How to object to the registration results of Azad University

دانشگاه آزاد اسلامی از بزرگترین مراکز آموزشی در کشور است که در 31 اردیبهشت 1361 بنیان نهاده شد و در بسیاری از شهرها شاهد این مراکز هستیم. هر ساله ممکن است بعضی از داوطلبان  در این دانشگاه پذیرش شوند.

بعد از آزمون کنکور، دانشگاه های مختلفی از جمله دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی در بعضی رشته های با کنکور و بدون کنکور دانشجو میپذیرند.

یک سوال بسیار مهم وجود دارد که ممکن است دغدغه ی خیلی از افراد باشند که برای ادامه تحصیل، دانشگاه بدون کنکور را انتخاب کرده اند وسوال این افراد این است که:

آیا افرادی که با کنکور وارد دانشگاه میشوند با افرادی که کنکور نداده اند و وارد دانشگاه میشوند، فرقی دارند؟

در اصل دانشگاه آزاد بدون کنکور برای کسانی است که از قبولی در کنکور سراسری هراس دارند و به اینگونه دانشگاه ها پناه برده اند و این دانشگاه ها برای کسانی مناسب است که چندین سال از درس خوندن فاصله گرفته اند و دیگر حوصله درس خواندن برای کنکور را ندارند.

یکی از مزیت های ورود به دانشگاه بدون کنکور این است که هیچ کس نمیتواند متوجه شود که آیا شما با کنکور وارد دانشگاه شده اید یا بدون کنکور، پس نگران حرفای اطرافیان نباشید و در جایی درج نخواهد شد حتی مدرک تحصیلی، که مهم ترین مدرک برای نشان دادن میزان دانش شما است.

جواب سوال این است که خیر، هیچگونه تفاوتی بین مدرک شما که بدون کنکور وارد شده اید و کسی که کنکور داده ست، وجود ندارد فقط شما مجاز به نقل و انتقالات به دانشگاه های دیگر را نخواهید داشت و برای این کار باید شرایطی دارا باشید که در مقالات بعد به آنها اشاره خواهیم کرد.

برای ثبت نام در مقطع تحصیلی مورد نظر باید اول لیست تمام رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد را مطالعه کنید. شما باید وارد سایت azmoon.org  شوید و با پرداخت هزینه به دریافت کارت اعتباری اقدام کنید.

اما شرکت در دانشگاه های آزاد بدون کنکور، مانند سایر دانشگاه های دیگر دارای معایب و مزایای است که نمیتوان از آنها چشم پوشی کرد.

برای ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامی باید دارای شرایط ذیل باشید:

  • اولین و مهم ترین شرط آن داشتن دیپلم نظام قدیم متوسط یا گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی نظام متوسط است.
  • فارغ التحصیلات دوره های کاردانی از جمله مقطع پیوسته و ناپیوسته مجاز به ثبت نام در این دانشگاه ها میباشند.
  • فارغ التحصیلات  مقطع کاردانی علوم پزشکی مجاز به ثبت نام در این دانشگاه هستند که باید برای تحصیل در این نوع دانشگاه، گواهی پایان طرح نیروی انسانی را ارائه نمایند.
  • متقضیان رشته تربیت بدنی باید از سلامت جسمانی کامل برخوردار باشند.
  • و همینطور متقاضیان رشته های هنرها نمایشی – بازیگری و هنرهای نمایشی – کارگردانی باید از سلامت جسمانی کامل برخوردار باشند تا بتوانند در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

در این هنگام شما شماره سریالی دریافت خواهید کرد که با توجه با آن ثبت نام شما صورت میگیرد و در آخر کد رشته محل مورد نظر را در فیلد مربوطه به ثبت میرسانیم.

و اما چگونه از نتایج ثبت نام دانشگاه آزاد مطلع شویم؟

اطلاع از نتایج ثبت نام دانشگاه آزاد بلافاصله بعد از اتمام زمان ثبت نام خواهد بود و زمان اعلام نتایج ثبت نام دانشگاه آزاد سالیانه دو بار برای ورودی مهر و بهمن اعلام میشود.

شیوه اطلاع از نتایج ثبت نام دانشگاه آزاد میتواند هم حضوری و هم اینترنتی باشد که متغیر است و بستگی به زمان ثبت نام دارد. به این معنی که اگر اینترنتی ثبت نام کردید میتوانید اینترنتی از نتایج مطلع شوید ولی اگر حضوری ثبت نام کردید در این صورت باید حضوری تشریف ببرید و از نتیجه ثبت نام مطلع شوید.

و اما مهم ترین سوال این است که ایا امکان اعتراض به نتایج ثبت نام دانشگاه ازاد وجود دارد؟ در جواب باید بگوییم بله، در اکثر اعلام نتایج ها امکان اعتراض وجود دارد.

و شما میتوانید با ورود به سایت مربوطه نسبت به اعتراض به ثبت نام دانشگاه آزاد اقدام کنید. اعتراض در مواردی از جمله عدم تاثیر معدل در انتخاب رشته از جمله مواردی است که می توانید در رابطه با آن اعتراض خود را اعلام کنید. و اعتراض شما زمانی قابل قبول است که در صورتی که اعتراض شما در زمره موارد تعیین شده دانشگاه آزاد باشد .