Is medicine and nursing possible without an entrance exam?

شرکت در آزمون پزشکی یکی از پر استرس و پر دغدغه ترین آزمون ها است که قبولی دراین رشته با توجه به رقابت سخت گاهی اوقات برای افراد محال است و کسب رتبه قبولی در این آزمون سخت و طاقت فرساست. با این وجود رشته دکتری هنوز قابل توجه بسیاری از افراد است و تمام تلاش خود را میکنند که د ر رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند.

رشته پزشکی و یا پیراپزشکی از پر طرفدارترین بحث ها در بین داوطلبان کنکور است و بعضی از افراد جه با کنکور چه بدون کنکور قصد تحصیل در این حوزه را دارند. برخی از داوطلبان به اشتباه فک میکنند که با ورود به دانشگاه آزاد میتوانند در رشته های پزشکی ، پیرا پزشکی و یا داروسازی ادامه تحصیل دهند درصورتی که این باور غلط است در دانشگاه آزاد شما رشته هایی مرتبط با رشته پزشکی را میتوانید انتخاب کنید رشته هایی همچون : گیاه پزشکی، دامپزشکی و مهندسی پزشکی.

رشته های پر طرفداری مانند داروسازی، پزشکی و پیراپزشکی برای اینکه بدون کنکور باشد نیازمند شرایطی است که در ادامه به آنها میپردازیم.

رشته پیراپزشکی که یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین رشته است زیرگروه علوم تجربی است. به رشته ای پیرا پزشکی گفته میشود که که به حفظ و بازگرداندن سلامتی مربوط میشود. این امر زیر نظر مشاوره یا پزشک صورت میپذیرد.

در اصل پیراپزشکان گروه از متخصصان کادر درمان هستند که در کنار پزشکان مشغول به خدمت رسانی هستند. که پرامدیک اورژانس یا متخصص فوریت های پزشکی پیراپزشکی جزء این دسته هستند.  برای قبولی در رشته پیراپزشکی بدون کنکور باید از شرایط عموم و اختصاصی دارا باشید.

الف) شرایط عمومی پذیرش دانشجو:

 

1-دارا بودن شرایط عمومی ورود به آموزش عالی برابر مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی

2- دارا بودن دیپلم متوسطه سه ساله نظام جدید و دوره پیش دانشگاهی

3- دارا بودن سلامت جسمانی و روانی برای تحصیل در رشته مورد علاقه بر مبنای جدول نقص عضو غیرموثر در فعالیتهای مطلوب حرفه ای

 

ب) شرایط اختصاصی پذیرش دانشجو:

 

1-دارا بودن شرایط بومی حوزه جغرافیایی تحت پوشش دانشگاه/ دانشكده علوم پزشكی برگزاركننده دوره (مطابق مصوبات شورای عالی انقلاب

فرهنگی)

 2-دارا بودن حداكثر 25 سال تمام برای كلیه داوطلبان و با احتساب گذراندن دوره خدمت وظیفه عمومی 27 سال تمام برای داوطلبان ذكور، در هنگام ثبت نام برای آزمون

3-دانشجویان فعلی و دانش آموختگان كلیه مقاطع تحصیلی آموزش عالی، حق شركت در این دوره ها را ندارند.

رشته های كاردانی نیمه متمركز شامل:

اتاق عمل، بهداشت حرفه ای، بهداشت عمومی  بهداشت خانواده، بهداشت عمومی  مبارزه با بیماری ها، بهداشت محیط، تكنیسین سلامت دهان، تكنولوژی رادیولوژی دهان، فك و صورت، علوم آزمایشگاهی، مامایی و هوشبری.

 

 پذیرش رشته پزشکی بدون کنکور است. آیا واقعا امکانپذیر است؟

 

دو راه میانبر برای رسیدن به رشته پزشکی بدون کنکور

پذیرش از طریق شرکت در آزمون لیسانس پزشکی

پذیرش بدون کنکور پزشکی خارج از کشور

ازمون لیسانس پزشکی بیش از 10 سال در دانشگاه علوم پزشکی سابقه دارد. شرکت در آزمون لیسانس پزشکی تفاوت هایی با آزمون کنکور دارد اول اینکه شرکت در این آزمون نیازمند شرایطی است که اکثر داوطلبان آنرا دارا نیستند و تعداد متقضیان بسیار کم است و خیلی از داوطلبان از وجود این آزمون بی اطلاع هستند .

برای شرکت در این آزمون شما باید مدرک تحصیلی در مقطع کرشناسی پیوسته یا ناپیوسته در رشته های علوم تجربی، ریاضی و فنی داشته باشید. حداقل سن برای شرکت در آزمون 25 سال است و معدل دیپلم حتما باید 18 به بالا و معدل مقطع کارشناسی 16 به بالا باشد.

برای قبولی از در این آزمون باید از دو فیلتر عبور کنید

1.         آزمون کتبی 

2.         مصاحبه که بر تونایی زبان انگلیسی شما هم توجه میشود.

برای ورود به رشته پزشکی و یا پیرا پزشکی راه هایی وجود دارد و به این معنی نیست که اصلا امکانپذیر نیست . فقط شما باید اطلاعات لازم جهت شرکت در رشته کسب کند که متوانید با مشاوران تحصیلی تلفنی همراه باشید.