What is a student code? Where to get the code?

کد دانش آموزی چیست و به چه دردی میخوره ؟

اول از همه به تعریف کد دانش آموزی بپردازیم که اصلا یعنی چی؟ هر دانش آموزی مشغول به تحصیل در مدارس زیرمجموعه آموزش و پرورش دارای یک شماره مشخص کننده است. اطلاعات دانش آموزان در آموزش و پرورش ثبت شده است. مواردی همچون امتحانات نهایی، دریافت کد سوابق تحصیلی و انجام بسیاری از کارهای اداری آموزش و پروش نیاز به پرونده شخصی برای هر دانش آموز دارد. این کد برای احراز هویت و اطلاعات تحصیلی هر دانش آموز در آموزش و پرورش است.

اطلاعات دانش آموزان در سازمان آموزش و پرورش منطقه تحصیلی ثبت می‌شود تا شناخت دانش آموزان راحت صورت پذیرد. همچنین انجام کارهای اداری دانش آموزان بوسیله این کد صورت می‌پذیرد.

این کد در بالای کارنامه هر دانش آموز درج می شود ، در صورتی که به کارنامه خود برای مشاهده کد دانش آموزی دسترسی ندارید میتوانید به نسبت دریافت کد دانش آموزی با کد ملی اقدام کنید یا این دسته از داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت سنجش یا آموزش و پرورش منطقه تحصیلی خود نسبت به دریافت کد دانش آموزی اقدام نمایند .

کد دانش آموزی چند رقمی است؟

در واردکردن کد دانش اموزی دقت کنید و باید بدرستی ثبت گردد. تعداد کد دانش آموزی 8 رقم است توجه داشته باشید که 8 رقم را بدرستی وارد سامانه کنید.

کد دانش آموزی دیپلم و پیش دانشگاهی آموزش و پرورش برای هر مقطع تحصیلی یک کد مجزا برای دانش آموزان تعریف می کند و باهم متفاوت است.

یکی از سامانه هایی که اطلاعات دانش آموزان در آن ثبت میشود سامانه سنا است. تمام مدیران و حتی دانش اموزان با ورود به سامانه سناد میتوانند اطلاعات کافی درمورد وضعیت تحصیل یا کد های مربوطه کسب کنند.

 درباره سامانه سناد باید گفت که یکی از بزرگترین سازمان هایی که نیاز یک بانک اطلاعاتی در آن به شدت احساس می شد ، وزارت آموزش و پرورش بود . به منظور ثبت اطلاعات دانش آموزان ، مدیر هر مدرسه به صورت سنتی دانش آموزان را ثبت نموده و نگه داری می کرد و مشخصا این روش سنتی با مشکلات بی شماری همراه بود . بدین منظور در تابستان سال 1390 ، وزارت آموزش و پرورش اقدام به توسعه و راه اندازی سامانه دانش آموزی سناد با هدف تحول در یکپارچه سازی اطلاعات و ارائه خدمات هوشمند نمود و این سامانه با ثبت نام دانش آموزان سراسر کشور در دوره های آموزشی مختلف از پیش دبستان تا پیش دانشگاهی و فنی حرفه ای و کاردانش ،  برای اولین بار در کشور توانست حدود 13 میلیون دانش آموز در 31 استان کشور را به صورت متمرکز ثبت نام نماید .

باید در نظر داشته باشید که  یکی از شرایط شرکت در آزمون کنکور سراسری، وارد کردن کد سوابق تحصیلی ( میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری  امسال همانند سال گذشته حداکثر 30 درصد با تاثیر مثبت است و مواد و ضرایب دروس امتحانی و دروس موثر سوابق تحصیلی آزمون همانند سال گذشته می‌باشد ) دیپلم و پیش دانشگاهی در فرم ثبت نام کنکور سراسری است که لازمه دریافت این کد از سایت سازمان جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورودی دانشگاه ها، وارد کردن کد دانش آموزی می‌باشد. داوطلبانی که کد دانش آموزی خود را فراموش کرده و بدان دسترسی ندارند، در صورتی که حداقل یکبار در کنکور سراسری شرکت کرده باشند، می‌توانند نسبت به بازیابی کد دانش آموزشی خود اقدام کنند.

داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم در رشته‌های نظری علوم تجربی، ریاضی و علوم انسانی هستند و مدرک دیپلم خود را از سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد دریافت کرده اند، مشمول دریافت کد سوابق تحصیلی از سایت سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق‌ تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری به نشانی اینترنتی ” dipcode.medu.ir ”  می‌باشند. کد سوابق تحصیلی اطلاعات و ریز نمرات دروس داوطلبان را در اختیار سازمان سنجش قرار می‌دهد. برای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1400 کلیک کنید.

داوطلبان نظام جدید نیز با توجه به حذف دوره پیش دانشگاهی می‌توانند، کد سوابق تحصیلی دیپلم خود را از طریق همین سایت دریافت کنند و میتوانید با دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی اقدام کنید. فقط داوطلبان باید توجه داشته باشند که دریافت کد سوابق تحصیلی مشروط به وارد کردن اطلاعاتی همچون کد دانش آموزی می‌باشد.

 

 

..