برای دریافت هرام از معافیت های پزشکی ذکر شده باید دارای شرایطی باشد.

به منظور دریافت معافیت پزشکی سربازی یک سری مراحل را بایستی طی نمایید. معمولا مراحل در هر یک از معافیت های خدمت سربازی متفاوت است. به همین دلیل به نظر می رسد که آگاهی از این مراحل معافیتی بسیار حائز اهمیت باشد. زیرا حتی اگر شرایط لازم را برای اخد معافیت پزشکی خدمت سربازی داشته باشید، به شرط عدم آگاهی از مراحل معافیت پزشکی خدمت سربازی، شانس خود را برای دریافت کارت پایان خدمت از دست خواهید داد.

از آنجایی که در مراحل اخذ معافیت پزشکی لزوم مراجعه به شورای پزشکی مطرح می شود، آگاهی از مراحل، شرایط و ضوابط مرتبط با اخذ معافیت پزشکی بسیار حائز اهمیت است. مشاوران مرکز با آگاهی از تمامی شرایط، ضوابط و مراحل معافیت پزشکی خدمت سربازی می توانند دقیق ترین اطلاعات را در زمینه معافیت پزشکی خدمت سربازی از جمله مراحل معافیت پزشکی خدمت سربازی را در اختیار شما قرار دهند.

یکی از معافیت های پزشکی، معافیت دیسک کمر است. معافیت دیسک کمر و علائم آن می تواند بسیاری از جوانان را از نگرانی رفتن به سربازی آسوده خاطر سازد. قبل از این که علائم آن را بازگو کنیم باید ببینیم با ساختار ستون فقرات آشنا شویم.

ستون فقرات از تعداد مهره های انباشته روی هم تشکیل شده که شامل ۷ استخوان گردنی، ۱۲ مهره ستون پشت و ۵ مهره درقسمت کمر است. همه ی این مهره ها با دیسک محافظت می شوند. در واقع مهم ترین کار دیسک محافظت از مهره های ستون فقرات در برابر فعالیت ها ی روزانه است. مهم ترین نشانه ها و علائم دیسک کمر می تواند درد کمر به ویژه در ناحیه پشت ران و ساق پا باشد. البته گرفتگی عضلات نیز نشانه ای دیگر از علائم دیسک است.

اگر شما هم علائم زیر را دارید ممکن از به بیماری دیسک کمر دچار شده باشید.

ایجاد درد در پا و دست انسان ناشی از آسیب به دیسک کمر

بی حس شدن در بخش هایی از بدن مانند دست یا پا

شدید شدن دردهای موضعی در هنگام نشست و برخاست

تشدید درد در هنگام پیاده روی های طولانی یا کوتاه

احساس ضعف داشتن در عضلات بدن

احساس درد در هنگام شب و در زمان خواب

احساس سوزش یا درد در بخش هایی از کمر

 

یکی دیگر از معافیت های پزشکی، معافیت پزشکی چشم است. در حالت کلی معافیت پزشکی چشم شامل معافیت از رزم و معافیت دائم خدمت خواهد بود

انواع معافیت پزشکی چشم

دوربینی ( هیپرمتروپی)

نزدیک بینی (میوپی)

آستیگماتیسم

آب مروارید (کاتاراکت)

آب سیاه (گلوکوم)

تک چشمی

ناخنک

لکه قرنیه

پارگی شبکیه

افتادگی پلک (پتوز)

فلج عضله چشم

جسم خارجی

پیوند قرنیه

خشکی چشم

تومور های خوش خیم

قوز قرنیه ( کراتوکونوس)

لازم به ذکر است تمامی بیماری های مذکور در صورتی که چه یک چشم و چه دو چشم را درگیر کرده باشند، زیر مجموعه شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی 99 خواهند بود.

از جمله مدارک عمومی که بایستی برای اخذ کارت پایان خدمت و مراحل مرتبط با دریافت معافیت پزشکی با خود به همراه داشته باشید، اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی شناسنامه و عکس پرسنلی است.

روند دریافت معافیت پزشکی چشم:

مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+10 و دریافت فرم درخواست معافیت پزشکی

تکمیل فرم ها و مدارک لازم و ارسال آن ها ازطریق دفاتر پلیس+10

حضور در بیمارستان به دعوت سازمان نظام وظیفه

تشکیل کمیسیون پزشکی و مشخص شدن نوع معافیت

از آنجایی که سایر مدارک مانند آخرین مدرک تحصیلی مورد تأیید وزارت علوم و یا فرم های معاینه برای هر نوع معافیت متفاوت است، به نظر می رسد که آگاهی از مدارک معافیت پزشکی خدمت سربازی بسیار حائز اهمیت است. زیرا در صورت دارا بودن سایر شرایط، اگر مدارک لازم به منظور دریافت معافیت پزشکی را نداشته باشید، شانس خود را از دست خواهید داد.

نخبگان و دانشجویان و فارغ التحصیلان مدارک کارشناسی ارشد و بالاتر می توانند از سازمان های وابسته به نیروهای مسلح، پروژه دریافت کرده و بدین صورت بخشی از دوران خدمت خود را در خارج از یگان و به صورت تخصصی تر برای انجام پروژه های مربوطه بگذرانند. بدین ترتیب طول مدت این دوران، از خدمت سربازی آنها کاسته خواهد شد. به این پروژه، پروژه کسری خدمت گفته میشود.تعیین میزان کسری خدمت در این طرح، به نوع پروژه و تایید آن توسط بنیاد ملی نخبگان و … بستگی دارد.

عموما هر متقاضی تنها می‌تواند دو پروژه را انجام دهد و بدین ترتیب حداکثر ۱۹ ماه کسری خدمت دریافت خواهد کرد. چنانچه مشمولی یک پروژه انجام دهد نیز جداکثر ۱۱ ماه کسری خدمت خواهد داشت.

 نکته مهم آن است که در هر صورت، مشمولینی که از پروژه کسری خدمت استفاده می‌کنند، باید دوران آموزشی را نیز سپری نمایند.

نکته مهم دیگر در رابطه با گرفتن پروژه کسری خدمت سربازی، امکان اخذ آن پس از فارغ التحصیلی در مدت زمان تعیین شده است. بدین معنا که تا مدت زمان مشخصی پس از فارغ التحصیلی نیز امکان اخذ پروژه کسری خدمت وجود دارد.

پروژه را پیش از تایید بکارگیری بنیاد شروع نکنید

باید توجه داشت که برای گرفتن پروژه کسری خدمت سربازی در وهله اول می‌بایست پروژه از طرف سازمان ملی نخبگان نیروهای مسلح، تایید و ثبت شود.

در این حالت از هر روشی که برای دریافت پروژه کسری خدمت اقدام کرده باشید، باید منتظر تایید آن توسط بنیاد ملی نخبگان بوده و سپس اقدام به انجام پروژه نمایید.

چنانچه مشمول پیگیری های لازم را در خصوص تأیید بکارگیری بنیاد انجام نداده و پروژه ی خود را به اتمام برساند، متضرر می گردد، چرا که ممکن است بنیاد نامه ی بکارگیری وی را تأیید نکند!

میزان کسری خدمت به نوع پروژه و مدت زمان انجام آن بستگی دارد. اما به طور کلی بین ۱۱ ماه الی ۱۹ ماه کسری خدمت در نظر گرفته شده است. همچنین هر متقاضی حداکثر می تواند دو پروژه را به انجام برساند.