Virtual education of universities

با توجه به شرایط موجود تمام دانشگاه ها سعی بر راه اندازی سایت آموزش آنلاین و مجازی کردند. با توجه به تعطیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به دستور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، بسیاری از این دانشگاه‌ها کلاس‌های آموزشی خود را به صورت غیرحضوری و الکترونیکی کردند تا دانشجویان از درس جا نمانند و این امر الگویی باشد برای بهره‌گیری در تعطیلی‌ها و موقعیت‌های اضطراری آینده. از آنجا که معمولا دانشجویان با شیوه آنلاین برگزاری کلاس‌ها آشنایی ندارند در ادامه قصد داریم به معرفی سایت آموزش مجازی دانشگاه ها و نحوه شرکت در آنها بپردازیم.

در تمام دنیا آموزش آنلاین به صورت ترکیبی و تلفیقی است. قسمتی از تدریس به صورت مجازی و قسمتی هم به صورت حضوری انجام می شود اما بدین صورت نیست که که تمام تدریس به صورت مجازی باشد. در هیچ جای دنیا تدریس کامل مجازی انجام نمی شود. مگر در دانشگاه های آزاد و موسسات خصوصی. معمولاً تدریس در کشورهای مختلف به صورت تلفیقی است، به طور مثال ۵۰درصد به صورت مجازی و ۵۰درصد به صورت سنتی و البته ناگفته نماند که سیستم های بسیار قوی و پیشرفته ای هم برای استفاده دارند پس ما نیاز به تلاش بیشتری داریم.

در بعضی از مواقع شرکت در کلاس های مجازی به درخواست دانشجو نبوده است و دانشجو بالاجبار د رکلاس حضور پیدا میکند که  دانشجویان دو دسته هستند. تعدادی با این سیستم سازگار شدند و تعدادی هم هنوز این سیستم را قبول نکرده اند. دانشجویان مقطع دکتری و ارشد بهتر کنار آمده اند، ولی در دوره های کارشناسی با مشکل بیشتری مواجه شدیم چون دانشجویان هنوز به این باورمندی نرسیده اند که قسمتی از تدریس و بیشتر کارهای یادگیری را می توانند به صورت آنلاین انجام دهند. به نظرم نسل جدید مخصوصاً دانشجویان دوره کارشناسی نسل هستند.

آنها با کامپیوتر کاملاً آشنا هستند و از دوران کودکی کار کرده‌اند و علاقه‌مندتر از ما هستند. حتی در برخی از کلاس‌ها دانشجویان کلاس را به چالش می کشند و در بهتر برگزار شدن آن کمک می کنند. برخی از آنها سیستم های ویدئو کنفرانس و امکانات جدیدی را معرفی می کنند که ممکن است من استاد این امکانات را استفاده و تجربه نکرده باشم. نسل جدید اگر به این باورمندی برسد که تدریس آنلاین امکانات بسیار خوبی برای یادگیری دارد به طور حتم استقبال می کنند.

 این نسل، تشنه یادگیری سریع است و حوصله تدریس سنتی را چندان ندارد. دانشجویان نسل جدید به ویژه دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دوست دارند، مطالب درسی را از طریق انیمیشن و امکانات جدید یاد بگیرند به دلیل نبود این امکانات در کلاس هلای حضوری سطح تمرکزشان پایین است. در کلاس های حضوری دانشجویانی می توانند بیشترین بهره را ببرند که هوش کلامی بالایی دارند. با یک فیلم، تصویر یا انیمیشن می توان مطالب را بهتر آموزش داد و دانشجو هم یادگیری مطلوب‌تری خواهد داشت. ما می توانیم بازخوردهای دانشجویان را از تدریس آنلاین و اثربخشی آنها را مورد پژوهش قرار دهیم.

تدریس آنلاین آموزش را شخصی می کند. یعنی شما می توانید با توجه به توان یادگیری و انرژی خود، بارها و بارها فیلم تدریس را نگاه کنید تا متوجه شوید استاد چه گفته است. امکاناتی که در تدریس آنلاین وجود دارد در سیستم کلاس های زنده به هیچ عنوان وجود ندارد. به نظرم همه ما باید در مورد تدریس آنلاین به یک باورپذیری برسیم. اگر نرسیم تدریس آنلاین را به عنوان یک مسئله اضطراری در نظر می گیریم که بعد از تمام شدن شرایط، آن را فراموش می کنیم.

یکی از دانشگاه هایی که سایتی را برای آموزش مجازی راه اندازی کرد دانشگاه پیام نور بوده است که با ورود به سامانه سیستم سهبا میتوانید از برنامه آموزش آنلاین دانشگاه پیام نور آگاهی داشته باشید . دانشگاه پیام نور به منظور تسهیل دسترسی دانشجویان به برنامه درسی هر ترم ، سامانه هوشمند برنامه ریزی آموزشی دانشگاه پیام نور " سهبا " را راه اندازی کرده است.

نحوه ورود به سایت سهبا هم بدین صورت است که :

  • ورود به سامانه سهبا دانشگاه پیام نور به نشانی sahba.pnu.ac.ir
  •  انتخاب گزینه " مشاهده برنامه کلاسی "
  • ورود به سامانه مشاهده برنامه کلاسی و تکمیل بند های خواسته شده شامل :
  •  مرکز ( محل تحصیل )
  •   عنوان رشته تحصیلی
  •  نام درس ( واحد )
  • نام استاد
  • جست و جوی موارد بر اساس اطلاعات وارد شده
  • انتخاب درس مورد نظر از بین موارد نمایش داده شده
  •  انتخاب گزینه مشاهده برای نمایش روز و ساعت برگزاری کلاس ها

دانشگاه آزاد هم پیرو بیانه ها سایتی را برای اطلاع از برنامه آموزشی و کلاس های مجازی راه اندازی کرد که با ورود به درگاه ورود به سایت آموزش مجازی دانشگاه آزاد میتوانید از این اطلاعات بهرمند شوید. البته امتحانات دانشگاه آزاد در سایتی جدا در سامانه سیدا صورت میگیرد. که با ورود به سامانه سیدا میتوانید نسبت به شرکت در امتحان مجازی اقدام کنید.

در آخرما  باید دیدمان را نسبت به تدریس مجازی عوض کنیم و تدریس مجازی را به عنوان بخشی از آموزش بپذیریم و آن را بعد از تمام شدن شرایط اضطراری هم انجام دهیم. البته استادانی که از قبل با کامپیوتر و تدریس آنلاین خو گرفته بودند به طور حتم بعدها هم این نحوه آموزش را ادامه می دهند. اگر می خواهیم جهشی در تدریس مدرسه‌ای و دانشگاهی ما ایجاد شود، نیاز است که بعد از کرونا هم به سمت تدریس آنلاین برویم چون جهان در حال حرکت به این سمت است. البته ناگفته نماند با وجود کلاس های آنلاین در هزینه های ما هم صرفه جویی می شود.