You must know this information before entering Payame Noor University!

یکی دیگر از دانشگاه های پذیرش دانشجو، دانشگاه پیام نور است. دانشگاه پیام نور، مانند تمام دانشگاه های دیگر هم پذیرش با کنکور و هم پذیرش بدون کنکور دارد. دانشگاه های پیام نور مورد تایید وزارت علوم و معتبر هستند. دانشگاه پیام نور بدلیل رعایت کردن بسیاری از استاندارد ها مورد تایید بسیاری از دانشگاه های جهان است و با این مدرک میتوانید به اامه تحصیل در خارج از کشور هم فکر کنید.

براساس امار و تحقیقات، دانشگاه پیام نور جزء ده دانشگاه برتر قرار گرفته است البته این نتیجه تحقیقات سال 93 است. برگزاری کلاس های پیام نور شاید بتوان گفت هم حضوری هم غیر حضوری و مدل مشخص و تعریف شده ای ندارد.

شرکت در کلاس ها ی دانشگاه پیام نور حضوری و غیر حضوری است به ای معنی که شما باید در دروش و واحدهای عملی و ازمایشگاهی حضور داشته باشید اما حضور در واحدهای تئوری اختیاری است و میتوانید شرکت نکنید البته که در بین دانشگاه ها استادانی هستند که دانشجویان را مجبور به حضور در کلاس میکنند اما در ایین نامه دانشگاه پیام نور به این موارد اشاره نشده است.

شرکت در دانشگاه پیام نور چه با کنکور و چه بدون کنکور رایگان نیست و هر ترم دانشجو باید مانند سایر دانشگاه ها نسبت به پرداخت شهریه ثابت و متغیر اقدام کند. که شهریه ثابت باد در همان ابتدا واریز شود تا دانشجو مجاز به انتخاب واحد شود اما شهریه متغیر که به نسبت شهریه ثابت بیشتر است، تا آخر ترم قبل از امتحانات پایان ترم باید تسویه شود.

ثبت نام وام دانشجویی پیام نور به این صورت است که برای دریافت وام باید تشکیل پرونده دهید. دانشجویانی که پیش از این تشکیل پرونده داده بودند و وام نیز گرفته اند می بایست درخواست خود را از طریق پورتال دانشجویی صندوق رفاه به آدرس اینترنتی bp.swf.ir  قسمت سامانه فاز دو ارسال نمایند.

وام شهریه کارشناسی :

دانشجویان کارشناسی پیام نور می توانند در 8 نوبت هر ترم مبلغ 10 میلیون  ریال (یک میلیون تومان) از وام دانشجویی دانشگاه استفاده نمایند.

 وام شهریه کارشناسی ارشد :

دانشجویان کارشناسی ارشد پیام نور می توانند در 4 ترم هر ترم مبلغ 20.000.000 ریال (دو میلیون تومان ) وام شهریه بگیرند

وام شهریه دکتری :

دانشجویان دکترا پیام نور نیز در 8 نوبت مبلغ 50.000.000 ریال (5 میلیون تومان ) وام شهریه دریافت کنند.

 

مدارک جهت دریافت وام دانشجویی پیام نور :

 

- تصویر تمام صفحات شناسنامه

- تصویر کارت ملی (پشت و رو)

- تصویر کارت دانشجویی تمدیددار

- فرم تعهدنامه محضری _ لازم به ذکر است عنوان شغلی متعهد و ضامن،شماره ملی،آدرس پستی به همراه پلاک میبایست در سند تعهد ذکر شود (فرم شماره 3)

- تصویر مدرک کارشناسی ، کارشناسی ارشد و رسید تسویه حساب وام  (قابل توجه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری)

- پرینت انتخاب واحد در نیمسال جاری

 

 مدارک ضامن

- تصویر آخرین حکم کارگزینی

-تصویر کارت ملی ضامن (پشت و رو)

 

نکات قابل توجه در رابطه با شرایط ضامن

 

الف- ضامن می‌بایست عضو رسمی یا پیمانی ادارات دولتی باشد.

ب- بازنشستگان مراکز دولتی در صورت داشتن فیش حقوقی و نامه کسر از حقوق از اداره متبوع

ج- کارکنان رسمی و پیمانی نیروهای مسلح با داشتن گواهی عضویت از یگان خدمتی وتصویر فیش حقوقی.

دانشجویان برای تحویل مدارک و تکمیل فرم مربوطه می توانند به امور دانشجویی مرکز محل تحصیل خود مراجعه کرده و از وام دانشجویی بهره مند شوند.

این وام شهریه همان وام شهریه صندوق رفاه دانشجویی است که در صورت تخصیص اعتبار به دانشجویان تعلق میگیرد و دانشجویان باید ابتدا نسبت به تشکیل پرونده در امور دانشجویی مرکز خود اقدام کرده باشند.

پذیرش در دانشگاه های پیام نور بومی است بدلیل همین خوابگاهی وجود ندارد. بومی به این معنی که در همان شهر خود میتوانید دانشگاه پیام نور شرکت کنید برای مثال دانشجو نمیتواند از مشهد به تهران در دانشگاه پیام نور شرکت کند.

همانطور که میدانید تحصیل در دانشگاه پیام نور خود خوان است. تمام کتاب های دانشگاه پیام نور طوری طراحی شده است که دانشجو خود بتواند با خوندن کتاب برای امتحان اماده شود و تمام منابع کتاب واحد ها در برگه انتخاب واحد قید میشود و دانشجو باید نسبت به تهیه انها اقدم کند.

تمام کلاس های گروهی برای تمام واحد ها برگزار میشود ولی شرکت در انها در دروس تئوری اختیاری است. اما همانطور که در ابتدا اشاره کردیم استادان گرانقدری هستند که حضور در کلاس را اجباری میکنند و دانشجو برای دریافت نمره کلاسی در کلاس حضور پیدا کند که معمولا دانشجو دانشگاه پیام نور اگر در امتحانات نمرات بالایی کسب کند نیازی به نمره کلاسی استاد ندارد و سیستم به صورت خودکار نمره کلاسی دانشجو را کامل در نظر یگیرد.

بسیاری از امتحانات دانشگاه پیام نور تستی است اما در این میان امتحاناتی هستند که کامل تشریحی و یا تستس تشریحی هستند که تعداد انها کم است و در برگه انتخاب واحد در هر ترم مدل امتحان مشخص میگردد.

برنامه اموزش و کلاسی دانشجویان در سامانه ای به نام سامانه سهبا قرار میگیرد و دانشجویان با ورود به این سایت از تاریخ و ساعت برگزاری کلاس ها ی خود اطلاع پیدا کنند.

این سامانه ب ه این دلیل راه اندازی شده است که بدلیل تعداد واحد های زیاد دانشگاه پیام نور در سرتاسر کشور باید به طریقی تمام این موارد را پوشش دهد. این سامانه با هدف ارائه هرچه بهتر خدمات برخط به دانشجویان این دانشگاه مورد استفاده قرار میگیرد.