What are the conditions for registering for a bachelor's degree in medicine?

معمولا تمام دانشجویان کارشناسی علاقمند به پزشکی در تلاش هستند تا بدون شرکت در کنکور سراسری بدون دریافت رتبه بالا به رشته پزشک دست پیدا کنند. که این ازمون ، ازمون لیسانس به پزشکی نام دارد. این ازمون از طرف دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار میگردد. ثبت نام ازمون لیسانس به پزشکی ، فقط فارغ التحصیلان لیسانس میتوانند شرکت کنند به این معنی که فارغ التحصیلان ارشد و دکتری نمیتوانند در ازمون شرکت کنند.

این ازمون هرساله توسط دانشگاه تهران و برای دانشجویانی که توانایی دریافت مدرک پزشکی را دارند برگزار میشود. این رشته برای فارغ التحصیلات مقطع کارشناسی رشته های متفاوت البته با علوم ریاضی و تجربی برگزار میگیردد. برای شرکت در این ازمون کافیست لیسانس داشته باشید  رشته لیسانس هم فرقی ندارد در تمامی رشته ها کامپیوتر، کشاورزی، برق و ... امکان پذیر است. میتوانید در این ازمون شرکت کنید و با خیالی اسوده در دانشگاه تهران پذیرش شوید.

متاسفانه در مورد این نوع ازمون در سایت ها اطلاعات کاملی بارگزاری نشده است و تمام سایت ها سعی بر اعلام زمان، نحوه برگزاری و یا منابع ازمون لیسانس به پزشکی دارند در صورتیکه ابتدا افراد باید اطلاعات کامل و جامع درمورد این نوع ازمون کسب کنند و شرایط را بسنجد و بعد اقدام به ثبت نام در این ازمون کنند.

بعضی از افراد این ازمون را با ازمون کنکور تجربی مقایسه میکنند باید در جواب گفت که بله هردو به پزشکی منتهی میشود ولی باید در نظر داشته باشید که طول دوره دانشجویانی که توسط کنکور سراسری وارد دانشگاه شده اند بیشتر از دانشجویانی است که توسط آزمون لیسانس به پزشکی وارد دانشگاه تهران شده اند. قبول شدگان آزمون لیسانس به پزشکی چون دارای مدرک کارشناسی هستند یک سری از واحد هایی که در دوران کارشناسی گذرانده اند تطبیق خواهد خورد (بنا بر نظر مدیر گروه) . بنا بر این داوطلبین واحد های کمتری را سپری میکنند و طول دوره ی آنها کوتاه تر است.

در دانشگاه هیچ تفاوتی بین دانشجویان کنکور سراسری تجربی و آزمون لیسانس به پزشکی و جود ندارد و کسانی که توسط آزمون لیسانس به پزشکی قبول شده شهریه پرداخت نمیکنند , از تمامی امکانات دانشجویان کنکور بهره مند هستند و با آنها سر یک کلاس مینشینند.

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم تمام رشته های دانشگاهی میت.انند در این ازمون شرکت کنند و نگران واحد های گذرانده نباشید بلکه با پیگیری واحد های شما تطبیق داده میشود ر این صورت است که رشته پزشکی را زودتر از زمان آن تمام خواهید کرد.

حتی این ازمون هم در خارج از کشور برگزار میشود که نام آن MCAT  است. تا اینجا با ازمون لیسانس به پزشکی اشنا شدیم اما پذیرش در دانشگاه لیسانس به پزشکی مانند پذیرش در تمام دانشگاه ها نیازمند شرایطی است که فقط مدرک لیسانس کافی نیست. شرایط ازمون لیسانس به پزشکی بدین صورت است که :

شما باید دارای مدرک کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته یکی از رشته های زیر مجوموعه ریاضی , تجربی و فنی باشید.

حداکثر سن قابل پذیرش برای این آزمون 25 سال است به استثنا افرادی که طرح انسانی با دوره سربازی را گذرانده اند که سنوات این دوره ها به حداقل سن اضافه میشود . یعنی برای کسی که دوره سربازی رو گذرانده است 27 سال سن حداقل سن مجاز شرکت در آزمون است.

حداقل معدل لازم معدل کل دیپلم 18 و معدل کارشناسی بالای 16 است. در باره استعداد های درخشان و پذیرفتگان المپیاد های علمی دانشجویی شرط معدل ندارند.

داشتن مدرک زبان انگلیسی معتبر . نگران نباشید لزوما نباید تافل یا ایلتس باشد .

ازمون لیسانس به پزشکی در دو مرحله کتبی و مصاحبه صورت میگیرد.تنها 20 نفر از قبول شدگان ازمون کتبی وارد مرحله بعدی یعنی مصاحبه میشوند.هر ساله زمان و منابع ازمون مشخص میشود که باید پیگیر اطلاعیع زمان برگزاری ازمون باشید.

مصاحبه ازمون لیسانس به پزشکی چگونه است؟

 

مصاحبه ازمون لیسانس به پزشکی  با شیوه ای انجام خواهد گرفت که به شناسایی ویژگی های خلقی و شخصیتی فرد منجر می شود چرا که در بسیاری از دانشکده ها در دنیا مصاحبه هایی در ورود به رشته پزشکی صورت می گیرد که در آن ببینند فرد آمادگی ورود به رشته پزشکی را دارد یا نه. میزان حس نوعدوستی، کمک به هم نوع و دلسوزی فرد در مصاحبه سنجیده می شود

هدف از مصاحبه این است که افرادی که وارد این دوره می شوند آشنایی بیشتری با رشته پزشکی دارند در حالی که دانشجویان فعلی از فضای دبیرستان وارد دانشکده پزشکی می شوند و تصورشان این است که کارهای ساده ای انجام می دهند و در ازای آن درآمد بالا و یا جایگاه اجتماعی کسب می کنند. در صورتی که اگر فردی پیش از این محیط پزشکی را دیده باشد متوجه سختی ها، مسئولیت ها و مواجه با بیمار می شود. وی یادآور شد: هدف ما این بود که افرادی از حوزه های سایر علوم هم وارد این رشته شوند و با پس زمینه سایر رشته های علوم، مبانی پایه رشته پزشکی را بهتر درک کنند.

بعد از مصاحبه تعداد قبول شدگان ازمون اعلام میگردد در صورت وجود تمایز شما میتوانید به نتایج ازمون لیسانس به پزشکی اتراض کنید و خواستار تجدید نظر باشد که اعتراض به نتایج ازمون بهد از اعلام نتایج امکانپذیر است.