Medical field without self-governing campus entrance exam

یکی از دانشگاه هایی که شاید اکثر افراد و داوطلبان اطلاعات کافی راجب آن ندارند دانشگاه پردیس خودگردان که دانشگاه بیت الملل قدیم بود داشته باشند. در این مقاله قصد داریم راجب دانشگاه های پردیس خودگردان بیشتر توضیح دهیم . دانشگاه های پردیس خود گردان که در اصطلاح پردیس بین الملل نام دارند از انواع دانشگاه دولتی کشور هستند که در قبال دریافت هزینه تاسیس برای دانشجویان راه اندازی شده است.

پذیرش در دانشگاه پردیس خودگردان به دو صورت است که اولین روش شرکت در کنکور سراسری و دومین روش هم شرکت د رآزمون های اختصاصی پردیس خودگردان است که برای پذیرش هرکدام شرایط عمومی و اختصاصی خود را دارند. قبل از ورود به دانشگاه پردیس خودگردان بدون کنکور باید از رشته های بدون کنکور پردیس خودگردان اطلاعات کافی کسب کنید تا در رشته مورد علاقه ادامه تحصیل دهید. یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است برای داوطلب ایجاد شود این است که آیا از نظر آموزشی دوره روزانه با پردیس خودگردان متفاوت است؟ باید به عرضتان برسانیم که خیر ، هیچ تفاوتی از نظر آموزشی بین دوره روزانه و پردیس خودگردان نیست فقط محل برگزاری کلاس ها جداگانه است به این منظور که محل ساختمان پردیس خودگردان جدا از ساختمان روزانه است اما اساتید همان اساتید روزانه هستند.

در گذشته پذیرش در دانشگاه پردیس خودگردان بصورت نیمه متمرکز بوده که یکی از شرط های اصلی مصاحبه، تسلط به زبان انگلیسی بوده است که در سال های بعد حدودای سال 93 این دانشگاه ها از متمرکز به نیمه متمرکز تغییر یافتند که در این روش اعلام نتایج توسط سازمان سنجش است.

پردیس خودگران در 5 گروه آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان ارائه یشود. باید به این نکته توجه داشته باشید که شما از کنکور انسانی به هیچ وجه نمیتوانید مورد پذیرش این دانشگاه باشید و همینطور در رشته ریاضی هم تنها دانشگاه امیرکبیر و صنعتی شریف در پردیس خودگردان دانشجو پذیرش میکنند.

یکی از پرطرفدارترین این گروه آزمایشی رشته تجربی است که زیر شاخه های آن داروسازی، پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی است. بسیاری از افراد هستند که بدنبال پزشکی بدون کنکور هستند. یکی از راه‌های ورود به دوره دکتری تخصصی داخل کشور ثبت‌نام در پذیرش‌های بدون آزمون پولی دانشگاه‌های داخلی است که معمولاً در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌پذیرد. پذیرش بدون آزمون پردیس در برخی دانشگاه‌ها با شرایط خاصی صورت می‌گیرد. شرایط عمومی و اختصاصی به صورت زیر است:

  • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در جمهوری اسلامی
  • نداشتن سابقه عضویت در گروه های غیرقانونی
  • عدم سابقه کیفری
  • داشتن مدرک سال دوازدهم یا مدرک پیش دانشگاهی یا دیپلم 4 ساله نظام قدیم یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم)
  • دارا بودن کارت پایان خدمت برای داوطلبان آقا

تنها داوطلبانی واجد شرایط ثبت نام بدون کنکور پزشکی در دانشگاه های سراسری و معتبر ایران می باشند، که در کنکور ثبت نام کرده در لیست قبولی های رشته پزشکی قرار نگرفته اند. درصورتی که این گروه از داوطلبان رتبه ای نزدیک به رتبه آخرین نفر قبولی در رشته پزشکی را کسب کرده باشند، این احتمال وجود دارد که از طریق ثبت نام در تکمیل ظرفیت کنکور و یا پردیس های خودگردان بین الملل دانشگاه های سراسری بدون شرکت در آزمون مجدد، وارد دانشگاه سراسری شوند.

ممکن است با توجه به مصوبات به احتمال خیلی کم شرایط بالا برای پذیرش دکتری بدون کنکور 1400 تغییر کند در نتیجه قبل از اقدام به ثبت نام دکتری بدون کنکور 1400 حتما از شرایط پذیرش دانشگاه پردیس خودگردان مورد نظر اطلاعات کافی کسب کنید.

شهریه دانشگاه پردیس خودگردان از دوبخش تشکیل شده است ثابت و متغیر. شهریه گروه پزشکی و پیراپزشکی شاید بیشترین مقدار شهریه را بخود تخصص داده اند که هر ترم 12 الی 13 میلیون تومان شهریه دکتری عمومی و شهریه رشته پیراپزشکی 5 الی 6 میلیون تومان است.

درمورد پردیس خودگران هم شایان ذکر است که در مدرک داوطلب عنوان پردیس خودگردان ذکر میشود و با امضای ریاست و معاونت آموزشی دانشگاه داوطلب است و فرمت آن دقیقا مشابه مدرک دوره روزانه است . نقل و انتقالات از دانشگاه پردیس خودگردان به دانشگاه های دیگر ممنوع میباشد اما نقل و انتقال از پردیس به پردیس دیگر در صورت موافقت سازمان مبدا و مقصد موردی ندارد.

همانطور که در بالا به شهریه گروه پزشکی و پیراپزشکی اشاره کردیم این مبالغ برای هر ترم مبالغ بالایی هستند و اگر قصد شما شرکت در دانشگاه بدون کنکور است میتوانید شرایط پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی هم مطالعه بفرمایید و از شرایط این دانشگاه ها هم اطلاعات لازم کسب کنید.