Medicine with mathematics!

آزمون لیسانس به پزشکی هرساله برگزار میشود.  برخی افراد به اشتباه این آزمون را پرستاری به پزشکی میدانند اما در اصل فارغ التحصیلان همه رشته های گروه تجربی و ریاضی میتوانند در آزمون لیسانس به پزشکی شرکت کنند و فقط مخصوص پرستاران نیست. شرکت در این آزمون و قبول شدن برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی بدون نیاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری شرایطی را دارا میباشد که در ادامه به آن میپردازیم.

ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی یکی از آزمون‌هایی است که از سال ۸۶ برای داوطلبانی که مدرک کارشناسی دارند و قصد پذیرش در رشته های پزشکی دارند برگزار می‌شود. قبولی در رشته‌های پزشکی و دندان‌ پزشکی در دانشگاه‌ های ایران چه دولتی و چه دانشگاه آزاد اسلامی، نیاز به کسب رتبه خیلی خوب در آزمون یکپارچه‌ای هست که هرساله در تیرماه برگزار می‌شود و بهترین ترازها، موفق به نشستن بر روی صندلی دوره‌های پزشکی می‌شوند اما از سال ۸۶ به این‌سو، شاهد پذیرش داوطلبانی برای تحصیل در رشته پزشکی هستیم که دارای مدرک کارشناسی هستند؛ بنابراین این آزمون مختص به داوطلبانی هست که مدرک کارشناسی داشته و علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی هستند.

نه فقط پرستاری بلکه همه رشته های کارشناسی چه کارشناسی پیوسته و چه ناپیوسته رشته تجربی و ریاضی میتوانند در این آزمون شرکت کنند اما چون درس های پرستاری به دروس علوم پایه پزشکی نسبتا نزدیک تراست و تعداد دانشجوهای پرستاری نسب به بقیه رشته های پیراپزشکی بیشتر است متقاضیان پرستار برای شرکت در این آزمون زیاد هستند.

همانطور که می دانید آزمون لیسانس به پزشکی بصورت دو مرحله برگزار شده که شامل 50 درصد نمره کتبی و  50درصد قبولی در مصاحبه می باشد، مصاحبه لیسانس به پزشکی مهم ترین بخش این آزمون است که طور کلی داشتن اعتماد بنفس و استفاده از جملات مثبت و البته داشتن هدف و مطمئن بودن برای قبولی در این آزمون جز مهم ترین مواردی است در مصاحبه آزمون لیسانس به پزشکی باید به آن توجه کنید. مصاحبه ازمون لیسانس به پزشکی چندان راحت نیست و باید تمام درس ها را مسلط باشید تا بتوانید در مصاحبه شرکت کنید. شرکت در مصاحبه نیز شرایطی را داراست و باید بتوانید توانایی خودتان را به مصاحبه گران آزمون نشان دهید. میزان ظرفیت پذیرش این آزمون بسیار کم است.و همانطور که در بالا اشاره کردیم فقط مختص پرستاری نیست و سایر رشته ها مثل علوم آزمایشگاهی هم میتوانند رد این آزمون شرکت کنند.

از مهم ترین شرایط آزمون لیسانس به پزشکی دارا بودن دیپلم ریاضی و تجربی با معدل کل 18 به بالا و کارشناسی رشته های علوم تجربی، علوم ریاضی و فنی با معدل لیسانس 16 به بالا و داشتن سن 25 سال و کمتر از جمله شرایط ثبت نام در این آزمون می باشد. برای داوطلبانی که طرح اجباری دارند، در صورت گذراندن طرح اجباری، مدت زمان طرح به سن ثبت نام اضافه می شود. همچین دارندگان مدرک کارشناسی ارشد و دکتری مجاز به شرکت در این آزمون نمی باشند. داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت برای شرکت کنندگان آقا الزامی است. ادامه شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی برای دارندگان مدال ها و المپیاد کشوری و  استعداد های درخشان و... در اطلاعیه شرایط آزمون لیسانس به پزشکی دریافت نمایید.

برای ثبت‌نام در آزمون لیسانس به پزشکی، می‌بایست مدارک زیر را در اختیار داشته باشید:

  • ارائه برگ ثبت‌نام تکمیل‌شده
  • ارائه کارنامه معدل کل مقطع دیپلم متوسطه
  • ارائه معدل مقطع کارشناسی رشته‌های موردپذیرش
  • ارائه عکس و رونوشت از کلیه صفحات شناسنامه
  • پرداخت هزینه ثبت‌نام به‌صورت اینترنتی از درگاه شاپرک
  • ارائه کارت پایان خدمت برای آقایان

بخش اعظمی از مصاحبه آزمون لیسانس به پزشکی منوط به ارزیابی فراشناختی داوطلبان می باشد و تمرکز عمده کارشناسان بر انتخاب افرادی است که از هر جهت آمادگی لازم برای ورود و تحصیل در حوزه پزشکی را داشته باشند. بنابراین هنگام مصاحبه آزمون لیسانس به پزشکی تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا با اعتماد به نفس صحبت کرده و آرامش خود را حفظ نمایید. سعی کنید با جملات مثبت به سوالات اساتید پاسخ دهید و استرس را از خود دور کنید. در این مصاحبه ممکن است سوالات علمی نیز پرسیده شود اما آن چه بیش از هر چیزی مورد توجه قرار می گیرد، ارزیابی روانشناختی متقاضیان می باشد.