How to test?

همانطور که میدانید مطالعه برای کنکور و قبولی در بهترین دانشگاه، بسیار متفاوت تر از درس خواندن برای یک امتحان عادی است. برای درس خواندن برای کنکور باید روش های مطالعه درست، روش های تست زنی، ساعات مفید مطالعه و روش های تندخوانی همه همه را بلد باشیم تا بتانیم با صرفه جویی در تایم بتوانیم بهترین نتیجه را کسب کنیم. قطع مطاله برای کنکور جامع با توجه به حجم زیاد مطالب و درس ها نیاز به زمانه، تمرکز و انرژی بیشتری نیاز دارد.

اما نگران نباشید با تحقیق درباره روش های مختلف مطالعه برای کنکور یا کمک از مشاوره تحصیلی میتوانید براحتی در زمان و وقت خود صرفه جویی کنید. حتی موسساتی هستند که با مشاوره تحصیلی کنکور رایگان آماده خدمت رسانی به شما هستن بهتر است این فرصت طلایی را از دست ندهید.

 همه افراد می دانند که کنکور و دوره ای که برای مطاله برای کنکور میگذرد بسیار استرس آور و دلهره اور است اما با برنامه ریزی دقیق و واقع گرایانه میتوانید به هدف خود دست یابید.

دو روش طلائی برای مطالعه برای کنکور وجود دارد0 روش پیش خوانی و روش فاصله گذاری

پیش‌خوانی روشی است برای دسته‌بندی اطلاعات به‌گونه‌ای که ‌مدیریت آن ساده باشد. فرض بر این است که هم‌زمان با آماده شدن برای کنکور در کلاس‌های درس هم شرکت می‌کنید؛ اگر اینطور نیست این روش را روی برنامه و کتاب‌های درسی‌تان پیاده کنید. درس و موضوعات مربوط به هر روز را یک روز قبل بخوانید. مطالب مهم و کلیدی را که به روش‌های دیگر مشخص نشده‌اند، هایلایت کنید، اما از هایلایت کردن جمله‌ی اصلی هر پاراگراف (معمولا جمله‌ی نخست هر پاراگراف که شامل محتوای اصلی آن بند است) خودداری کنید.

در کلاس یادداشت‌ بردارید. یادداشت‌هایتان باید منظم و به‌گونه‌ای باشد که به راحتی امکان مرور آنها همزمان با مرور فصل‌های مختلف را فراهم کند. با توجه به اینکه مطالب را از پیش خوانده‌اید یادگیری مؤثرتری خواهید داشت.

اکنون که آموزش و درک مطالب را پشت سر گذاشته‌اید، هنگام بازخوانی مطالب تنها عنوان‌ها، جمله‌ی اصلی (جمله‌ی نخست هر پاراگراف)، قسمت‌هایی که نویسنده بر آنها تأکید کرده است و بخش‌های هایلایت شده خودتان را بخوانید. در پایان خلاصه‌ی هر فصل شامل جمع‌بندی مطالب بیان‌شده در آن فصل را بخوانید.

در کنار مطالعه‌ی مطالب مطابق با برنامه‌ریزی‌تان، هر روز یادداشت‌هایتان را مرور کنید، چون این مطالب را خودتان نوشته‌اید، مطالعه‌ی آنها زمان زیادی نمی‌گیرد. همچنین با این روش در نخستین مواجهه‌ی مغز با اطلاعاتی که برای آزمون لازم دارید، ارائه‌‌ی بی‌نقصی خواهید داشت.

اکنون باید روی تکرار در فاصله‌های معین تمرکز کنید تا مغزتان اطلاعات مشابه را بارها و بارها جذب کند و در عین حال با تعیین فاصله‌ی مناسب (دستِ‌کم یک روز) امکان ایجاد پیوند در شبکه‌ی عصبی و تقویت آن را فراهم کنید.

با تکنیک پیش‌خوانی می‌توانید روزانه حدود ۳۰۰ صفحه را همراه با یادداشت‌هایی که سر کلاس نوشته‌اید، در زمانی حدود ۲ ساعت مرور کنید. در نتیجه هر هفته ۲۴۰۰ صفحه را مرور و بنابراین طی چند ماه ۲۰ تا ۳۰ بار مطالب موردِ‌نیاز را با فاصله‌گذاری که در ادامه توضیح خواهیم داد مرور خواهید کرد.

اما روش فاصله گذاری که یکی از تکنیک های افزایش سرعت تست زنی هم محسوب میشود، وقتی چیز جدیدی یاد می‌گیرید مغزتان این آموخته‌ی جدید را در نورون‌ها ذخیره می‌کند. سپس این نورون‌ها با نورون‌های حاوی دانسته‌های پیشین ارتباط برقرار می‌کنند و شبکه‌ای از معانی به‌هم‌پیوسته را شکل می‌دهند، اما تقویت این نورون‌ها و گسترش شبکه‌ی معنایی با یک بار تلاش کار آسانی نیست. به عبارتی برای مغز ممکن نیست که گذرگاه‌های عصبی را تنها در یک روز به حدی گسترش دهد که آموخته‌های جدید برای همیشه در ذهن ذخیره بشوند (برای همین نیاز به تکرار داریم). به همین دلیل اگر موضوعی را طی یک یا دو روز به سختی مطالعه کنید، با اینکه ساعت‌های طولانی را صرف مطالعه کرده‌اید، به نتیجه‌ی مناسبی در به‌ یادآوردن آن مطالب نخواهید رسید.

پژوهش‌ها نشان‌ داده‌اند اگر مغز را در معرض اطلاعات جدید بگذارید و سپس دستِ‌کم یک روز تا مطالعه‌ی بعدی صبر کنید، به نتیجه‌ی بهتری در به‌ یاد‌آوردن آن اطلاعات می‌رسید. در این مدت مغز فرصت می‌یابد تا ارتباطات عصبی شکل‌گرفته را تقویت کند؛ بنابراین دفعه‌ی بعد که در معرض همان اطلاعات قرار می‌گیرد از نظر فیزیکی برای استحکام ارتباطات آمادگی بیشتری دارد.

یکی دیگر از راه های افزایش سرعت برای کنکور، برنامه ریزی هفتگی است. برنامه ریزی برای درس به ذهتان کمک میکند تا مطالبی که قرار است مطالعه کنید را در دسته بندی مشخصی قرار دهند و مطالعه برای شما آسان گردد.

برنامه ریزی هفتگی کنکور تجربی ، ریاضی و وحتی انسانی باهم متفاوت است و هرگز ازبرنامه دیگران برای مطالعه استفده نکنید بلکه هر فردی با توجه به رشته ، شرایط و حتی شخصیت فردی دارای برنامه منحصر به فردی هستند.