How to be hired in the private sector?

ازمون استخدامی بخش خصوصی یکی از پرمتقاضی ترین ازمون های استخدامی است که حدود 3 سال است که برگزار میشود. شورای ساست گذاری استخدام بخش خصوصی، شرکت های خصوصی صنعتی، تجاری و فناوری جهت تامین کمبود نیروی انسانی متعهد و کارآمد ، کاهش نرخ بیکاری و جلوگیری از مهاجرت های ناشی از بیکاری در صدد برگزاری این آزمون ها درآمده است. ملاک پذیرش در این لزمون شایستگی شغلی و دانش عمومی متقاضیان است.

معمولا ثبت نام در این ازمون ها مرداد ماه اغاز میشود که بصورت اینترنتی است. ثبت نام در بخش خصوصی در دوره های مختلف جهت تکمیل کردن نیروی انسانی لازم در کادر اجرایی سازمان ها و نهاد های خصوصی برگزار میشود.

سامانه استخدام بخش خصوصی، نسل جدید سایت ها یکاریابی و استخدام و یا همان آگهی ها سنتی استخدام است. سامانه استخدام بخش خصوصی جهت ایجاد بستر مدیریت استعداد برای شرکت های خصوصی از فهرست کارجویان ارزیابی شده است و مصاحبه شونده در ازون ها و مسابقات مهارتی مختلف بهره مند میشوند. قبولی در آزمون استخدامی نیازمند مهارت ها و توانایی هایی است که بهتر است هر فرد قبل از شرکت در این ازمون ها تمام مهارات و توانایی ها را فرا بگیرد. نتایج ازمون های استخدامی بخش خصوصیو نتایج تست های شخصیت شماسی، هوش هیجانی، خود آگاهی و مفاهیم روانشناسی صنعتی ، ویژگی های کارجو را بصورت کامل و در قالب یک رزومه نسل دوم معتبر و هوشمند در اختیار شرکت ها قرار میدهد.

استخدام انواع مختلفی دارد و استخدام در بخش خصوصی یکی از انواع استخدام میباشد. استخدام شدن در بخش خصوصی همانند سایر استخدام ها نیاز به آزمون دارد. از انجا که شرکت های خصوصی و دانش بنیان پیشرو و موفق همواره به دنبال افزایش سود اقتصادی از طریق جذب نیروی انسانی با توانایی بالا هستند فرایند ارزیابی آزمون های خود را مهارت های شغلی افراد قرار داده اند و هر چه متقاضیان در زمینه ی فعالیت کاری خود مهارت های بیشتری داشته باشند شانس بیشتری برای پذیرفته شدن در این آزمون ها را دارند.

باید قبل از ازمون حتما رشته مورد علاقه خود را در بین رشته های ازمون استخدامی بخش خصوصی مشخص کنید.مخاطبان آزمون ثبت نام آزمون بخش خصوصی تمامی افراد جویای کار، دانشجویان، فارغ التحصیلان و شاغلانی که به هر دلیلی از کار فعلی خود راضی نیستند و یا به دنبال شغل بهتری هستند می باشد. برای شرکت در آزمون استخدامی بخش خصوصی نیاز به ارائه گواهی های خاص نظیر گواهی عدم سوء پیشینه و غیره نمی باشد، اما در صورت پذیرفته شدن در این آزمون ها ارسال مدارک و سوابق تحصیلی و کاری ضروری می باشد. آزمون استخدام بخش خصوصی در دو مرحله برگزار می شود.

مراحل آزمون استخدامی بدین گونه است که : در مرحله ی اول ازمون صورت اینترنتی در ۴ مرحله شامل آزمون های شخصیت شناسی، دانش و مهارت های عمومی و تخصصی هر شغل از طریق پاسخگویی به سوالات چند گزینه ای میباشد.

متقاضیان این آزمون ها باید اطلاعات اولیه و انتخاب دسته شغلی، تایید اطلاعات، دریافت کد پیگیری و دریافت کارت را پس از مطالعه ی کامل دفترچه راهنمایی آزمون انجام دهد. و همچنین این افراد میتوانند از طریق سایت inre.ir/register در این آزمون ها شرکت کنند.

لازم است داوطلبان مشخصات خود را با دقت کامل و مطابق دفتر چه راهنمای آزمون استخدام بخش خصوصی وارد کند چرا که بعد از انجام مراحل ثبت نام امکان ویرایش مشخصات و دسته شغلی میسر نخواهد بود. لذا خواهشمند است تا هنگام ثبت اطلاعات خود نهایت دقت را به کار ببرند.

مرحله ی دوم آزمون استخدامی بخش خصوصی در قالب مصاحبه ی حضوری با شرکت ها برگزار خواهد شد.

در شرکت های خصوصی امکان جذب مشمولان خدمت سربازی و امریه گرفتن برخی اشخاص وجود دارد. پس مشمولان خدمت سربازی و افرادی که در ماه های انتهایی خدمت خود به سر میبرند نیز مانعی برای شرکت در آزمون و بهره مند شدن از فرصت های استخدام وجود ندارد.

برای شرکت در آزمون استخدامی بخش خصوصی لازم به خرید کارت ثبت نام می باشد که نرخ مصوب برای یک دسته شغلی ۸۱۳۰۰۰ ریال و برای انتخاب دسته شغلی دوم ۳۷۷۰۰۰ ریال می باشد.

داوطلبان محترم تا انتهای مراحل آزمون نیاز به پرداخت هیچ وجه دیگری تحت عناوینی مانند هزینه ی معرفی،هزینه ی مصاحبه و غیره نخواهند بود.

استخدام در دستگاه های اجرایی ، از کارهای دولتی محسوب میشود که خیلی از افراد بدنبال آن هستند. از سال 1393 تاکنون دستگاه های اجرایی کشور از جمله سازمان شیلات ایران ، وزارت آموزش و پرورش ، سازمان حفاظت محیط زیست ، وزارت امور خارجه ، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ، وزارت نیرو ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و غیره آزمونی مشترک به نام " آزمون دستگاه های اجرایی کشور " برگزار کردند .

 

از دیگر ارگان های دستگاه های اجرایی کشور می توان به موسسات دولتی و سازمان ها ، کلیه وزارتخانه ها ، سازمان هوا شناسی ، سازمان پزشکی قانونی کشور ، مرکز آمار ایران ، سازمان ملی استاندارد و غیره اشاره کرد که جهت تامین و استخدام نیروی انسانی آزمون برگزار می کنند. شرایط  ثبت نام ازمون استخدام دستگاه های اجرایی در هر یک از ارگان های ذکر شده متفاوت است اما شرایط عمومی تمام ارگان ها داشتن تبعیت ایرانی ، سلامت جسمانی و عدم اعتیاد است ولی حتما برای استخدام در هرکدام از ارگان ها، از شرایط اختصاصی انها اطلاع حاصل فرمایید.