The transfer request and the Azad University party started!

یکی از دغدغه های بعد از قبولی و پذیرفته شدن در دانشگاه ها چگونگی درخواست میهمان یا انتقالی به دانشگاه های دیگراست و یا حتی گاهی انصراف از دانشگاه اشت که برای دانشجو مشکل ساز میشود. حتی برخی درکل به امید انتقالی و میهمان ، در دانشگاهی که دلخواه آنها نیست شرکت میکنند. اما باید متوجه این نکته باشید که انتقالی گرفتن یا میهمان شدن در دانشگاهی دیگر شرایطی دارد و چندان هم آسان نیست. در اصل موافقت دانشگاه مبدا و مقصد با این موضوع به طرز سختیگرانه تری است و بهتر از حدالامکان تصمیم به انجام اینکار نگیریم و دانشگاهی را انتخاب کنیم که دیگر نیازی به انتقالی گرفتن نباشد اما گاهی بنابر شرایطی ممکن است مجبور باشید که نسبت به این موضع اقدام کنید و بهتر است قبل از اخذ آن از تمام شرایط  و زمان انتقالی گرفتن اگاه باشید.

آن دسته از دانشجویان دانشگاه ازاد که به دلایلی مانند مسافت زیاد ، مشکلات جسمی و روحی و ... متقاضی انتقالی یا مهمانی به واحد دیگری از دانشگاه های آزاد هستند ، می توانند با توجه به نیمسال مورد نظر خود در بازه زمانی اعلام شده از سوی دانشگاه آزاد و با ورود به این سامانه ، مراحل ثبت درخواست میهمانی و یا انتقالی خود را تکمیل کنند .

سایتی که برای انتقالی و میهمانی دانشگاه ازاد راه اندازی شده است سایت منادا دانشگاه آزاد اسلامی است. این سایت 2 بار در سال و در بازه زمانی خرداد و دی ماه جهت ثبت درخواست های انتقالی و مهمانی ، نیمسال اول و نیمسال دوم دانشجویان دانشگاه آزاد فعال می شود . نحوه انتقالی گرفتن از سایت منادا بدین صورت است که:

 • ورود به سایت منادا به نشانی monada.iau.ir
 • مطالعه شیوه نامه نقل و انتقالات و میهمانی دانشجویان دانشگاه آزاد
 •  تایید اطلاع کامل از مندرجات شیوه نامه و تذکرات ارائه شده
 •  ورود به سامانه با استفاده از کد ملی و شماره دانشجویی / شناسه انتخاب رشته
 •  تایید اطلاعات دانشجویی مندرج در سامانه ( و یا تکمیل بند ها )
 •  انتخاب بند مورد نظر از میان تبصره های موجود
 •  انتخاب نوع درخواست ( میهمانی دائم یا موقت و انتقالی )
 •  انتخاب واحد مقصد و بارگذاری مدارک خواسته شده
 •  پرداخت هزینه تعیین شده برای بررسی مدارک ( با توجه به مقطع و نوع درخواست )
 • تایید و ثبت نهایی اطلاعات و دریافت شماره پرونده
 •  متقاضیان جدیدالورود و واجد شرایط مهمانی و یا انتقالی ، می توانند به جای شماره دانشجویی با شناسه انتخاب رشته خود وارد سامانه شوند .

زمان ثبت نام میهمانی دانشگاه آزاد و انتقالی دانشگاه آزاد در نیمسال اول یعنی مهرماه به پایان رسیده است اما ثبت درخواست نقل و انتقالی برای نیمسال دوم سال تحصیلی 99 – 1400، از روز دوشنبه 1 دی ماه لغایت روز دوشنبه 15 دی ماه جهت ثبت درخواست اینترنتی خود از طریق سامانه منادا به نشانی monada.iau.ir اقدام نمایید .

انصراف از دانشگاه ازاد هر ساله توسط بسیاری از دانشجویان انجام میشود. این دانشجویان در دوره های مختلف تحصیلی از کاردانی تا دکترای تخصصی در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل می شوند. اما با توجه به اینکه برخی از دانشجویان بنا به دلایلی قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه ها را ندارند و می خواهند از رشته تحصیلی خود در این دانشگاه ها انصراف دهند، همچنین با توجه به پرسش اکثریت داوطلبان که می خواهند بدانند هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد سال 99 چگونه می باشد؟

دانشجویان محصل در دانشگاه های آزاد می توانند از تحصیل در این دانشگاه ها انصراف دهند. اما انصراف از تحصیل در این دانشگاه ها دارای شرایط و ضوابطی است. شرایط انصراف از تحصیل در این دانشگاه ها به شرح زیر است:

- دانشجو باید جهت انصراف از تحصیل، مبلغی را پرداخت نماید و بعد اقدام به کامل کردن فرم انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد کنند.

- دانشجویانی که از رشته خود انصراف داده اند، به مدت سه ماه فرصت دارند تا انصراف خود را پس بگیرند.

- دانشجو نمی تواند پس از ابلاغ حکم انصراف از تحصیل، دوباره جهت تحصیل اقدام نماید.

- اگر دانشجو بدون اطلاع به دانشگاه، به مرخصی رود، دیگر نمی تواند به تحصیل خود ادامه دهد و این اقدام او به منزله انصراف از تحصیل تلقی می شود.

در سال های گذشته دانشجویانی که از این دانشگاه ها انصراف می دادند، بایست کل شهریه تحصیل را به عنوان هزینه انصراف پرداخت می کردند. اما این قانون برای سال های جدید تغییر پیدا کرده است. لازم به ذکر است که پرداخت هزینه برای دانشجویانی که قصد انتقال به دانشگاه آزاد دیگری را دارند، لازم نمی باشد. متقاضیان انصراف از این دانشگاه ها که قصد دارند بدانند هزینه انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد سال 99 چگونه می باشد؟ به ادامه این مقاله توجه کنند.

هزینه انصراف از تحصیل در این دانشگاه ها، به دوره تحصیل دانشجویان بستگی دارد. بدین ترتیب که دانشجویان دوره کاردانی دارای هزینه انصراف متفاوتی نسبت به دانشجویان دوره های دیگر هستند. هزینه انصراف برای تمامی دوره های کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در ادامه گزارش داده شده است. همچنین با توجه به اینکه میزان هزینه ها هر ساله با تغییر مواجه می شود، دانشجویان می توانند با مراجعه به سازمان سنجش، اطلاعات دقیقی را در این موارد به دست آورند.