New regulations on military exemption

یکی از مهم ترین دغدغه های افراد مشمول به سربازی این است که چگونه میتوانیم از معافیت سربازی برخوردار شویم. معافیت گرفتن از سربازی در زمان حاضر و با وجود جوانان امروز امکانپذیر و شاید هم بسیار اسان است علاوه بر اینکه افراد دهه 80 وارد دوره سربازی شدند و تقریبا بیشتر آنها بدنبال راهی  برای معافیت هستند. همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم چند نوع معافیت وجود دارد اگر اطلاعاتی راجب انواع آنها ندارید حتما به مقالات پیشین نگاهی بیندازید در ابتدا به توضیح مختصر آنها میپردازیم.

انواع معافیت ها که با بررسی آیین نامه جدید به آنها اشاره میشود، عبارت اند از: معافیت تحصیلی، معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت ایثارگران ، معافیت مددجویان، معافیت سنی، معافیت متعهدین خدمت کوتاهی قد هم یکی از مواردی است که سبب معافیت از سربازی می‌شود اما بسیاری از مشمولان سربازی نمی‌دانند که حداقل قد برای بهره‌مندی از این معافیت چقدر است. توجه داشته باشید که فردی دارای مدرک تحصیلی پایین تر از کارشناسی بوده و قدش نیز کمتر از 145 سانتی متر  باشد میتواند معافیت کسب کند. اما اگر سطح تحصیلی آنها کارشناسی ارشد و یا بالاتر باشد قد فرد باید کمتر از 140 باشد.

فردی که دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین تر از بوده و قدی بین 155 تا 145 سانتی متر داشته باشد، از خدمات رزمی فقط معاف میشود.

یکی دیگر از معافیت ها هنگامی است که ۲ برادر همزمان  درخواست به خدمت سربازی رفتند بکنند و یکی از آن‌ها می‌تواند از معافیت موقت استفاده کند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که برادران نباید غیبت داشته باشند و یکی از آنها باید به خدمت اعزام شود تا برادر دیگر بتواند معافیت موقت دریافت کند. برای دریافت گواهی به پلیس+10 مراجعه کنید.

یکی دیگر از معافیت ها شرایط سنی است. برای متولدین سال‌های ۵۴ و قبل از آن با مدرک تحصیلی ، معافیت  در نظر گرفته شده است  که اگر افراد تا الان این معافیت را دریافت نکرده اند، می‌توانند با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس +۱۰ این معافیت را اخذ کنند. اما در نظر داشته باشید این معافیت با میزان تحصیلات این افراد متفاوت است به این صورت که معافیت شرایط سنی سربازی برای دارندگان مدارک تحصیلی زیردیپلم تا لیسانس تا پایان سال ۱۳۵۴، فوق لیسانس تا پایان سال ۱۳۵۲ و دکترای غیر پزشکی تا پایان سال ۱۳۵۰ است.

اگر افراد بالای 50 سال سربازی نرفته اند و شناسنامه آنها عکس دار است نیازی به اقدام به دریافت کارت معافیت ندارند اما در صورت تمایل میتوانند به پلیس +10 برای ثبت درخواست مراجعه کنند.

یکی از معافیت های سربازی درمورد قطع شدن انگشتان است. قطع شست در یک پا، با توجه به تاییدیه شورای پزشکی از خدمات رزمی معاف است و اگر فرد  ۳ انگشت کامل از یک پایش قطع شده باشد، باز هم به تایید شورای پزشکی میتواند معافیت اخذ کند.

 اگر بند اول چهار انگشت پا و دست  قطع شده باشد، چون بیش از یک انگشت محسوب می‌شود، به تشخیص شورای پزشکی در شمول معاف دائم قرار می‌گیرد.

یکی از مواردی که به اشتباه برای جوانان جا افتاده اسست که موجب معافیت سربازی میشود خالکوبی است0. افراد این باور را دارند که اگر در بدنشان خالکوبی و یا تتو داشته باشند و اینکه نصف بدنشان را شامل شود از سربازی معاف میشوند اما اینطور نیست.

سابقه مراجعات پزشکی و پرونده‌های روانی, سابقه بستری مرتبط با اختلالات روانی, سابقه خودکشی, سابقه تتو و خالکوبی و سابقه مصرف داروهای اعصاب و روان از جمله ملاک‌های تشخیص بیماری‌ و اختلال روانی است که فقط و فقط با تشخیص و تایید شورای پزشکی صورت میگیرد و در صورت تایید شخص معاف خواد شد.

اگر برای دریافت معافیت سوالی دارید میتوانید به سامانه راهنمای اخذ انواع معافیت مراجعه کنید.

یکی از معافیت های ساده ا که معمولا اکثر سربازان به دریافت ان اقدام میکنند معافیت چشم است0.

انواع معافیت پزشکی چشم که  در مقالات پیش به آنها اشاره شد:

دوربینی ( هیپرمتروپی)

نزدیک بینی (میوپی)

آستیگماتیسم

آب مروارید (کاتاراکت)

آب سیاه (گلوکوم)

تک چشمی

ناخنک

لکه قرنیه

پارگی شبکیه

افتادگی پلک (پتوز)

فلج عضله چشم

جسم خارجی

پیوند قرنیه

خشکی چشم

تومور های خوش خیم

قوز قرنیه ( کراتوکونوس)

لازم به ذکر است تمامی بیماری های مذکور در صورتی که چه یک چشم و چه دو چشم را درگیر کرده باشند بر طبق آیین نامه جدید معافیت چشم ، زیر مجموعه شرایط معافیت پزشکی خدمت سربازی خواهند بود.