Sixth grade state sample test eliminated!

حذف نمونه دولتی پایه ششم

 

هرساله تعدادی از دانش اموزان با عنوان دانش اموزان تیزهوش با گذراندن ازآزمونی وارد مدارس تیزهوشان و یا نمونه دولتی میشوند. دانش اموزان تیزهوش از دانش اموزان عادی جدا میشوند بدلیل اینکه د ر مدارس مخصوص زمینه ای فراهم شود تا به رشد استعداد و هوش انها کمک کرده باشد.

دانش اموزان تیز هوش بدلیل هوش بالایی که دارند نبای در مارس عادی ادامه تحصیل دهند بدلیل اینکه ممکن است با گر زمان در این مدارس سطح تحصیلی و هوش انها کاهش یابد بدلایل مختلف از جمله رقابت که در مدارس عادی معنی چندان تاثیر گذاری ندارد.

البته باید توجه داشته باشید که تحصیل در مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی مانند تمام مدارس سرتسر دنیا دارای مزایا و معایبی است که اگر بخاطر داشته باشید در مقالات قبل بطور مفصل به معایب و مزایا این نوع مدارس پرداختیم.

هماطور که میدانید مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی در سه مقطع ششم به هفتم، هفتم به هشتم و نهم به دهم دانش اموز پذیرش میکند که اواخر مدارس نمونه دولتی ازمونی با عنوان ورودی ششم به هفتم برگزار نکرد. با توجه به اخبار اخیر دلیل حذف آن این بود که آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی در پایه هفتم اثرات مخربی روی دوره ابتدایی داشت و یکی از مطالبات جدی خانواده‌ها این بود زیرا با توجه به رقابت ناسالمی که شکل گرفته بود،‌ پروسه بسیار استرس زایی بود و هزینه‌های بسیاری نیز در برداشت.  در این میان خانواده‌هایی که متمکن بودند می‌توانستند وارد کلاس‌های خاص شوند که زمینه سودجویی برخی موسسات را فراهم کرده بود. از سوی دیگر خانواده هایی که شرایط مالی  نداشتند برچسب عدم توانمندی و باهوش نبودن به فرزندشان می‌خورد که به لحاظ تربیتی آسیب رسان بود.

با توجه به اینکه دیگر آزمونی برگزار نمی‌کنیم، دیگر ورودی به پایه هفتم در این مدارس نخواهیم داشت و دانش آموزان در آزمون دوره دوم شرکت می‌کنند لذا تمرکز برای شناسایی و جذب و دادن فرصت به این دانش آموزان منوط به زمانی می‌شود که سنشان بیشتر شده باشد.

به هر حال ازمون تیزهوشان هفتم به هشتم و نهم به دهم همچنان پابرجاست. بهتر است قبل از ثبت نام در ازمون این نوع مدارس اطلاعاتی کافی راجب این مدارس کسب کنید و همچنان این مدارس باید با شخصیت فرزند شما مطابفت داشته باشد بدلیل فشار و استرسی که دانش اموزان در این مدارس متحمل میشوند و همینطور رقابتی که بین دانش اموزان وجود دارد، پس این مدارس مناسب تمام دانش اموزان با هر شخصیتی نیست.

دانش آموزان می بایست با توجه به محل سکونت خود در سال تحصیلی گذشته نسبت به انتخاب مدارس اقدام نمایند . در شهرستان هایی که دارای چند دبیرستان دوره اول و دوم تیزهوشان هستند ، هر داوطلب می تواند حداکثر سه دبیرستان دوره اول یا دوم تیزهوشان را به ترتیب اولویت انتخاب نمایند .

داوطلبان هنگام ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم صرفا مجاز به انتخاب یک رشته تحصیلی می باشند ، و پذیرش نهایی در مدارس دوره دوم متوسطه تیزهوشان برای رشته های تحصیلی ( ادبیات و علوم انسانی ، ریاضی فیزیک و علوم تجربی ) منوط به کسب شرایط احراز رشته مطابق آیین نامه هدایت تحصیلی دانش آموز می باشد .

تغییر رشته در مدارس دوره دوم متوسطه تیزهوشان در سال اول پذیرش ممنوع بوده و دانش آموز برای تغییر رشته در پایه های بعد می بایست علاوه بر دارا بودن شرایط تغییر رشته تحصیلی ، کف امتیاز قبولی در رشته ی مورد نظر در آزمون ورودی دبیرستان را کسب نماید .

ثبت نام سمپاد  لازمه شرایطی است که در ادامه به شرایط پذیرش مدارس سمپاد میپردازیم . شرایط پذیرش در هر مقطعی متفاوت است.

شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم اشتغال به تحصیل دانش آموز در پایه نهم می باشد و معدل سالانه دانش آموز در پایه هشتم می بایست حداقل 19 باشد . از دیگر شرایط ثبت نام آزمون تیزهوشان نهم به دهم داشتن تابعیت ایرانی می باشد ، البته دانش آموزان غیر ایرانی هم می توانند با شرایط خاص در آزمون شرکت کنند .

دانش آموزان پایه هفتمی که قصد شرکت در آزمون تیزهوشان پایه هشتم را دارند ، باید شرایط خاصی داشته باشند . این شرایط طبق اطلاعات مندرج در دفترچه ثبت نام به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم می شوند که در ادامه به شرح هریک پرداخته شده است .

اشتغال به تحصیل در پایه هفتم و داشتن تابعیت ایرانی و دانش آموزانی که تابعیت ایرانی ندارند با شرایط خاصی امکان ثبت نام در این آزمون را دارند .شرکت در آزمون تکمیل ظرفیت تیزهوشان پایه هشتم تنها یک شرط اختصاصی دارد که آن هم داشتن معدل 19 و یا بالاتر در پایه هفتم دوره متوسطه اول است . اگر شرایط ثبت نام آزمون تکمیل ظرفیت پایه هشتم را ندارید و قصد تحصیل در مدرسه با کیفیت دیگری مانند مدارس شاهد را از شرایط مدارس شاهد اطلاع پیدا کنید و برای ثبت نام اقدام کنید.