Is Payame Noor's comprehensive master's degree valid?

یکی از انواع انشگاه ها برای ادامه تحصیل دانشگاه پیام نور است. دانشگاه پیام نور مورد تایید وزات علوم است. بعضی از افراد که قصد ادامه تحصیل دارند به این سوال برمیخورند که آیا مدرک دانشگاه پیام نور در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد معتبر است یا خیر؟

داشنگاه پیام نور علاوه بر پذیرش  دانشجو از طریق کنکور سراسری، اجازه ورود دانشجو با ازمون فراگیر هم داده است. مدرک رکارشناسی ارشد فراگیر پیام نور مانند مدارک سایر دانشگاه ها توسط وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری صادر میشود.

در نتیجه اگر فردی مدرک دانشگاه ارشد فراگیر پیام نور داشته باشد مدرک فرد معتبر است و میتواند با این مدرک وارد حوزه کار شود. حتی اگر افراد قصد ادامه تحصیل را داشته باشند هیچ منعی وجود ندارد و میتوانند در مقاطع بالاتر هم مشغول تحصیل شوند.

البته دقت شود که قبولی در کنکور کارشناسی ارشد به دو صورت آموزشی - پژوهشی و آموزش محور است . در شیوه آموزش محور دانشجویان نیازی به ارائه پایان نامه کارشناسی ارشد نداشته و با گذراندن چند واحد سمینار می توانند از این مقطع فارغ التحصیل شوند . دقت شود که این دسته از فارغ التحصیلان برای شرکت در کنکور دکتری امتیاز لازم در بخش ارائه پایان نامه را از دست خواهند داد .

فارغ التحصیلان ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور برای ادامه تحصیل در سایر کشورها نیز مشکلی ندارند ، چرا که دانشگاه پیام نور جزو دانشگاه های سراسری بوده و تحت نظارت وزارت علوم اداره می شود . بنابراین متقاضیان می توانند در دانشگاه های خارج از کشور که مورد تایید وزارت علوم هست نیز به تحصیل بپردازند .

برای ادامه تحصیل در خارج از کشور تنها اعتبار مدرک کارشناسی ارشد فراگیر کافی نبوده و باید به شرایط پذیرش دانشگاه مقصد نیز توجه داشت . برخی از دانشگاه ها ، معدل و امتیازات علمی داوطلب را از مهم ترین عوامل پذیرش دانسته و برخی دیگر به رتبه و سطح آموزشی دانشگاه محل تحصیل فرد توجه می کنند .

قبل از ثبت نام باید توجه داشته باشید که از رشته های ارشد فراگیر پیام نور اطلاع حاصل فرمایید.

قبولی در دانشگاه پیام نور هم مانند دانشگاه های دیگر نیازمند شرایطی است که این شرایط هم بصوت عمومی و هم بصورت اختصاصی هستند.

 

شرایط عمومی  پذیرش دانشجو ارشد فراگیر پیام نور:

 

اعتقاد به دین مبین اسلام

نداشتن عناد با نظام جمهوری اسلامی

عدم احراز فساد اخلاقی

برخورداری از توانایی جسمی متناسب با رشته انتخابی

 

 شرایط اختصاصی پذیرش دانشجو ارشد فراگیر پیام نور :

 

داشتن مدرک کارشناسی ( پیوسته یا ناپیوسته ) و بالاتر مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت یکی از شرایط قبولی ثبت نام فراگیر پیام نور است .

دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی به شرط فارغ التحصیلی تا تاریخ 30 بهمن 99 می توانند در این آزمون شرکت کنند .

 

اما تفاوت دانشجویان ارشد با کنکور و ارشد فراگیر چیست؟

 

همان طور که می دانید پذیرش کارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور از دو شیوه با کنکور ارشد و با شیوه ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور انجام می شود . با وجود تفاوت در نوع پذیرش داوطلبان در این دانشگاه ، تفاوت چندانی بین مدارک تحصیلی دانش آموختگان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور از طریق کنکور ارشد و یا از طریق شیوه فراگیر وجود ندارد ، چرا که هر دو مدرک مورد تایید وزارت علوم است .

از سال 86 به بعد مدارک تحصیلی دانشگاه پیام نور یکسان سازی شده و حتی عنوان فراگیر از روی مدارک دانش آموختگی دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور حذف شده است . علاوه بر این ، شهریه دانشجویان ارشد فراگیر نیز با سایر داوطلبانی که از طریق کنکور ارشد پذیرفته شده اند تفاوتی نداشته و در برخی از موارد بعضی از کلاس هایشان به صورت مشترک برگزار می شود.

رشته های ارشد بدون کنکور پیام نور با رشته های ارشد فراگیر پیام نور هیچ تفاوتی ندارند . البته با توجه به تغییرات احتمالی توصیه می کنیم حتما دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور 99 - 1400 را با دقت مطالعه نمایید . احتمال وجود تغییرات است.