Participate in military service and study at the same time

مطمئنا وقتی جوانان به سن اقدام به دوره نظام وظیفه که میرسند، با مسائل مختلفی رو به رو میشوند. برخی بدنبال معافیت، برخی بدنبال دریاقت امریه سربازی، برخی قصد

ادامه تحصیل دارند و تحصیل را اولویت بر سربازی میدانند و یا همزمان هردو را انجام میدهند و یا بعضی از افراد تسلیم این دوره میشوند و تصمیم بر گذراندن دوره نظام وظیفه دارند. گروهی هم که مشمول بر معافیت سربازی هستند که معافیت سربازی انواع مختلفی دارد. انواع معافیت سربازی عبارت اند از:

  • معافیت تحصیلی
  • معافیت پزشکی
  • معافیت کفالت
  • معافیت ایثارگران
  • معافیت مددجویان
  • معافیت سنی
  • معافیت متعهدین خدمت

معافیت تحصیلی

اولین نوع از معافیت‌های سربازی، معافیت تحصیلی می‌باشد. این نوع از معافیت حداکثر تا یک سال پس از فارغ تحصیلی از هر مقطع تحصیلی مجاز بوده و پس از آن فرد مشمول خدمت نظام وظیفه تلقی می‌گردد. این مقدار دارای یک نرخ رسمی بوده و فرد پس از آن جز دسته مشمولان قرار می‌گیرد. به این نرخ رسمی، سنوات تحصیلی می‌گویند.

معافیت پزشکی

مشمولین خدمت نظام وظیفه از لحاظ سلامت جسمی و روانی به چهار دسته زیر تقسیم می‌شوند:

کسانی که از لحاظ جسمی و روانی سالم هستند و مشکلی جهت انجام خدمت نظام وظیفه ندارند.

کسانی که به علت نقص عضو و یا سلامت روانی در شرایط سلامت کامل نیستند، اما قادر به انجام خدمات غیر رزمی (معاف از رزم) هستند.

کسانی که به علت ابتلا به بیماری موقتاً قادر به خدمت نظام وظیفه نیستند. (معافیت موقت)

کسانی که به علت نقص عضو، شرایط جسمی و یا شرایط روانی قادر به انجام خدمت نظام وظیفه نیستند. (معافیت دایم)

معافیت از طریق کفالت

مشمولان خدمت نظام وظیفه در صورت دارا بودن شرایط می‌توانند به عنوان کفیل معرفی شده و از معافیت کفالت بهره‌مند گردند.

رسیدن به سن ۱۸ سال تمام

نداشتن غیبت

یگانه مراقب یا سرپرست بودن

معافیت ایثارگران

برای دریافت معافیت یا کسری خدمت از طریق ایثارگران در نظر داشته باشید، این خدمت فقط به افرادی تعلق می‌گیرد که پدر، مادر، برادر، خواهر، همسر و یا فرزندشان در راه به ثمر رسیدن آرمان‌های انقلاب اسلامی، شهید، جانباز و یا جاویدالاثر شده‌اند.به این ترتیب به ازای هر بیست و چهار ماه سابقه اسارت، بیست و پنج درصد جانبازی و یا سی ماه خدمت در مناطق عملیاتی یکی از فرزندان این افراد شامل معافیت از خدمت سربازی می‌شود.

همچنین اگر امتیاز یک نفر برای استفاده از این قانون به صورت تک آیتمی ممکن نباشد، امتیاز مجموع نیز قابل استناد می‌باشد.

معافیت مددجویان

معافیت یک فرزند مادر فاقد شوهر تحت سرپرستی کمیته امداد یا بهزیستی

معافیت فرد دارای فرزند معلول

معافیت تنها پسر خانواده‌هایی که دارای سه دختر هستند

معافیت تنها پسر خانواده‌هایی که دارای سه دختر هستند

البته شرایط خاص تری را باید دارا باشد که در صورت تکمیل اطلاعات جامع درباره معافیت، پیشنهاد ما این است که حتما با مشاوره معافیت سربازی در ارتباط باشید.

 

معافیت سنی (عفو رهبری)

این معافیت بر اساس سن افراد به آنها تعلق می‌گیرد و به طور کلی تمام افرادی که بیش از پنجاه سال از عمر آنها گذشته باشد، نیازی به درخواست معافیت ندارند و شناسنامه عکس‌دار آنها مشخص کننده وضعیت نظام وظیفه ایشان می‌باشد.

معافیت متعهدین خدمت

متعهدین خدمت به آن دسته از مشمولانی گفته می‌شود که پس از انجام دوره آموزشی بجای ورود به دوره ضرورت، با طی کردن مراحل خدمتی در واحدهای مربوطه مشمول دریافت کارت معافیت می‌باشند.

گروه بعدبی گروهی هستند که خواستار امریه سربازی هستند. که باید بدنبال ارگان های امریه پذیر باشند و بعضی از این افراد هم باید دنبال راه حلی برای انجام همزمان تحصیل و سربازی باشند. اما چگونه؟

در سالیان پیشین این امر امکانپذیر نبوده است ولی با امروزه با افزایش دانشگاه های معتبر و مختلف، انجام این امر برای سربازان تسهیل شده است.

یکی از این دانشگاه ها، دانشگاه علمی کاربری است. دانشگاه علمی کاربردی با فراهم کردن این شرایط، توانسته کاری کند که داوطلبان بتوانند همزمان با مدت زمانی که در حال انجام دوره خدمت نظام وظیفه خود هستند، به ادامه تحصیل نیز بپردازند.

داوطلبان باید در دوره های تک پودمان در برخی از احد های آموزشی  شرکت کنند.که متقاضیان میتوانند با دریافت مشاوره نظام وظیفه اطلاعات کاملی دریافت کنند و یا میتوانند به صورت حضوری به دانشگاهه مورد نظر مراجعه کنند.

اما متقاضیان کنکور، باید توجه داشته باشند که حتما باید برای شرکت درکنکور به دریافت کد نظام وظیفه کنکوراقدام کنند که باید با نحوه دریافت کد نظام وظیفه کنکور آشنا باشند.