How to choose a high school major?

انتخاب رشته دبیرستان

 

 

 

انتخاب رشته دبیرستان یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین آیتم در آینده شغلی افراد محصل است که باید خیلی مورد توجه قرار گیرد. انتخاب رشته خوب تاثیر مستقیم بر اینده نوجوانان دارد پس با انتخاب منطقی و درست به آینده درخشان فرزندانمون کمک کنیم. انتخاب رشته باید واقع بینانه صورت گیرد و هدف خود را کاملا از اینده شغلی رشه تحصیلی مشخص کنید.

با توجه به این شما میتوانید برای ورود به دانشگاه انتخاب رشته کنید اما این تصور غلطی است که فکر کنید انتخاب رشته دبیرستان چندان مهم نیست و فط برای سه سال تحصیلی است .

کاملا درست است که شما میتوانید رشته خود را در دانشگاه تغییر دهید اما باید در نظر داشته باشید که ادامه تحصیل برای کسایی که هیچ پیش زمینه ای از رشته جدید خود ندارد بسیار دشوار است و بسیاری از دانش اموزان با توجه به تغییر رشته در دانشگاه بازهم رشته خود در دبیرستان را ادامه میدهند پس انتخاب رشته در دبیرستان را جدی بگیرید چون در تمام سالهای کاری ما کنار ما خواهد بود. اگر توانایی لازم و یا اطلاعات کافی دربارع انتخاب رشته دبیرستان ندارید حتما از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید و امروزه خیلی از افراد در این حوزه مشغول خدمت رسانی هستند که در بین تمام کسایی که به این مشاوره به چشم بیزنس نگاه میکنند اما هستند سازمان هایی که دلسوزانه و با مشاوران مجرب به راهنمایی دانش آموزان کمک کنند. که فاصله و زمان برای انها اهمیتی ندارد و حتی شما میتوانید از مشاوره تحصیلی دبیرستان انلاین بهره مند شوید.

قطعا در اصراف خود افرادی را دیده اید که با توجه به فارغ التحصیل شدن و مشغول شدن در رشته خود باز هم هیچ علاقه ای نسبت به انجام شغل خود ندارند. با توجه به شخصیت فردیتان تصمیم به انتخاب رشته بگیرید و اصلا هیچ توجه به صحبت های کسانی که علاقه شما را در نظر نمیگیرند، نکنید. خوب رشته های نظری شامل سه رشته آزمایشی است: تجربی ، ریاضی و انسانی .

رشته های علوم تجربی بیشتر به دانش آموزانی توصیه میشود که علاقه و توانایی کار در بیمارستان و سرو کار داشتن با بیمار را داشته باشد.

رشته های ریاضی فیزیک برای دانش آموزانی مناسب است که علاقه و توانایی کار در محیط های صنعتی را داشته باشند و در آخر رشته انسانی که برای دانش آموزانی مناسب است که قدرت بیان و روابط عمومی بالایی با اشخاص داشته باشند.

در کنار گروه های ازمایش نظری ، گروه های دیگر مثل رشته های هنرستان فنی حرفه ای و رشته های کار و دانش که به توجه به رشته، اتفاقا متقاضیان کمی ندارد . باید توجه داشته باشید که افراد سمت رشته های فنی و حرفه ای میروند که خیلی سریع میخواهند وارد محیط شغلی خود شوند.

رشته های زیر گروه گروه ازمایشی کار و دانش و یا فنی حرفه ای بسیار محدود تر از رشته های نظری است0 رشته های نظری از تنوع بالایی برخوردار است ولی در رشته های فنی و کارو دانش افراد باید دقیقا در همان رشته ها ادامه تحصیل دهند البته که امکان تغییر رشته وجود دارد.

در ابتدا اشاره کردیم حتما در انتخاب رشته دبیرستان عجولانه تصمیم نگیرید و از لحاظ اینده شغلی تمام جنبه های موجود را بسنجید. اصلا به این فکر نکنید که خیلی زود است که ما شغل اینده خود را انتخاب کنیم بلکه بهترین فرصت است که بطور قطعی شغل اینده خود را انتخاب کنید و در آن مسیر قدم بردارید.

باید در نظر داشته باشید که اگر در اینده یک درصد تصمیم به تغییر رشته گرفتید حتما با مشاوره انتخاب رشته انلاین کنکور در ارتباط باشد. انلاین به این معنی که در هر مکان و در هر زمانی میتوانید از کمک مشاوران مجرب بهره مند شوید.

باید در نظر داشته باشید که همیشه و صد در صد رشته دبیرستان تضمین کننده اینده شغلی شما نست به عنوان مثال میانگین جمعیت شرکت کنندگان کنکور تجربی در سال های گذشته 500 هزار نفر بوده است . آیا تمام این 500 هزار نفر به یک شغل رویایی دست پیدا می کنند ؟ یا میانگین دانش آموزانی که هرسال وارد هنرستان در رشته الکترونیک می شوند کمتر از 10 هزار نفر است . آیا هیچ کدام از این 10 هزار نفر نمی توانند شغل مناسبی پیدا کنند ؟

احتمالا هیچ کدام از شما با اینکه درمورد انتخاب رشته دبیرستان مشاوره داشته باشید مخالف نیست . اما مشاوره با چه کسی ؟ پسر یا دختر همسایه شما که یک سال از فرزند شما بزرگ تر هست یا کسی که خود دانشجو است ( حتی در بهترین رشته و دانشگاه ) به هیچ وجه نمی تواند برای انتخاب رشته دبیرستان ، مشاور خوبی باشد .

همین که با فردی صحبت کنید که مسیر مدرسه و دانشگاه را تا آخر رفته باشد و وارد بازار کار شده باشد کافیست . علت اینکه گفتیم بهتر است با دانشجویان مشورت نکنید هم دقیقا همین موضوع ناآشنایی آن ها با بازار کار بود .

کسی که وارد بازار کار شده بهتر می تواند به شما ثابت کند که کار پیدا کردن شما تنها وابسته به همت و پیگیری خودتان است نه رشته ای که در آن فارغ التحصیل شده اید . البته نگاه بی طرفانه به موضوع انتخاب رشته نهم هم خیلی مهم است . اینکه اسیر مشاوره افرادی نشوید که چون در مسیر خود ناموفق بوده اند شما را هم از آن مسیر نهی می کنند .یا افرادی که چون نتوانسته اند کار پیدا کنند شما را کلا از درس خواندن پشیمان می کنند . هرچند درمورد اینکه موفقیت به طور صددرصد در ادامه تحصیل نیست هم شکی نباید کرد . چه بسا افراد بسیاری بوده اند که بدون تحصیلات دانشگاهی توانسته اند به موفقیت های بسیاری دست پیدا کنند .

انتخاب رشته در سال‌های اخیر نسبت به سال‌های گذشته دچار تغییر شده است . به همین دلیل دانش آموزان عزیز با استفاده از سامانه انتخاب رشته دبیرستان می‌توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. موارد مختلفی برای انتخاب رشته هر یک از داوطلبان تأثیرگذار می‌باشد که دانش آموزان عزیز با استفاده از تمامی این موارد، می‌توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.