Introducing the field of physical education and the field of computer science

رشته تربیت بدنی

 

یکی از مهم ترین اهداف برای شرکت در کنکور، قبولی در رشه دلخواه و مورد علاقه است که تمام داوطلبان کنکور قبل از ثبت نام در کنکور باید کاملا هدف خود را تعیین کنند. باید با تمام زیرگروه های رشته خود، ضرایب درس ها، دانشگاه ها و آینده شغلی هر رشته اطلاع جامع و کامل داشته باشند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی رشته های تربیت بدنی و رشته علوم کامپیوتر بپردازیم.

رشته تربیت بدنی، رشته مرتبط با علوم انسانی به شمار می آید که برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان از علوم مختلف از جمله روانشناسی، جامعه شناسی، فیزیولوژی و مدیریت کمک میگیرد.

رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی نقش موثری در رابطه با توانبخشی و بهسازی جسمی و روانی افراد جامعه دارد به همین دلیل از جایگاه مهمی برخوردار است و تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص در این رشته بسیار ضروری است.

 ضمن اینکه پیشگیری از بروز برخی از ناراحتی ها و عوارض جسمی و روحی و جلوگیری از بیماری هایی مانند امراض قند و نارسائی های قلبی- عروقی از دیگر مزایای تحصیل در این رشته می باشد. کاربرد رشته تربیت بدنی وعلوم ورزشی درامرآموزش وپرورش و بهداشت فردی و اجتماعی بسیار گسترده است و تمام گروه های سنی را از پیش از تولد تا دوره سالخوردگی و کهولت را شامل می شود.

 تعداد کل واحد های درسی رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در مقطع کارشناسی شامل 133 واحد درسی است که دروس عمومی شامل 19 واحد درسی، دروس پایه شامل 14 واحد درسی، دروس نظری 38 واحد درسی، دروس عملی 36 واحد درسی و دروس اختیاری آن شامل 26 واحد درسی می باشد.

گرایش های رشته تربیت بدنی

گرایش رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی ارشد

الف- فیزیولوژی فعالیت بدنی و تندرستی

 ب-  فیزیولوژی ورزشی کاربردی

 ج-  فیزیولوژی فعالیت بدنی محض

 د-  فیزیولوژی فعالیت بدنی بالینی

 ه- تغذیه ورزشی

رشته علوم کامپوتر برای مطالعه‌ نحوه‌ محاسبات به وجود آمد و یک راه ارتباطی موثر بین دانش کامپیوتر و ریاضی است؛ مهمترین هدف این رشته، دستیابی به بهترین روش، برای حل یک مسئله در کمترین زمان و با بالاترین دقت است.

خروجی رشته‌ علوم کامپیوتر، افرادی با دید ریاضی نسبت به مسائل منطقی در حوزه‌های مختلف مرتبط و غیر مرتبط با کامپیوتر است. نگرش فارغ التحصیلان این رشته به صورت پایه‌ای نسبت به موضوعات است و به عنوان مثال در آن، علاوه بر اموختن زبان‌های برنامه‌نویسی، نحوه‌ ساخت آن‌ها (زبان‌های برنامه‌نویسی) هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

معرفی رشته های علوم کامپیوتر به این صورت است که در ایران رشته اصلی کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر است که شامل مهندسی نرم‌افزار، مهندسی سخت‌افزار و فناوری اطلاعات می‌شود. در اصل در کنار مواردی که ذکر شد، علوم کامپیوتر نیز وجود دارد که بیشتر روی مسائل نظری متمرکز است و چیزی شبیه به علوم کامپیوتر نظری در کشورهای اروپایی است.

در ایران و در رشته علوم کامپیوتر، دانشگاه‌های مختلف درس‌ها و دوره‌های یکسانی را تدریس نمی‌کنند و حتی روی شاخه‌های موجود در این رشته هم توافقی وجود ندارد. در مقطع کارشناسی از علوم کامپیوتر، 4 گرایش محاسبات علمی، نظریه‌ الگوریتم‌ها، سخت‌افزار و سیستم‌های اطلاعاتی وجود دارد.

در گرایش محاسبات علمی، کاربرد ریاضیات در کامپیوتر مطالعه می‌شود و زمینه‌های برنامه‌ریزی خطی، غیرخطی، آنالیز عددی و نرم‌افزار در ریاضی مورد بحث قرار می‌گیرند. گرایش نظریه‌ الگوریتم‌ها نیز به بررسی راه‌های مختلف حل مسئله می‌پردازد تا با بکارگیری روش‌های سریع‌تر و بهتر، الگوریتم‌های بهینه‌ای پیاده‌سازی شوند. گرایش سخت‌افزار مربوط به معماری و ساختار کامپیوتر است و گرایش سیستم‌های اطلاعاتی به مدیریت پروژه‌های نرم‌افزاری و سیستم‌های اطلاعاتی می‌پردازد.

علاوه بر 4 گرایش اصلی، رشته‌های هوش مصنوعی، بیوانفورماتیک، گرافیک کامپیوتری، توسعه بازی، شبکه‌سازی، رباتیک و ایمنی هم جزء گرایش‌های علوم کامپیوتر محسوب می‌شوند.

این دو رشته را میتوانید در سایر دانشگاه حتی دانشگاه های بدون کنکورانتخاب کنید و مشغول به تدریس شوید.

رشته  تربیت بدنی و علوم ورزشی در دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ( کارشناسی پیوسته) ارائه میشود و بصورت تخصصی در  واحدهای مختلف دانشگاه جامع دانشگاه پیام نور تدریس میشود. رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه پیام نور دارای گرایش های مختلفی میباشد که داوطلبان متناسب با علاقه خود میتوانند انتخاب رشته کنند. دانشگاه پیام نور در دو نوبت مهر و بهمن دانشجو میپذیرد.  دانشجویان مورد پذیرش در این دانشگاه میتوانند با ورود به سامانه گلستان دانشگاه پیام نور اقدام به ثبت نام کنند.

پذیرش در رشته علوم کامپیوتر به این صورت است که هر دانشگاه بستگی به سطح خود رتبه های مختلفی از داوطلبان را در رشته علوم کامپیوتر پذیرش می کند. برای مثال ممکن است یک دانشگاه با رتبه 1000 رشته علوم کامپیوتر را پذیرش کرده باشد و یک دانشگاه با رتبه 2000 رشته علوم کامپیوتر را پذیرش کرده باشد. داوطلب با اطلاع از از رتبه های قبول شده در دانشگاه های مختلف در رشته های مختلف بهتر می تواند در انتخاب دانشگاه خود در انتخاب رشته کنکور سراسری عمل کند