Why should we seek help from family counseling?

شاید یکی از مهم ترین نیازهای بشر ارتباط با مشاوره و راهنمایی گرفتن از مشاوران و روانشناسان باشد . تمام انسان ها از بدو تولد تا زمان مرگشتن به روانشناس احتیاج دارد0 یک باور غلط وجود دارد که تنها افرادی که از لحاظ ذهنی مشکل دارند فقط اید به روانشناس یا روانپزشک مزاجعه کنند یا به طور عامیانه میگویند مگر دیوانه ام برم پیش روانشناس!

متاسفانه این باور بسیار غلط است که بین انسان ها و در فرهنگ ما جا افتاده است. همه ما در زندگیمان ناکامی و احساس غم را تجربه کردیم و حتی زمان هایی بوده که از شدت عصبانی کارهایی انجام داده ایم که بعد از پشیمان شده ایم فق فقط به علت اینکه نمیدانستیم بهترین عکس العمل در آن زمان چه بوده است.

همه انسان ها گاهی احساس تنهایی کردند و حتی احساس درماندگی که شیوه مواجه با این مشکلات را نمیدانند و در همین مواقع است که مشاور و یا روانشناس به کمک شما میاید و راهنمایی های لازم را انجام میدهد. تا به امروز کسی نبوده که از ارتباط با یک روانشناس و یا روانپزشک پشیمان شوند و همه انها به دانشتن زندگی بهتر با کمک مشاوران اعتراف میکنند.

یکی از زیرشاخه های روانشناسی و یا مشاوره ، مشاوره خانواده است. با توجه به شیوه‌های زندگی نوین و پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی افراد با استرسها و فشارهای حاصل از این زندگی مواجه هستند. مشاوره خانواده فرآیندی است که راه کارهای مناسب برای سازگاری افراد با این شرایط و مدیریت استرس فراهم می‌سازد. علاوه بر این چنین شرایط پیچیده زندگی نیاز افراد به دریافت اطلاعات مناسب در زمینه‌های مختلف را موجب می‌شود. از اینرو مشاوره خانواده چنین وظیفه‌ای را بر عهده می‌گیرد، به ارائه راهنمایی ، اطلاع رسانی و حل مسائل خانوادگی مبادرت می‌ورزد. مشاوره خانواده در بیشتر اوقات بصورت حضوری صورت میگیرد ولی موسسات هستند که میتوانند با مشاوره تلفنی خانواده با مخاطب خود در ارتباط باشند.

در خانواده موفق نیازهای اساسی و حیاتی فرد همچون حسِ حمایت عاطفی، عشق و امنیت تامین می شود. خانواده می‌تواند حامی تمام اعضای خود برای روبه‌ رو شدن با چالش‌ها و سختی‌های زندگی روزمره باشد.

بنابراین خانواده موفق و سالم در حقیقت تضمینی بر سلامت روان و آرامش همه افراد آن خانواده است.زندگی هیچ گاه همیشه یکنواخت و بدون مشکل نخواهد بود، افراد در هر نوع خانواده‌ای رشد کرده باشند در طول حیات خود با چالش‌های مختلف رو به رو می‌شوند. طبیعتا در خانواده های موفق نیز مانند سایر خانواده‌ها ممکن است اعضای آن دچار مشکلات گوناگونی شوند، به عنوان مثال ممکن است باهم و یا دیگر اعضای فامیل اختلافات خانوادگی داشته باشند، به مشکلات مالی برخورند و یا ثروتی را بر باد دهند، آنها نیز گاهی نارسائی‌های عاطفی، شکست عشقی و یا حتی مسائلی مانند اعتیاد و طلاق را تجربه می‌کنند. اعضای این خانواده هم احتمال دارد که شغل خود را از دست بدهند و از کار خود اخراج شوند، ممکن است عزیزانشان را از دست بدهند و غیره.

اینکه تمام خانواده ها به مشاوره نیاز دارند اصلا شکی نیست اما قبل از تشکیل هر خانواده ای، باید ازدواجی صورت گیرد به همین دلیل است که اگر شما قبل از تشکیل خانواده از مشاوره ازدواج بهترمند شوید قطعا بعدها نیاز کمتری به مشاوره خانواده پیدا میکنید اما هیچوقت دیر نیست اگر از راهنمایی روانشناس ازدواج بهرمند نشدید حتما میتوانید از مشاوره خانواده کمک بگیرید. مشاوره ازدواج نباید به پدر، مادر و بزرگان فامیل و مشورت دهندگان دیگر ختم شود، چون هر فردی برمبنای تجربیات، نگاه شخصی اش به زندگی و دیده‌ها و شنیده‌هایش می‌تواند شما را راهنمایی کند، اما مشاور ازدواج کسی است که نه تنها تجربه‌ای بسیار بیشتر از اطرافیان شما در مواجهه با مشکلات ازدواج دارد، بلکه علم این کار را هم دارد و می‌داند چطور باید درباره آینده ازدواج شما قضاوت کند. پس تنها کسی که میتوانند کمکتان کنند مشاوران حاذق و مجرب هستند.

 

مشاوره ازدواج چگونه است؟ راجب جه مسائلی صحبت میشود؟

 

با مشاوره ازدواج ، زوج به شناخت بهتری از نقاط ضعف در رابطه می رسند که می توانند به مشکلاتی در زندگی و در نهایت شکست ازدواج بیانجامد. موضوعات زیر محور مشاوره قبل از ازدواج هستند و بررسی آنها نقاط ضعف و قوت رابطه شما را مشخص می کند:

 

مسائل مالی

ارتباط

باورها و ارزش ها

نقش ازدواج

رابطه، صمیمیت و رابطه جنسی

فرزندان و فرزندپروری

رابطه خانوادگی

تصمیم گیری

مهارت های کنترل خشم

کیفیت زمان صرف شده با یکدیگر

مشاوره قبل از ازدواج معمولا در چند جلسه کوتاه انجام می شود و به زوج پرسشنامه ها و تمرینات مختلفی برای درک بهتر یکدیگر و سطح سازگاری آنها در رابطه فعلی و زندگی آینده داده می شود. پرسشنامه شامل موقعیت هایی می شود که زوج ممکن است در ازدواج خود با آن رو به رو شوند (برای مثال، از دست دادن شغل و واکنش هر یک از زوجین) که برخی از آنها عبارتند از اهداف، بررسی مشکلات شخصیتی و شناسایی تنش های احتمالی در آینده. و گروهی از مشاوران هستند که به پرسش و پاسخ زناشویی میپردازند که کمک سودمندی میتوانند به شما بکنند. هرگز از کمک خواستن و مطرح کردن مشکل خود نترسید و اصلا خجالت نکشید این حق شما است که از زندگی لذت ببرید و نگذارید کوچکترین مشکل به زندگی شما لطمه ای وارد کند.