What is it like to enroll in a university of applied sciences?

ثبت نام در دانشگاه های علمی کاربری همانطور که در مقالات پیشین اشاره کردیم نسبت به دانشگاه های دیگر آسان تر است. شرایط و آیتم های مورد پذیرش در این دانشگاه برای همه افراد با هر شرایطی وجود دارد. در ابتدا به شرح مختصری از دانشگاه میپردازیم و در ادامه به سامانه های دانشگاه علمی کاربردی و میزان شهریه این نوع دانشگاه میپردازیم.

  دانشگاه های علمی کاربردی که با هدف توسعه دادن مهارت های افراد تاسیس شده است ، بیشتر مناسب افرادی است که شاغل هستند و وقت کافی برای شرکت در این دانشگاه ها را ندارد و یا در هفته دو الی سه روز میتواند در کلاس حضور پیدا کنند. مدارک که از دانشگاه علمی کاربردی صادر میشود دارای اعتبار است و تمام مداراک تحت نظارت وزارت علوم است. به طور کلی مدارک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و همچنین سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ اعتبار هیچ تفاوتی با دانشگاه علمی کاربردی ندارند.

تمامی دانشجویان جهت شرکت در مقاطع بالاتر در صورت نداشتن مدرک مرتبط نیز می توانند اقدام به تحصیل نمایند و در صورت عدم ارتباط مدرک می بایست پس از قبولی در مقطع مورد نظر، واحدهای پیش نیاز را پاس کنند. لذا در شرایط عادی (و برای اکثر رشته ها) هیچ محدودیتی برای هیچ شخصی وجود ندارد.

برای تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی باید هزینه ای درقبال آموزش پرداخت کنید که هرساله با توجه به مصوبه جدید اعلام میگردد. ثبت نام در دانشگاه علمی کاربردی نیازمند شرایطی اس که حتما قبل از ورود به دانشگاه و سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی از این شرایط آگاهی پیدا کنید. دانشگاه های علمی کاربردی معمولا  در تمام زمینه ها رشته ای دارد به این معنی که شما میتوانید بدون نگرانی در رشته که مرتبط با شغل شما است ادامه تحصیل بدهید و همینطور به شغل خود بپرازید.

سامانه هم آوا، سامانه است که جهت تسهیل امور دانشجویی راه اندازی شده است. بیش از سامانه هم آوا، دانشجویان به سامانه سجا مراجعه میکردند و نسبت به دریافت خدمات الکترونیکی اقدام می‌کردند که گزیه های کمتری نسبت به سایت هم آوا داشت.

این سامانه خدمات مختلفی را برای گروه‌های مختلف کاربران ارائه می‌کند:

دانشجویان

اساتید

کارمندان دانشگاه

مواردی که میتوانید با سایت هم آوا دانشگاه علمی کاربردی انجام دهید:

 ثبت نام

پرداخت بخشی از شهریه

دریافت کارت ورود به جلسه

انتخاب واحد

تسویه حساب

کارنامه موقت

درخواست فارغ‌التحصیلی

درخواست مهمان شدن

درخواست انتقالی

درخواست انصراف

مشاهده‌ی وضعیت مالی

ممکن است که این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه وارد سایت هم آوا شوم ؟ ورود به این سایت هیچ پیچیدگی خاصی ندارد و پس از اینکه در دانشگاه جامع علمی‌کاربری ثبت نام نمایید، رمز ورود به شما ارائه خواهد شد. پس از فعال شدن حساب کاربری، در صورتی که رمز خود را فراموش کنید با مراجعه به بخش فراموشی رمز در سامانه می‌توانید رمز جدیدی برای خود ایجاد نمایید.

ورود به سایت هم آوا به اینگونه است که :

به صورت پیش فرض نام کاربری در سامانه هم آوا کدملی و کلمه عبور شماره شناسنامه می باشد. اما اگر دانشجو قبلاً در همین واحد و یا واحد دیگر علمی کاربردی دانشجو بوده و یا بنا به دلایلی انصراف داده و یا اخراج شده، به ازای هر بار پذیرفته شدن در دانشگاه، یک حروف انگلیسی به ابتدای نام کاربری وی اضافه می شود. مثلا فرض کنید دانشجویی قبلا در واحد 34 پذیرفته شده و انصراف داده است. پس از اینکه در واحد 11 پذیرفته می شود، ابتدای نام کاربری وی A قرار می گیرد. (A0018795065) و یا اگر دانشجویی مثلاً در واحد 18 مقطع کاردانی خود را گذرانده باشد و در واحد 20 در مقطع کارشناسی پذیرفته شود و انصراف بدهد، اگر جهت ادامه تحصیل به واحد 11 بیاید ابتدای نام کاربری وی B قرار می گیرد.

شهریه دانشگاه علمی کاربردی به این صورت است که :

صنعت

5,875,913

کشاورزی

4,610,874        

مدیریت و خدمات اجتماعی

4,085,512

فرهنگ و هنر

4,861,611

توصیه می شود در زمان انتخاب رشته ضمن در نظر گرفتن فاکتورهایی مثل علاقه ، بازار کار و مسافت ، میزان شهریه قابل پرداخت دانشگاه علمی کاربردی را در گروه آموزشی مقطع مورد تقاضای خود در سال تحصیل  در نظر گرفته و اگر توان پرداخت این شهریه را در طول ترم دارید نسبت به انتخاب رشته خود اقدام نمایید .