What is the effect of the grade point average on the 1400 entrance exam?

یکی از مهم ترین عواملی که ممکن است درنتیجه رتبه کنکور ما اثر بخش باشد میزان معدل دیپلم است. تاثیر معدل دیپلم چند سالی است که به تصویب رسیده است. داوطلبان در رشته های تجربی، ریاضی، انسانی و معارف اسلامی که از سال 84 به بعد دیپلم دریافت کرده و از سال 91 مدرک پیش دانشگاهی داشته اند، این مشمول این قانون هستند.

معدل دوره دیپلم و پیش دانشگاهی 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت در نمره‌ كل نهایی آنان لحاظ ­می ‌شود . نحوه و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در سال های گذشته دستخوش تغییرات زیادی شده است . از جمله این تغییرات می توان به تغییر میزان سوابق تحصیلی از 15 به 25 ، سپس 30 درصد و همچنین تغییر در قطعی یا مثبت بودن تاثیر معدل اشاره کرد . نحوه و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در سال های گذشته تغییرات زیادی کرده است . به این صورت که قبلا میزان سوابق تحصیلی از 15 به 25 بوده ، سپس 30 درصد و همچنین تغییر در قطعی یا مثبت بودن تاثیر معدل ادامه دارد. اما باید با اطلاعتان برسانم که تاثیر معدل در کنکور 1400 همانند کنکور 99 خواهد بود.

همانطور که تمام داوطلبان میدانند رقابت در کنکور سراسری بسیار سرسخت است . باید توجه داشت که درست است بیشتر داوطلبان کنکور معدل نهایی انها 20 است اما تعداد بسیار محدودی هستند که بتوانند یک درس را در کنکور 100 درصد بزنند.

در کنکور سراسری واسه هر داوطلب نمره تراز شده محاسبه می شود ، پس معدل 20 در امتحانات نهایی به معنی تضمین موفقیت داوطلب در کنکور نیست . همچنین طبق آمار منتشر شده از طرف آموزش پرورش میانگین معدل امتحانای نهایی چیزی حدود 12.5 تا 14.5 در رشته ریاضی ، 11.5 تا 13.5 در تجربی و 8.5 تا 11.5 در رشته انسانی است ، پس داشتن معدل بالای 14 هم به معنی جلو افتادن از تقریبا نصف داوطلبای کنکور سراسری می باشد ، البته اگه به تاثیر 70 درصدی دروس کنکور در نمره نهایی آزمون سراسری ( تقریبا 2.5 برابر تاثیر معدل ) و میانگین درصد دروس در کنکور سراسری که عموما زیر 20 درصد است توجه کنیم بازهم ، داوطلبانی که برای درصد بالای 50 در درس های عمومی و بالای 40 درصد در دروس اختصاصی کنکور سراسری برنامه ریزی می کنند ، بنابراین بهتر است برای تاثیر قطعی معدل ، دنبال راهکارهای افزایش معدل باشند .

تاثیر معدل بر کنکور با توجه به سیستم امووزشی کشور، دو نوع نوع است . نظام قدیم و نظام جدید. نظام قدیم افرادی هستند که  قبل از سال تحصیلی 97 - 98 فارغ التحصیل شده اند . از بین این داوطلبان صرفا افرادی که دیپلم خود را از سال 84 به بعد گرفته اند مشمول تاثیر 25 درصدی سوابق تحصیلی دیپلم شده و افرادی که پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد گرفته اند مشمول تاثیر 5 درصدی سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی ( چهارم دبیرستان ) می شوند .گروه دومی ها ها نظام جدید هستند که این گروه اولین بار در سال 98 کنکور داده اند و چون امتحانات نهایی پایه یازدهم برگزار نشد لذا تاثیر 30 درصدی سوابق تحصیلی صرفا شامل نمرات امتحان نهایی پایه دوازدهم خواهد شد .

طبق شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ ، کلیه داوطلبان سهمیه مناطق ، سهمیه ایثارگران 25 درصدی و سهمیه ایثارگران 5 درصدی مطابق فرمول فوق مشمول سوابق تحصیلی خواهند بود .

دراین سالهای اخیر پایین بودن معدل دیپلم اثراتی بدی در نتیجه رتبه کنکور داشت به همین علت داوطلبان میتوانند در ازمون مجدد امتحانات نهایی شرکت کنند که در اصطلاح به ان ترمم معدل دیپلم میگویند. از این را میتوانید معدل بالایی دریافت کنید و سازمان سنجش نمره این امتحانات رو ملاک قرار میدهد.

خوشبختانه در حال حاضر جای نگرانی نیست زیرا بر اساس جدیدترین اطلاعیه سازمان سنجش تاثیر معدل و سوابق تحصیلی برای کنکور ۱۴۰۰ بصورت مثبت اعمال خواهد شد. بنابرین اگر نمرات بالایی در امتحانات نهایی کسب نکرده اید با کسب درصد و تراز بالاتر در آزمون تستی کنکور امکان جبران وجود دارد. علاوه بر این، اگر نمرات پایینی دارید و نگران تاثیر معدل بر کنکور هستید می توانید در طرح ترمیم معدل برای کنکور شرکت کنید هرچند به چندین دلیل شرکت در این طرح را توصیه نمی شود و بهتر است مدت زمان لازم برای مطالعه تشریحی و شرکت در این طرح را صرف تست زنی و آمادگی برای آزمون چهارگزینه ای کنکور کنید.

برای شرکت در کنکور حتما باید از زمان و نحوه ثبت نام اگاهی کافی را کسب کنید. همانطور که میدانید داوطلبان پسر حتما باید با نحوه دریافت کد نظام وظیفه کنکور اشنا باشند تا در زمان ثبت نام به مشکل برنخورند. یکی از شرایط اختصاصی ثبت نام داوطلبان مرد در کنکور سراسری وضعیت نظام وظیفه آن‌ها است. به همین منظور داوطلبان مردی که قصد شرکت در کنکور را دارند باید قبل از هر چیز از نظر وضعیت سربازی مشکلی نداشته باشند تا بتوانند در زمان ثبت نام کنکور برای ثبت نام و شرکت در کنکور اقدام کنند. سازمان سنجش در فرم ثبت نام کنکور سراسری از متقاضیان مرد می‌خواهد تا وضعیت نظام وظیفه خود و کد نظام وظیفه را مشخص کنند. برای مشخص کردن کد وضعیت نظام وظیفه باید افراد کدهای نظام وظیفه کنکور سراسری خود را در قسمت وضعیت سربازی ثبت نام کنکور سراسری وارد نمایند. در این مقاله موضوعات حول محور معافیت تحصیلی برای داوطلبان مرد، مشمولان نظام وظیفه و خدمت سربازی و همچنین دریافت کدهای مراکز آموزش نظامی نیز مورد بررسی قرارا گرفته شده است.

اگر در دریافت این کد مشکل دارید یا نحوه دریافت این کد را نمیدانید حتما با مشاوره نظام وظیفه در ارتباط باشید.